W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Wszystkich Świętych w Turcji

02.11.2021

Polscy dyplomaci w Turcji oddali cześć zmarłym tam Polakom. W dniu Wszystkich Świętych zapłonęły znicze na polskich mogiłach w Adampolu, Ankarze i Stambule.

świeca

Chargé d'affaires RP w Turcji Robert Trzeciak złożył kwiaty na grobie ostatniego Ambasadora II Rzeczypospolitej w Ankarze Michala Sokolnickiego (6 II 1880 - 17 I 1967). 

Konsul Generalny RP Witold Leśniak wraz z delegacją wziął udział we mszy świętej w kościele w Adampolu celebrowanej przez Biskupa Lorenzo Piretto. Na tamtejszym cmentarzu złożono wieniec w centralnym miejscu, upamiętniając poległych żołnierzy, duszpasterstwo i mieszkańców.

Pracownicy KG RP w Stambule odwiedzili grób gen. Mariana Langiewicza, dyktatora Powstania Styczniowego, który spoczywa na cmentarzu wojskowym Haydarpaşa w Stambule oraz Muzeum Adama Mickiewicza gdzie znajduje się symboliczna krypta w której spoczywało ciało poety przed przewiezieniem do Paryża.

Przedstawiciele Konsulatu udali się także na cmentarz w Feriköy, gdzie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na grobach polskich powstańców i emigrantów z czasów zaborów oraz przy płycie upamiętniającej polskich emigrantów przybyłych do Imperium Osmańskiego w XIX wieku i przy monumencie ku pamięci konsula Wojciecha Rychlewicza.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}