W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowe logo „40 Solidarność” na Wieży Galata

01.09.2020

31 sierpnia Polska świętowała 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”, który doprowadził do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata.

Logo 40.Solidarność na Wieży Galata

Upamietniając 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność na jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Stambułu XIV-wiecznej Wieży Galata (tur. Galata Kulesi) odbyła się iluminacja jubileuszowego logo "40 Solidarność" oraz narodowych barw Polski. 

Miliony Polaków, stawiający opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej ojczyźnie powołały do życia „Solidarność” - ruch na rzecz demokratyzacji i wprowadzenia głębokich reform ustrojowych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ten masowy, obywatelski ruch, w którym Polacy postanowili zamanifestować swoje zdanie i wziąć odpowiedzialność za losy kraju, nie miał sobie równego w Europie.

„Gen solidarności” do dziś każe Polsce angażować się w pomoc innym krajom w potrzebie. Solidarność przybiera zarówno postać pomocy rozwojowej i humanitarnej (ostatnio w obliczu pandemii COVID-19), wspierania innych państw w procesie transformacji, szczególnie państw Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, ale też udziału w misjach pokojowych i wojskowych UE, OBWE, NATO oraz innych organizacji międzynarodowych. Wspominając tę szczególną rocznicę, Polska łączy się ze wszystkimi narodami dążącymi ku wolności i demokracji w swoich krajach.

Obok Wieży Galata logo Solidarności lub polska flaga zostały wyświetlone na rozpoznawalnych obiektach architektonicznych na całym świecie m.in. w Rio de Janeiro, Berlinie, Chicago, Los Angeles, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Kolonii i Rzymie. 

Zdjęcia (2)