W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reakcja Ambasady RP w Sztokholmie na przekaz medialny dot. wyborów Prezydenta RP

24.07.2020

Komunikat

W toku kampanii wyborczej oraz po ogłoszeniu wyników wyborów na Prezydenta RP pojawiały się w mediach szwedzkich relacje, w których komentowano to najważniejsze z punktu widzenia demokracji święto. W związku z tym, że w wielu artykułach pojawiały się stwierdzenia i obserwacje, które nie oddawały pełnego obrazu rzeczywistości politycznej w Polsce i często bazowały na uproszczeniach lub nawet na nieprawdziwych informacjach, Ambasada RP w Sztokholmie skierowała do redakcji Dagens Nyheter oraz redakcji Aftonbladet listy, w których wskazano na krzywdzące, często nierzetelne, upraszczające i bazujące na nieprawdziwych danych doniesienia. Ze stanowczą odpowiedzią ze strony Ambasady spotkały się przede wszystkim fragmenty artykułów opisujące Polskę jako państwo zmierzające w kierunku niedemokratycznym, czy określające kampanię wyborczą Prezydenta Andrzeja Dudy jako homofobiczną i antysemicką.

Ambasada RP w Sztokholmie odniosła się do tych zarzutów w listach skierowanych do redakcji, przedstawiając fakty i wskazując na posługiwanie się przez dziennikarzy manipulacją i określoną narracją polityczną, także w przywoływaniu wyrwanych z kontekstu wypowiedzi niektórych uczestników kampanii.