W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie

W Moskiewskim Okręgu Konsularnym można składać dokumenty w celu otrzymania wizy w jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych

UWAGA: Najbliższa rodzina obywatela UE, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby ubiegające się o wizy na cele repatriacji mogą podawać bezpośrednio w Wydziale Konsularnym w Moskwie (informacje dostępne w części GODZINY PRACY I DNI WOLNE) – bez zapisów.

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji o procedurze aplikowania w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych, prosimy o bezpośredni kontakt pod numerami:        +7 499 703 49 54            +7 499 704 36 83 

lub mailowo: info.plmow@vfshelpline.com,

a także o zapoznanie się z informacjami  na stronie internetowej:  http://www.vfsglobal.com/poland/russia/

 

Konsulat Generalny RP w Irkucku

Konsulat Generalny RP w Irkucku informuje, iż istnieją dwie możliwości składania dokumentów w celu otrzymania wizy:

Bezpośrednio w Konsulacie po wcześniejszym zapisie na stronie internetowej www.e-konsulat.gov.pl , należy wówczas skorzystać z opcji <Zarejestruj formularz>. Ponadto, w siedzibie Konsulatu przyjmowane są wnioski bliskich członków rodziny obywateli UE, pracowników misji dyplomatycznych w Federacji Rosyjskiej oraz członków oficjalnych delegacji udających się do Polski, jednakże mogą one być przyjęte wyłącznie po wcześniejszym wypełnieniu ankiety na stronie internetowej www.e-konsulat.gov.pl, należy wówczas skorzystać z opcji <Wypełnij formularz>

w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) ankietę wizową można wypełnić ręcznie. Nie ma konieczności zapisywania się na złożenie dokumentów. W celu uzyskania bardziej szczegółowej informacji prośba o bezpośredni kontakt z Punktem Przyjmowania Wniosków Wizowych, dane na stronie internetowej:  http://www.vfsglobal.com/poland/russia/  lub bezpośrednio z PPWW w irkuckim okręgu konsularnym: 

Chabarowsk

 Irkuck

Krasnojarsk 

ul. Istomina 22A tel:     +7(4212)477543

ul. Swierdłowa 10, biuro 2.17
tel: +7(3952)783830

ul. Maerchaka, 16
tel: +7(391)2046374

Nowosybirsk

Omsk

Władywostok

ul. Czeluskinców 15 

tel: +7(391)2046374

ul. Frunze, 1/4   

tel: +7(3812)662078

ul. Okeanski Prospekt 17-601  tel:+7(423)265-25-48

 

 

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie

Masz dwie możliwości złożenia wniosku:
1.    bezpośrednio w urzędzie konsularnym,
2.    w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW):

Adres: 236016, Kaliningrad, ul.1812r., budynek 126
Informację można otrzymać:

- pod numerem tel.: +7(4012) 720 385, +7(4012) 658 952

w godz. od 8:00 do 17:00, (poniedziałek – piątek)

- e-mail: info.plru@vfshelpline.com

 

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu informuje, iż istnieją dwie możliwości składania dokumentów w celu otrzymania wizy:

- w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu po wcześniejszym zapisie na stronie internetowej www.e-konsulat.gov.pl, należy wówczas skorzystać z opcji <Zarejestruj formularz>. Ponadto, w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu przyjmowane są wnioski bliskich członków rodziny obywateli UE, posiadacze Karty Polaka, pracowników misji dyplomatycznych w Federacji Rosyjskiej oraz członków oficjalnych delegacji udających się do Polski, jednakże mogą one być przyjęte wyłącznie po wcześniejszym wypełnieniu wniosku na stronie internetowej www.e-konsulat.gov.pl (należy wówczas skorzystać z opcji <Wypełnij formularz>). Uprzejmie informujemy, że wszystkie osoby pragnące uzyskać osobiście informacje wizowe oraz złożyć wniosek o wizę (Karta Polaka, członek rodziny obywatela UE) w Pawilonie wizowym KG RP w Sankt Petersburgu proszone są o wcześniejsze umówienie się w dziale wizowym (numer telefonu 812 33 63 160). Adres: 191036 Sankt Petersburg, ul. 5-ya Sovetskaya 12.

- w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych bez obowiązku wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na temat Punktów Przyjmowania Wniosków wizowych można znaleźć w zakładce Punkty przyjmowania wniosków wizowych.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Placówki dyplomatyczne nie przyjmują wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną. Wnioski co do zasady składa się osobiście.

 

Komunikat: 

Uwaga! Wszystkich starających się o wizę prosimy być niezwykle ostrożnymi w relacjach z podmiotami oferującymi pomoc w otrzymaniu polskich wiz.

Ambasada RP w Moskwie w Federacji Rosyjskiej nie prowadzi akredytacji firm turystycznych na terenie Federacji Rosyjskiej, wobec czego wszelkie twierdzenia o akredytacji danego podmiotu w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym nie są prawdziwe.

Jedynym podmiotem uprawnionym do pobierania wniosków wizowych jest VFS Global (strona: https://www.vfsglobal.com/poland/russia/ ), który posiada swoje oznaczenia firmowe i Punkty Przyjmowania Wniosków Wizowych na polską wizę w 27 miastach (zobacz adresy PPWW tutaj).

Wnioskodawca jest obowiązany podać dokumenty bezpośrednio i indywidualnie w centrum wizowym, tam też bezpośrednio uzyskiwać informacje o procedurze wizowej, wymaganych dokumentach i opłatach.

Polskie placówki dyplomatyczne w Rosji stanowczo odradzają korzystanie z usług osób oferujących „komplety gotowych wniosków wizowych”, pomoc i pośrednictwo w załatwieniu wizy, nade wszystko zaś powierzanie podmiotom trzecim (innym niż ww. VFS Global) dokumentów podróży, innych dokumentów z danymi osobowymi oraz środków pieniężnych potrzebnych na opłaty wizowe.

Details

 

 

Jak umówisz się na spotkanie?

 

Jakie dokumenty musisz złożyć?

 

Ile zapłacisz?

 

Jaki jest termin realizacji?

 

Jak odbierzesz dokumenty?

 

Jak możesz się odwołać?

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2013 r. poz. 1650 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2015 r. poz. 1274)

Umowa między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej

stopka gov.pl

 Strona głównagov.plgov.pl

Strony dostępne w domenie www.gov.pl mogą zawierać adresy skrzynek mailowych. Użytkownik korzystający z odnośnika będącego adresem e-mail zgadza się na przetwarzanie jego danych (adres e-mail oraz dobrowolnie podanych danych w wiadomości) w celu przesłania odpowiedzi na przesłane pytania. Szczegóły przetwarzania danych przez każdą z jednostek znajdują się w ich politykach przetwarzania danych osobowych.

 

Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska, o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

Jak umówisz się na spotkanie?

Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie informuje, iż w Moskiewskim Okręgu Konsularnym można składać dokumenty w celu otrzymania wizy w jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych.

UWAGA: Najbliższa rodzina obywatela UE, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby ubiegające się o wizy na cele repatriacji mogą podawać bezpośrednio w Wydziale Konsularnym w Moskwie (informacje dostępne w części GODZINY PRACY I DNI WOLNE) – bez zapisów.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o procedurze aplikowania w Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych, prosimy o bezpośredni kontakt pod numerami:

 +7 499 703 49 54

+7 499 704 36 83 

lub mailowo: info.plmow@vfshelpline.com,

a także o zapoznanie się z informacjami na stronie internetowej:  http://www.vfsglobal.com/poland/russia/

 

 

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie

1.    Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego w placówce dyplomatycznej umów się w systemie e-konsulat. Terminy udostepniane sa w każdą środę o godz. 12:00.

2.    Aby złożyć wniosek w PPWW, umów się na spotkanie za pośrednictwem call centre: (+7 4012 720 385, +7 4012 658 952, w godz. od 8:00 do 17:00, poniedziałek – piątek) lub przez stroną internetową (www.vfsglobal.com).

 

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu

1. Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego w Konsulacie należy umówić się w systemie www.e-konsulat.gov.pl (opcja <Zarejestruj formularz>). Wnioski bliskich członków rodziny obywateli UE, posiadacze Karty Polaka, pracowników misji dyplomatycznych w Federacji Rosyjskiej oraz członków oficjalnych delegacji udających się do Polski są przyjmowane bez rejestracji (opcja <Wypełnij formularz>). Uprzejmie informujemy, że wszystkie osoby pragnące uzyskać osobiście informacje wizowe oraz złożyć wniosek o wizę (Karta Polaka, członek rodziny obywatela UE) proszone są o wcześniejsze umówienie się w dziale wizowym (numer telefonu (812) 33 63 160).

Wydział Ruchu Osobowego Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 (przyjmowanie wniosków 10:30-13:00, wydawanie paszportów 10:30-13:00)

Informacja wizowa: + 7 812 33 63 160

e-mail: sanktpetersburg.kg.wizy@msz.gov.pl

2. W Punkcie Przyjmowania Wniosków Wizowych wnioski są przyjmowane bez obowiązku wcześniejszej rejestracji (przyjmowanie wniosków 9:00-16:00, wydawanie paszportów 9:00-16:00). Więcej informacji na temat Punktów Przyjmowania Wniosków wizowych można znaleźć w zakładce Punkty przyjmowania wniosków wizowych.

Informacja wizowa: + 7 (812) 30 94 179, 42 63 948 

Strona internetowa: http://www.vfsglobal.com/poland/russia/

email: info.plspb@vfshelpline.com

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.   Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papier ze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5.    Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium Unii Europejskiej na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR.  
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

 • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
 • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
 • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

 • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
 • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
 • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
 • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
 • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
 • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.

 

Dokumentacja przedstawiana przez poniższe kategorie wnioskujących o wizę krajową:

 • Osoby posiadające Kartę Polaka (ubiegające się o wizę krajową) - kopia Karty Polaka.

 • Osoby udające się do pracy na terenie RP (ubiegające się o wizę krajową):

  - oryginał i kopia zezwolenia na zatrudnienie w RP wystawionego przez wojewodę lub

  - oryginał i kopia oświadczenia pracodawcy lub agencji o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy;

  - oświadczenie o zatrudnieniu lub pozostawaniu bez zatrudnienia w FR;

  - w przypadku osób aktywnych zawodowo - formularz 2NDFL lub 3NDFL i/lub wyciąg z rejestru podatkowego i certyfikat potwierdzający prowadzenie niezależnego biznesu)  i/lub wyciąg bankowy z poprzednich 3 miesięcy.

 • Osoby udające się w celu nauki (aplikujący o wizę krajową):

  - zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów/studentów/kurantów sporządzone przez przyjmujący w Polsce uniwersytet, akademię, instytut, kolegium lub szkołę;

  - legitymacja uczniowska/studencka (dodatkowo tylko osoby kontynuujące naukę);

  - w przypadku nauki w trybie odpłatnym - dokument potwierdzający dokonanie opłaty (np. wyciąg z konta, dowód wpłaty lub przelewu, potwierdzenie ze szkoły)

  - dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych, np. wyciąg z banku za okres 3 miesięcy. W przypadku gdy środki finansowe gwarantuje jeden z rodziców/opiekunów należy przedstawić pismo sponsorskie (w swobodnej formie), dokument potwierdzający pokrewieństwo i wyciąg z banku za 3 miesiące lub zaświadczenie z pracy.

Ile zapłacisz?

Koszt rozpatrzenia wniosku wizowego: 80 EUR

PPWW pobiera opłatę serwisową w wysokości 11 EUR.

Mozliwe formy płatności:

W przypadku składania wniosku za pośrednictwem PPWW – opłata w kasie
W przypadku składania wniosku w konsulacie – opłata przez bank

Z opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego zwolnieni są:
- posiadacze Kart Polaka;
- członkowie rodziny obywatela RP;
- inni wnioskujący - decyzją Konsula RP
 

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Czas rozpatrzenia wniosków o wydanie wizy Schengen wobec obywateli Federacji Rosyjskiej:

Zgodnie z Umową między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej decyzja o wydaniu wizy podejmowana jest w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia wpłynięcia wniosku i dokumentów wymaganych do wydania wizy. Termin ten może być przedłużony maksymalnie do 30 dni w sytuacji kiedy istnieje konieczność dokładniejszej analizy wniosku. W uzasadnionych pilnych przypadkach decyzja może być podjęta do 3 dni (wówczas opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego wynosi 70 EURO).

 

Wobec obywateli państw nie objętych umowami o ułatwieniach wizowych ma zastosowanie Artykuł 23, Wspólnotowego Kodeksu Wizowego:

Decyzję w sprawie wniosku podejmuje się w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, który jest dopuszczalny zgodnie z art. 19. W indywidualnych przypadkach termin ten można przedłużyć maksymalnie do 30 dni, zwłaszcza gdy konieczna jest dalsza kontrola wniosku lub, w przypadku reprezentacji, gdy zasięga się opinii reprezentowanego państwa członkowskiego. Wyjątkowo, gdy w konkretnych przypadkach potrzebne są dodatkowe dokumenty, termin ten można przedłużyć do maksymalnie 60 dni kalendarzowych.


W stosunku do obywateli niektórych państw, proces wydawania wiz może być dodatkowo wydłużony z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji.

 

Lista państw (oraz określonych kategorii cudzoziemców), których obywatele podlegają obowiązkowym konsultacjom

 

Państwo trzecie

Konsultacje

 

Afganistan

X

Nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych

 

Dotyczy tylko posiadaczy paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych

 

Dotyczy tylko posiadaczy paszportów służbowych

 

Nie dotyczy posiadaczy paszportów dyplomatycznych

Algieria

X

Arabia Saudyjska

 Xg

Azerbejdżan

X

Bangladesz

X

Białoruś

 Xd

Egipt

 Xb

Erytrea

X

Etiopia

X

Federacja Rosyjska

 Xe

Iran

X

Irak

X

Jemen

X

Jordania

X

Kenia

X

Kirgistan

X

Kongo, Demokratyczna Republika

X

Korea Północna

X

Liban

X

Libia

X

Mali

X

Mauretania

X

Maroko

X

Niger

X

Nigeria

X

Pakistan

X

Rwanda

X

Somalia

X

Sri Lanka

X

Sudan

X

Sudan Południowy

X

Syria

X

Tadżykistan

X

Tunezja

X

Turkmenistan

X

Uzbekistan

X

Wietnam

X

Palestyńczycy

X

Uchodźcy

X

Bezpaństwowcy

X

Jak odbierzesz dokumenty?

Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie

PPWW przyjmuje i wydaje dokumenty od poniedziałku do piątku, od 08:00 do 16:00 (osobiście lub usługa kurierska).

 

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie

PPWW przyjmuje i wydaje dokumenty od poniedziałku do piątku, od 08:00 do 16:00 (osobiście lub usługa kurierska).
Konsulat przyjmuje i wydaje dokumenty w dni robocze, za wyjątkiem śród, od 09:00 do 14:00 (osobiście).

 

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu

PPWW przyjmuje i wydaje dokumenty od poniedziałku do piątku, od 09:00 do 16:00 (osobiście lub usługa kurierska).
Konsulat przyjmuje i wydaje dokumenty w dni robocze od 10:30 do 13:00 (osobiście).

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 EUR. 

  

Decyzja o odmowie wydania wizy

Decyzję odmowy wydania wizy wręcza się w formie pisemnej na standardowym formularzu określonym w załączniku nr VI Wspólnotowego Kodeksu Wizowego.

W decyzji odmowy wydania wizy oznaczone są podstawy odmowy wydania wizy.

UWAGA: Urząd konsularny nie udziela informacji dotyczących wydanych decyzji. Urząd nade wszystko nie udziela komentarzy wobec wydanych decyzji i nie udziela informacji dotyczących powodów wydania decyzji odmowy wizy, które to powody są oznaczone w decyzji wizowej wydawanej zgodnie ze standardami proceduralnymi wynikającymi z wspólnotowego kodeksu wizowego.

Z uwagi na ochronę danych osobowych urząd w żaden sposób nie może także (bezpośrednio lub pośrednio) potwierdzić ani zaprzeczyć okolicznościom złożenia wniosku wizowego przez daną osobę, ani też wskazać, jaką decyzję podjął (tj. czy wydał wizę czy odmówił wydania wizy).

Prosimy o niekierowanie w tych sprawach zapytań telefonicznych i mailowych (nadesłane zapytania pozostaną bez odpowiedzi).

Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ

Od chwili otrzymania decyzji odmowy wydania wizy wydanej przez konsula wnioskodawcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ.

Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przysługuje wyłącznie wnioskodawcy.

UWAGA: osoby zapraszające, rodzina wnioskodawcy (za wyjątkiem rodziców lub opiekunów prawnych składających wniosek za małoletnie dzieci), pracodawcy czy pracownicy szkół i uczelni nie mają prawa złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie. Osoby te nie są również uczestnikami postępowania o wydanie wizy, w związku z czym nadsyłane bezpośrednio przez te podmioty wnioski czy zapytania nie będą rozpatrywane czy brane pod uwagę w procedurze ponownego rozpatrzenia wniosku.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie składa się w urzędzie konsularnym w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji o odmowie wydania wizy.

Wniosek składa się osobiście w urzędzie konsularnym w godzinach pracy referatu wizowego.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie powinien zawierać:

- pismo wnioskodawcy skierowane do urzędu konsularnego zawierające prośbę o ponowne rozpatrzenie wniosku wraz z uzasadnieniem,

- decyzję odmowną wraz z adnotacją o dacie otrzymania decyzji odmownej,

- dodatkowe dokumenty, które konsul mógłby wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy (np. dokumenty dotyczące kwalifikacji do pracy, zaświadczenia o dotychczasowym przebiegu zatrudnienia, dokumenty otrzymane od potencjalnego pracodawcy, dodatkowe dokumenty uprawdopodabniające cel podróży).

Decyzję w sprawie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy podejmuje samodzielnie wnioskodawca. Urząd nie zajmuje stanowiska w przedmiocie celowości lub nie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (jest to prawo wnioskodawcy, prosimy o niekierowanie pytań w tym zakresie).

Ostateczna decyzja odmowna

Decyzja wydana przez konsula po ponownym rozpatrzeniu wniosku o wydanie wizy jest ostateczną i nie podlega odwołaniu.

Decyzja odmowna a dokumentacja dotycząca zatrudnienia w Polsce

W przypadku wydania decyzji o odmowie wydania wizy, wnioskodawcy nie jest zwracany oryginał decyzji wojewody o zezwoleniu na pracę czy oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, które pozostają w aktach urzędu konsularnego.

W przypadku uzyskania wizy w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, konsulat zwraca oryginał decyzji wojewody o zezwoleniu na pracę czy oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca (prosimy o sprawdzenie przez wnioskodawcę otrzymania oryginału decyzji, albowiem oryginał tego dokumentu wraz z wizą są niezbędne do okazania przy kontroli granicznej dokonywanej przez polską Straż Graniczną).

Kolejne wnioski o wydanie wizy

Decyzja o odmowie wydania wizy nie stanowi formalnej przeszkody do kolejnego aplikowania o wizę (prosimy o niekierowanie zapytań w tym zakresie). Wnioskodawca ma bowiem prawo złożenia kolejnego wniosku o wydanie wizy w dowolnym czasie (nie wcześniej niż na 3 miesiące przed planowaną podróżą).

Wnioskodawca ma wybór pomiędzy złożeniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub złożeniem kolejnego wniosku o wydanie wizy (urząd konsularny nie podejmuje w tym zakresie decyzji za wnioskodawcę ani również nie służy doradztwem w tym zakresie).

Najczęściej zadawane pytania