W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat

30.12.2020

Polskie stypendia dla tureckich studentów

n

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z postanowieniami umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Turcji z 24 października 1990r. o współpracy w dziedzinach nauki, oświaty i kultury, dążąc do rozwijania z Turcją łączących nas stosunków w dziedzinie nauki i oświaty, oraz w związku ze sprawowaniem przez Polskę (w okresie 1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021) przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, która tradycyjnie wspiera europejskie dążenia Turcji, Polska podjęła decyzję o ufundowaniu dwóch stypendiów dla uczestników z Turcji w College of Europe - Kampus Natolin.

 

Przyznane w roku akademickim 2021/2022 stypendia (w łącznej kwocie 52 tys. EUR) przeznaczone są na pokrycie pełnych kosztów studiów w tym kształcenia oraz zakwaterowania i wyżywienia dwóch obywateli Turcji.  Przyznanie stypendium na celu podniesienie poziomu wiedzy o UE wśród obywateli Turcji  i kształtowanie przyszłych elit tureckich w duchu zrozumienia więzów łączących Turcję z Unią Europejską.

 

Projekt ten ma na celu umocnienie wizerunku Warszawy jako jednego z głównych unijnych centrów edukacyjnych. Polska stanowi też tradycyjnie najpopularniejsze miejsce studiów dla studentów tureckich w UE. Wierzymy, że krok ten w sposób istotny przyczyni się do ożywienia dwustronnych relacji bilateralnych, kulturalnych i gospodarczych z Turcją i umocnienia wizerunku Polski jako zwolennika łagodzenia napięć w relacjach UE-TR poprzez dialog i promowanie tzw. agendy pozytywnej.