W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kryzys polityczny w Mjanmie

12.05.2021

Komunikat

 

Data aktualizacji: 12.05.2021, godz. 15:00

Treść aktualizacji: aktualizacja informacji o rozkładzie lotów

 

W związku z wojskowym zamachem stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Mjanmy. Jeżeli już tam przebywasz, to sugerujemy pilne opuszczenie kraju, dopóki dostępne są loty komercyjne.

 

1 lutego doszło do wojskowego zamachu stanu w Mjanmie. Armia aresztowała przywódców partii National League for Democracy, w tym  Aung San Suu Kyi oraz prezydenta Win Myint’a i przejęła władzę.

 

Obowiązuje stan wyjątkowy, zakaz zgromadzeń i godzina policyjna od 20:00 do 04:00. Wprowadzono przepisy umożliwiające przeszukania i aresztowanie na ponad 24 godziny bez nakazu sądowego. 14 marca w kilku dzielnicach Rangunu wprowadzono stan wojenny. W mocy pozostają również inne restrykcje związane z pandemią COVID-19.

 

Mimo zakazu zgromadzeń, w wielu miastach trwają masowe protesty i akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego. Od 1 lutego zginęły setki osób. Dalsza eskalacja wydaje się obecnie bardzo prawdopodobna. Należy kategorycznie unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i bezwzględnie stosować się do poleceń sił porządkowych.

 

Możliwe są czasowe zakłócenia łączności komórkowej i internetowej, w tym niedostępność platform takich jak Whatsapp, Signal i Facebook. Akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego może powodować niedostępność podstawowych usług, w tym usług medycznych i transportowych.

 

W związku z zamachem stanu występują zakłócenia w funkcjonowaniu lotniska w Rangunie oraz nielicznych lotów czarterowych (komercyjny ruch lotniczy został zawieszony już wcześniej z powodu pandemii COVID-19). Na dzień publikacji tego komunikatu, loty są jednak organizowane i wydostanie się z Mjanmy jest nadal możliwe, aczkolwiek należy się liczyć z opóźnieniami i możliwością odwoływania/przekładania lotów.

 

  • Myanmar Airways International oferują loty do Kuala Lumpur, do Seul-Inczon i do Bangkoku.
  • Myanmar National Airlines oferują loty do Singapuru.
  • Singapore Airlines oferują loty do Singapuru dwa razy w tygodniu.
  • Ambasada Tajlandii w Rangunie regularnie wspiera organizację specjalnych lotów do Bangkoku.

 

Należy pamiętać, że na lotniskach tranzytowych mogą obowiązywać restrykcje związane z COVID-19 (np. obowiązek posiadania testu, brak możliwości opuszczenia strefy tranzytowej, limit czasu na przesiadkę itd.). Ogólne informacje na ten temat można znaleźć na stronie IATA. O szczegóły należy dowiadywać się w biurach linii lotniczych i w agencjach turystycznych. W Bangkoku brak jest możliwości przesiadki, ale, po uzyskaniu zezwolenia z ambasady Tajlandii można wlecieć w ruchu bezwizowym. Więcej informacji tu.

 

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w związku z zamachem stanu zamknięte są urzędy imigracyjne i nie można przedłużyć prawa pobytu. W przypadku tzw. overstay, podczas wylotu należy uiścić grzywnę w wysokości 3-5 USD za każdy dzień.

 

Ambasada Niemiec w Rangunie zgodziła się udzielać pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w Mjanmie, ze względu na brak polskiej placówki w tym kraju. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy, napisz do Ambasady RP w Bangkoku (consulate.bangkok@msz.gov.pl), która przekaże twoją sprawę ambasadzie niemieckiej.

 

Jeżeli przebywasz w Mjanmie lub planujesz tam podróż, zgłoś to w systemie Odyseusz.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w powrocie do Polski z Mjanmy kliknij tu.

 

Informacje dot. restrykcji związanych z pandemią COVID-19 w Mjanmie znajdziesz w tym komunikacie na naszej stronie.

 

Ogólne informacje dot. podróży do Mjanmy, w tym przepisy wjazdowe, przepisy prawne itd. znajdziesz w informacjach dla podróżujących na stronie MSZ.