W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Konsul RP w Bangkoku jest właściwy w sprawach wiz tylko dla obywateli lub osób zamieszkujących na stałe w Tajlandii, Kambodży, Laosie lub Mjanmmie.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie  e-konsulat , z menu po lewej stronie wybierając opcję „Wiza krajowa – zarejestruj formularz”. System wskazuje dostępne terminy spotkań. Inne terminy nie są dostępne. W przypadku braku wolnych terminów spróbuj zarejestrować wizytę później - terminy udostępniane są w każdy poniedziałek w godz. 10.00-10.30 czasu lokalnego.  

Po wybraniu terminu i wypełnieniu wniosku online, system wygeneruje wniosek w pdf. Na ostatniej stronie znajduje się potwierdzenie terminu spotkania. Wydrukuj wniosek, podpisz go i przynieś na spotkanie wraz z wymaganymi dokumentami uzupełniającymi. Listę dokumentów znajdziesz na dole strony.

 ​​​​​​W systemie e-konsulat możliwe jest wypełnienie wniosku w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie formularza na język tajski dostępne jest w urzędzie lub za pośrednictwem e-maila.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Na dole tej strony znajdziesz do pobrania:

  • szczegółową listę dokumentów uzupełniających, które należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie wizy w Ambasadzie RP w Bangkoku;
  • informację nt. sposobu udokumentowania wystarczających środków finansowych;
  • informację nt. polis ubezpieczeniowych ;

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
  • Wniosek wizowy złóż z wyprzedzeniem, ale nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach . Listę ubezpieczycieli uznawanych w procedurze wizowej znajdziesz także na dole strony.
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Ile zapłacisz?
  1. Opłata konsularna za wydanie wizy krajowej (D) dla obywateli Tajlandii, Kambodży, Laosu oraz Mjanmy wynosi 3038 THB.
  2. Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu, przy składaniu wniosku.
  3. Akceptowane formy płatności: gotówka.
  4. Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.

Wizy bezpłatne otrzymują:

1. członkowie rodzin obywateli UE i obywatela RP w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525);

2. posiadacze Karty Polaka.

Zwolnienia z opłaty przewidziane w Ustawie "Prawo konsularne" z dnia 25 czerwca 2015 r.:

Art. 113. 1. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525).

2. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy złożonego przez małżonka obywatela polskiego, jego małoletniego bezpośredniego zstępnego lub małoletniego bezpośredniego zstępnego jego małżonka, jego bezpośredniego wstępnego lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, jeżeli wstępny lub zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego małżonka.

Art. 114. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dyplomatycznej albo służbowej.

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni, a w przypadku zwrócenia się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w trybie konsultacji -- w terminie 5 dni od przekazania informacji przez Szefa Urzędu. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Odbiór decyzji w sprawie wizy nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Urzędnik poinformuje cię o terminie odbioru w momencie składania wniosku. Jeżeli nie będziesz w stanie przyjść po odbiór w wyznaczonym terminie, możesz też odebrać wizę w terminie późniejszym, w poniedziałki i środy w godz. 14:00-15:00.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Odwołanie nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Przyjmujemy je w poniedziałki i środy w godz. 11:00-11:45. Jeżeli te terminy ci nie odpowiadają, napisz do nas email i ustalimy inny termin.

Opłata za złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy jest taka sama jak w przypadku pierwszego wniosku.

 

O ewentualnej negatywnej decyzji zostaniesz powiadomiony na piśmie. W dokumencie wskazane będą powody odmowy.

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Odwołanie nie wymaga rejestracji na spotkanie w systemie e-konsulat. Przyjmujemy je w poniedziałki i środy w godz. 11:00-11:45. Jeżeli te terminy ci nie odpowiadają, napisz do nas email i ustalimy inny termin.

Opłata za złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy jest taka sama jak w przypadku pierwszego wniosku.

INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW

Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.

Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.

Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.

Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.

Materiały

Visas​_financial​_means​_20220101
Visas​_financial​_means​_20220101.pdf 0.41MB
List of insurers and the insurances that they offer (amendment from 24.01.2024)
List of insurers and the insurances that they offer (amendment from 24.01.2024).pdf 0.57MB
National​_visa​_D​_family​_or​_friends​_visit
National​_visa​_D​_family​_or​_friends​_visit.pdf 0.16MB
National​_visa​_D​_research​_internship​_volunteer
National​_visa​_D​_research​_internship​_volunteer.pdf 0.16MB
National​_visa​_D​_spouses​_of​_PL
National​_visa​_D​_spouses​_of​_PL.pdf 0.16MB
National​_visa​_D​_work
National​_visa​_D​_work.pdf 0.15MB
National​_visa​_D​_student
National​_visa​_D​_student.pdf 0.15MB
National​_visa​_D​_residence​_permit​_collection
National​_visa​_D​_residence​_permit​_collection.pdf 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}