W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni Polskiego Dziedzictwa w Sztokholmie

16.05.2023

W dniach 11-14 maja szwedzka stolica była miejscem szeregu wyjątkowych wydarzeń, mających na celu promocję polskiej kultury i dziedzictwa, a także wkładu Polaków mieszkających w Szwecji w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne w tym kraju.

Dni Polskiego Dziedzictwa w Sztokholmie

Wydarzeniem inaugurującym celebrację Polish Heritage Days był koncert pianisty Aleksandra Dębicza i skrzypka Jakuba Nowaka, który odbył się 11 maja w sztokholmskim Kulturhuset. Wydarzenie Instytutu Polskiego w Sztokholmie, przygotowane we współpracy z Operą Królewską, było okazją do zaprezentowania wyjątkowego programu, zawierającego m.in. utwory Witolda Lutosławskiego czy Karola Szymanowskiego.

Głównym wydarzeniem w ramach tegorocznych Dni Polskiego Dziedzictwa była wizyta Daru Młodzieży. Przez cały weekend mieszkańcy Sztokholmu mieli okazję zwiedzać pokład polskiego trójmasztowca i poznać bliżej historię tej wyjątkowej jednostki. Na nabrzeżu przy Fotografiska, gdzie zacumowany był żaglowiec, przedstawiciele biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie przybliżali wszystkim zainteresowanym ofertę polskiej branży turystycznej oraz polskie atrakcje turystyczne, w szczególności regionu małopolski, który był partnerem przedsięwzięcia.

Przestrzeń w pobliżu Daru Młodzieży posłużyła również jako scena występów artystycznych polonijnego zespołu „Kwiaty Polskie”, który zaprezentował m.in. Poloneza oraz Krakowiaka – zobacz nagranie. W strefie rozstawionej przy żaglowcu swoje prace prezentowali polscy artyści, mieszkających w Szwecji.

W ramach celebracji Narodowego Święta Trzeciego Maja, 12 maja na pokładzie polskiego żaglowca zorganizowane zostało uroczyste przyjęcie, w którym na zaproszenie Ambasador Joanny Hofman udział wzięli przedstawiciele szwedzkich władz, w tym wicemarszałek szwedzkiego parlamentu Julia Kronlid, jak również szwedzcy parlamentarzyści, reprezentanci poszczególnych resortów, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego. W uroczystości wzięli także udział członkowie delegacji z województwa małopolskiego, w tym wicemarszałek Iwona Gibas, przebywający w Sztokholmie w związku z Polish Heritage Days. Wydarzenie na pokładzie wzbogaciła obecność orkiestry szwedzkiej Marynarki Wojennej, która wykonała hymny narodowe.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną zorganizowały 12 maja seminarium biznesowe „Polska, wiodący ośrodek innowacji i technologii w Europie Środkowo-Wschodniej”. Głównym założeniem wydarzenia zorganizowanego w prestiżowym muzeum Fotografiska była prezentacja polskich przedsiębiorstw obecnych lub planujących obecność na szwedzkim rynku oraz promocja Polski jako kraju otwartego na zagraniczne inwestycje. W seminarium udział wzięli przedstawiciele zrzeszeń branżowych, polskie i szwedzkie przedsiębiorstwa, jak również reprezentanci szwedzkich instytucji publicznych realizujących inwestycje we współpracy z polskimi firmami.

W sobotnie popołudnie 13 maja na terenie stanicy harcerskiej w Järfälla organizacje polonijne przygotowały piknik rodzinny. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość skosztowania polskich smakołyków, dla najmłodszych zorganizowane zostały warsztaty artystyczne oraz taneczne. Jednym z głównych punktów pikniku był bieg na 1791 metrów, nawiązujący do roku uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiątkowe medale uczestnikom biegu wręczył Konsul RP Maciej Zamościk.

W niedzielę 14 maja w kościele Św. Jakuba w Sztokholmie odprawiona została również uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której udział wzięła Ambasador Joanna Hofman, Kapitan Daru Młodzieży Rafał Szymański oraz reprezentanci współorganizatorów wydarzenia, a także licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji polonijnych. Po nabożeństwie, Ambasador Hofman wraz z członkami załogi Daru Młodzieży, w towarzystwie Konsula RP Macieja Zamościka oraz Attaché Obrony płk Adama Jaborskiego odwiedzili cmentarz Haga Norra, gdzie spoczywają bosmani Daru Pomorza – historycznego polskiego żaglowca, poprzednika Daru Młodzieży, który w latach 1939-1945 przebywał w Sztokholmie.

Organizatorami wydarzeń w ramach Polish Heritage Days była Ambasada RP w Sztokholmie, Instytut Polski w Sztokholmie, biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie oraz przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sztokholmie.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}