W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym

PZRP Racibórz

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)

 

W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców terenów zagrożonych powodzią Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zgodnie z zapisami Dyrektywy Powodziowej oraz ustawy Prawo wodne, cyklicznie przygotowuje plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych. Dokument ten jest komplementarny względem pozostałych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej, w tym z Programem przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW).

 

Celem planów zarządzania ryzykiem powodziowym jest ograniczenie potencjalnych, negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Realizacja wybranych działań prowadzi do obniżenia strat powodziowych i minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń.

 

Prace nad planami zostały poprzedzone wstępną oceną ryzyka powodziowego (WORP). Celem WORP było wyznaczenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, czyli takich, na których istnieje znaczące ryzyko powodziowe (w formie odcinków rzek). Prace nad WORP-em zostały zakończone w grudniu 2011 roku, a ostatnia aktualizacja dokumentu została dokonana w 2018 r. i jest dostępna na stronach Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Następnie, dla wyznaczonych odcinków rzek, przygotowano mapy zagrożenia powodziowego (MZP) i mapy ryzyka powodziowego (MRP), które w sposób szczegółowy prezentują zasięgi powodzi o określonym prawdopodobieństwie jej wystąpienia.

 

Na podstawie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, przygotowuje się plany zarządzania ryzykiem powodziowym. W latach 2016-2022 obowiązują plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły. Obecnie przygotowywana jest ich aktualizacja oraz są sporządzane nowe plany dla obszarów dorzeczy Niemna, Łaby i Dunaju. PZRP, wraz z planami gospodarowania wodami (PGW) i planem przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS), przyczyni się do kompleksowej poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce.

 

Więcej informacji na stronie: https://stoppowodzi.pl/; https://powodz.gov.pl/

{"register":{"columns":[]}}