W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”

01.09.2022

Otwarcie wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny" przez Sekretarza Stanu Sz. Szynkowskiego vel Sęka oraz Ambasadora Ukrainy w SE.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia plenerowej wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny” którą wspólnie otworzyli Sekretarz Stanu Szymon Szynkowski vel Sęk wraz z Ambasadorem Ukrainy w Szwecji, Andriiem Plakhotniukiem, Ambasadorem RP w Szwecji,  Konsulem RP i kierownikami wszystkich polskich instytucji działających w Królestwie Szwecji (Dyrektorem  Instytutu Polskiego, Dyrektorem Polskiej Organizacji Turystycznej, Dyrektorem Zagranicznego Biura Handlowego PAIH),  przedstawicielem  MSZ SE oraz przedstawicielami organizacji Polonijnych w Szwecji.

Jest to polsko-ukraiński projekt archiwalny. Wystawa prezentuje przejmujące dziecięce świadectwa wojny - historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war. 

Celem jest pokazanie, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, chcemy podkreślić fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama: Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje. José Jorge Letria.

"Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi." -  Janusz Korczak

Wystawa jest ogólnodostępna i można ją oglądać codziennie przy ulicy Karlavägen 35 w Sztokholmie, na ogrodzeniu Ambasady RP.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}