W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zanim wejdziesz do rezerwatu przyrody....

04.05.2022

Przypominamy, że w dużej części mazowieckich rezerwatów przyrody obowiązuje zakaz wstępu, a poruszać można się wyłącznie po rezerwatach udostępnionych do ruchu

Czerwona tablica urzędowa z tekstem "Rezerwat przyrody Skulski Las" - za nią drzewostan wiosennego lasu

Wraz z nastaniem ciepłych dni w mediach pojawia się coraz więcej informacji przedstawiających propozycje miejsc wartych odwiedzenia i tras rowerowych oraz pieszych do pokonania. W wielu przypadkach dotyczy to rezerwatów przyrody. Niestety autorzy artykułów prasowych i wpisów internetowych często nie podejmują wysiłku, aby sprawdzić zasady obowiązujące w danym rezerwacie, a w efekcie zachęcają czytelników do naruszania przepisów z zakresu ochrony przyrody. W związku z tym, po raz kolejny przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące w rezerwatach przyrody.

Zanim wejdziemy do rezerwatu należy upewnić się czy został on udostępniony do ruchu – listę tych udostępnionych można znaleźć na stronie RDOŚ w Warszawie https://bit.ly/37bXXp8. Pomocne może być również skorzystanie z aplikacji „Mazowieckie rezerwaty przyrody” https://bit.ly/2Sorh0w (Android) i https://apple.co/34mPKcr (IOS). W rezerwatach przyrody można się poruszać wyłącznie po wyznaczonych szlakach, przy czym w niektóre są udostępnione wyłącznie do ruchu pieszego, a tylko część z nich także do ruchu rowerowego.

Przedstawicielom mediów przypominamy także, że jeśli zachodzi potrzeba zrealizowania materiału informacyjnego lub edukacyjnego w rezerwacie spoza ww. listy, bądź specyfika zadania wymaga zejścia ze szlaku, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na odstępstwo od zakazów obowiązujących w rezerwatach. Ważne jest, aby wystąpić o taką decyzję z odpowiednim wyprzedzeniem pozwalającym przeprowadzić pełne postępowanie administracyjne. Zbyt późne złożenie wniosku może spowodować brak otrzymania zezwolenia na odstępstwo od zakazów w rezerwacie przyrody we wnioskowanym terminie. Trzeba pamiętać także o tym, że uzyskanie pozytywnej decyzji nie zwalnia wnioskodawcy z uzgodnienia możliwości wejścia na teren nieudostępniony z zarządcą terenu.

Wejście do rezerwatu nieudostępnionego i realizacja materiału zdjęciowego lub filmowego bez stosownej zgody jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa i stanowi czyn zabroniony, zagrożony stosowną karą.

Apelujemy do autorów tekstów, aby zanim zaproszą czytelników do odwiedzenia rezerwatu upewnili się, czy wejście do niego jest możliwe, a przedstawiając walory tych miejsc, jednocześnie uwrażliwiali korzystających na zasady w nich obowiązujące. Warto przypominać, że rezerwaty to najcenniejsze elementy przyrody, zachowane w mało zmienionym kształcie, chroniące m.in. rzadkie siedliska, gatunki roślin i zwierząt. Z mocy ustawy o ochronie przyrody obowiązuje w nich szereg zakazów, w tym zakaz ruchu, wprowadzania psów, palenia ognia, zakłócania ciszy. W uzasadnionych przypadkach regionalny dyrektor może udostępnić rezerwat, np. wyznaczając szlaki, wskazując miejsca, w których można palić ognisko, kąpać się, łowić ryby etc. Tylko pod tym warunkiem, możemy korzystać z tych obszarów chronionych. Pamiętajmy o tym, że to od nas samych i naszych wyborów zależy, czy w przyszłości będziemy mogli cieszyć się ich bogactwem i pięknem.

Materiały

Lista rezerwatów przyrody udostępnionych społeczeństwu
Rezerwaty​_udostepnienie.doc 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}