Spotkanie kierownictwa szkół PSP i Biura Edukacji KG PSP w Krakowie
16.10.2025
W dniach 14–15 października 2025 r. w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się cykliczne spotkanie przedstawicieli kierownictwa szkół PSP oraz Biura Edukacji Komendy Głównej PSP. Obradom przewodniczył nadbryg. Paweł Frysztak, zastępca komendanta głównego PSP nadzorujący pion edukacyjny.
Spotkania w tej formule odbywają się cyklicznie, raz na kwartał i stanowią ważną platformę wymiany doświadczeń, omawiania bieżących zagadnień oraz weryfikacji celów strategicznych w obszarze edukacji pożarniczej.
Tym razem dyskusja koncentrowała się wokół kluczowych kwestii dotyczących systemu kształcenia pożarniczego, w tym:
- podsumowania realizacji kształcenia w zawodzie strażak oraz możliwości prowadzenia szkoleń w ramach służby kandydackiej,
- propozycji zmian systemowych w kształceniu w zawodzie technik pożarnictwa i modyfikacji podstawy programowej,
- efektów prac zespołu zadaniowego ds. zasad wyposażania i wykorzystania komór dymowych,
- stanu przygotowań do uruchomienia Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie i w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie,
- organizacji procesu naboru do szkół aspirantów na rok szkolny 2026/2027,
- modelu funkcjonalnego kształcenia w zawodach pożarniczych oraz korelacji kompetencji absolwentów z potrzebami organizacyjnymi formacji,
- przyjęcia rozwiązań wspierających realizację strategii długoterminowego rozwoju systemu kształcenia pożarniczego.
Podkreślono również znaczenie edukacji pożarniczej jako kluczowego elementu w przygotowaniu profesjonalnych kadr ratowniczych oraz istotnego komponentu systemu edukacji powszechnej, wpływającego na wzrost odporności społecznej i bezpieczeństwa obywateli.
Opracowanie: kpt. Michał Bajur, SA PSP Poznań, na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej KG PSP
Zdjęcia: KG PSP