W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta grupy polskich naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego

14.12.2023

W dniach 13-15 grudnia br. w Belgradzie przebywa grupa 9 polskich naukowców reprezentujących Katedrę Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowej konferencji badawczej „Historyczne i kulturalne związki narodów słowiańskich – od średniowiecza do współczesności” zorganizowanej we współpracy z Wydziałem Historii Uniwersytetu w Belgradzie.

W dniach 13-15 grudnia br. w Belgradzie przebywa grupa 9 polskich naukowców reprezentujących Katedrę Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Jest to drugie wspólne przedsięwzięcie obu jednostek naukowych – w ubiegłym roku odbyła się konferencja online poświęcona historycznym aspektom migracji Słowian. W trakcie pobytu w Serbii będą również prowadzone rozmowy dot. instytucjonalizacji współpracy pomiędzy uczelniami oraz możliwości wspólnego ubiegania się o europejskie granty badawcze. Z inicjatywy naszej placówki poruszono również kwestię ew. projektu upamiętniającego dorobek pisarza i działacza politycznego Zygmunta Miłkowskiego (Tomasza Teodora Jeża), który zgodnie z decyzją Sejmu RP będzie jednym z patronów roku 2024, a który w latach 1854-1855 mieszkał w Belgradzie jako agent Komitetu Centralnego Demokracji Europejskiej.  

Podczas uroczystego otwarcia konferencji, którego dokonali dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu w Belgradzie prof. Aleksandar Rastović oraz kierownik katedry Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Łódzkim prof. Ivan N. Petrov, wystąpił również Ambasador RP w Belgradzie, który odwołując się do przykładów konkretnych postaci historycznych (m.in. Zawiszy Czarnego, Zygmunta Miłkowskiego, dr. Acima Medovića, dr Ludwika Hirszfelda) podkreślił wielowiekowy i wielowymiarowy charakter relacji dwustronnych opartych na wspólnocie dziejów oraz uwarunkowań związanych z długoletnią walką o niepodległość obu krajów.  

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}