W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Niepodległości w bazie lotniczej Inçirlik w Turcji.

23.11.2021

Chargé d'affairs Ambasady RP w Ankarze, Robert Trzeciak przebywał z wizytą w bazie lotniczej Inçirlik z okazji Dnia Niepodległości. Złożył życzenia polskim żołnierzom stacjonującym w bazie w ramach misji NATO. Podziękował też za ofiarną służbę zmianie, która opuszcza Turcję i przywitał żołnierzy przybywających do Inçirlik. Podkreślił wagę silnej i wyszkolonej armii, wobec aktualnych kryzysów oraz znaczenie współpracy w NATO. W wizycie uczestniczył również Attaché Obrony RP płk Michał Piasecki.

i3

– Dziękuję wszystkim żołnierzom kończącym służbę w Incirlik za zaangażowanie i profesjonalizm – powiedział Chargé d'affairs Ambasady RP w Ankarze, Robert Trzeciak. „Wasza obecność tutaj świadczy o tym, iż państwo polskie traktuje swoje sojusznicze zobowiązania poważnie i działa na rzecz bezpieczeństwa w skali globalnej” – dodał.

 

Polski Kontyngent Wojskowy Turcja w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji prowadzi działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jednocześnie współdziała z zespołami morskimi NATO, celem zapewnienia im wsparcia podczas wejścia i przebywania w rejonie odpowiedzialności. I zmianę PKW Turcja wystawiła Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. W listopadzie 2021 r. misję rozpoczęła II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

W odpowiedzi na rosnące wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na tureckich granicach i chęć państw sojuszniczych do wsparcia Turcji w tym obszarze, sojusz zaimplementował pakiet Tailored Assurance Measures for Turkey (TAMT). Działania w ramach operacji TAMT oparte są na monitorowaniu i patrolowaniu południowego rejonu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego w ramach kompleksowych działań NATO w zakresie budowania wspólnej świadomości sytuacyjnej w regionie w związku z niestabilną sytuacją polityczną i militarną.

 

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 14 września 2020 roku, Polska na misję wystawiła samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Kontyngent działa na terytorium Turcji, na wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym, współpracuje ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon pierwszej zmiany PKW Turcja stanowili żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}