W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O projekcie

10.09.2022

retencja w lesie

Retencja. Zatrzymaj wodę – projekt realizowany w ramach PPNW

 

„Retencja. Zatrzymaj wodę” to hasło projektu informacyjno-promocyjnego, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat retencji wodnej w Polsce. Działania te związane są z Programem przeciwdziałania niedoborowi wody (PPWN), pierwszym dokumentem o charakterze strategicznym, kompleksowo omawiającym możliwości i kierunki dotyczące zwiększenia retencji wodnej. Retencja wodna w Polsce wynosi obecnie 7,5%, a działania zawarte w PPNW mają doprowadzić do jej zwiększenia do poziomu 15%.

 

PPNW będzie komplementarny względem pozostałych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej – planów gospodarowania wodami w obszarach dorzeczy, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planów przeciwdziałania skutkom suszy oraz planów utrzymania wód. Działania w nim zawarte będą uzupełniały zadania z powyżej wymienionych dokumentów.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”, przedłożoną przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

 

Celem Programu przeciwdziałania niedoborowi wody jest zebranie w jednym dokumencie wszystkich działań służących zwiększeniu retencji wodnej w Polsce. Główny cel Programu został podzielony na trzy priorytety. Pierwszym z nich jest wskazanie i realizacja działań z zakresu budowy zintegrowanego systemu naturalnej i sztucznej retencji wodnej. Drugim priorytetem jest stworzenie warunków do zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Trzeci z nich ma za zadanie wzmocnić świadomość społeczną w kontekście potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.

 

Działania wskazane w PPNW będą uwzględniać wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych, które wyróżniamy ze względu na skalę zjawiska (dużą, małą i mikroretencję ) oraz rodzaj retencji – naturalną i sztuczną.

 

Realizacja działań zawartych w PPNW pozwoli wzmocnić i utrzymać zasoby wodne w kraju, mając na uwadze potrzeby społeczeństwa i gospodarki oraz stan środowiska naturalnego. Wdrożenie tych działań znacząco zwiększy stopień adaptacji gospodarki wodnej do zmian klimatu, a także użytkowników wód.

 

Działania informacyjno-edukacyjne mają za zadanie rozpowszechnienie i utrwalenie wiedzy na temat PPNW oraz podniesienie świadomości dotyczącej zasobów wodnych w Polsce i potrzeby retencjonowania wody. Na stronie internetowej projektu oraz na dedykowanemu projektowi profilowi w mediach społecznościowych zamieszczane będą informacje o kolejnych etapach realizacji projektu, inne działania promocyjne, a także materiały i artykuły edukacyjne zwiększające świadomość społeczną na temat retencji wody. Zachęcamy do śledzenia platform projektu.

{"register":{"columns":[]}}