W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót do Polski

04.05.2020

COVID-19

 

Tajlandia

 

2 kwietnia odleciał ostatni LOTdoDomu z Tajlandii. Od 18 marca odbyło się dziesięć takich lotów: dziewięć z Bangkoku i jeden z Phuket.

  

Nadal można wrócić z Bangkoku do Europy lotami komercyjnymi, np. Lufthansą, KLM lub Qatar. Do Polski można wjechać przez granicę lądową z Niemcami.

 

Ambasady niektórych państw członkowskich UE w Tajlandii organizują własne loty repatriacyjne. Zgodnie z przepisami UE, oferują one możliwość powrotu ograniczonej liczbie obywateli innych państw Unii, w tym Polakom. Repatriacja odbywa się na warunkach danego państwa członkowskiego. Loty nie są darmowe. Ich cena wynosi na ogół 500-1000 EUR.

 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie skorzystałeś z LOTudoDomu z Tajlandii, a jesteś zainteresowany unijnym lotem repatriacyjnym, wypełnił poniższy formularz. Pomoże on nam nawiązać kontakt jeżeli pojawi się taka okazja i na bieżąco monitorować potrzeby w zakresie repatriacji obywateli polskich z tych państw.

 

Formularz dla osób w Tajlandii

 

Na lot repatriacyjny należy na ogół oczekiwać w stolicy kraju. Informacja o locie może pojawić się bez uprzedzenia. Ponadto władze miejscowe mogą wprowadzać restrykcje, jak np. zakaz przemieszczania się po kraju.

 

Pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje dot. przepisów wjazdowych na naszej stronie, koncie Twitter @PLinThailand oraz na stronie IATA.

  

Kambodża, Laos, Mjanma

 

Nie są planowane LOTydoDomu z Kambodży, Laosu, czy Mjanmy. Do 23.03 możliwy był przyjazd z tych krajów do Tajlandii i dalsza podróż do Polski z Bangkoku. Obecnie jest to już bardzo trudne w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w Tajlandii i zamknięciem granic dla cudzoziemców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym komunikacie dot. sytuacji w Tajlandii.

 

Ambasady niektórych państw członkowskich UE organizują własne loty repatriacyjne. Zgodnie z przepisami UE, oferują one możliwość powrotu ograniczonej liczbie obywateli innych państw Unii, w tym Polakom. Rolę wiodącą mają państwa, które mają na miejscu placówki dyplomatyczne i te, których obywateli jest najwięcej. Repatriacja odbywa się na warunkach danego państwa członkowskiego. Loty nie są darmowe. Ich cena wynosi na ogół 500-1000 EUR.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany unijnym lotem repatriacyjnym z Kambodży, Laosu lub Mjanmy, wypełnił poniższy formularz. Pomoże on nam nawiązać kontakt jeżeli pojawi się taka okazja i na bieżąco monitorować potrzeby w zakresie repatriacji obywateli polskich z tych państw.

 

Formularz dla osób w Kambodży

 

Formularz dla osób w Laosie

 

Formularz dla osób w Mjanmie

 

Na lot repatriacyjny należy oczekiwać w stolicy kraju. Informacja o locie może pojawić się bez uprzedzenia. Ponadto władze miejscowe mogą wprowadzać restrykcje, jak np. zakaz przemieszczania się po kraju.

 

Pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje dot. przepisów wjazdowych na naszej stronie, koncie Twitter @PLinThailand oraz na stronie IATA.

 

Inne

 

Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się też z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.

 

Jeżeli podróżujesz na własną rękę liniami komercyjnymi, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.

 

Jeżeli twój pobyt za granicą wydłuża się w oczekiwaniu na lot powrotny:

  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
  • Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. Więcej informacji znajdziesz tu.
  • Sprawdź jak długo jeszcze możesz zostać w Tajlandii lub innym państwie regionu (pieczęć wjazdowa lub wiza w twoim paszporcie). Jeżeli okres pobytu dobiega końca, wystąp o przedłużenie wizy w biurze imigracyjnym (immigration office). Nie rekomendujemy jednak pozostawania w Tajlandii bezterminowo. Również w tym kraju epidemia COVID-19 rozwija się dynamicznie i nie można wykluczyć wprowadzenia drastycznych środków bezpieczeństwa.
  • Jeżeli potrzebujesz pomocy, wyślij nam email na adres consulate.bangkok@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz.

 

Więcej informacji na temat zamknięcia granic Polski znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

 

Pamiętaj, że w związku z zamknięciem granic Polski, do naszego kraju przyjechać mogą tylko obywatele polscy, członkowie ich rodzin, osoby posiadające prawo pobytu w Polsce i osoby posiadające zezwolenie na pracę.

{"register":{"columns":[]}}