W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyplomaci Ambasady RP na Ukrainie uczestniczyli w przekazaniu medycznego sprzętu ochrony indywidualnej, zakupionego przez polskie przedsiębiorstwa, lokalnym szpitalom

17.07.2020

14 lipca w Kijowie, 15 lipca w Kaniowie i 16 lipca w Fastowie dyplomaci Ambasady RP na Ukrainie uczestniczyli w przekazaniu medycznego sprzętu ochrony indywidualnej, zakupionego przez polskie przedsiębiorstwa, lokalnym szpitalom.

.

14 lipca 2020 zastępca Ambasadora RP na Ukrainie przekazał Narodowemu Instytutowi Onkologii w Kijowie polską pomoc humanitarną do walki z pandemią COVID-19.  Szpital otrzymał: 2 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 300 par gogli ochronnych, 1,5 tys. maseczek i 2 tys. par rękawiczek. Następnego dnia Ambasador Bartosz Cichocki przekazał Kaniowskiemu Centralnemu Szpitalowi Rejonowemu polską pomoc w postaci 2 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 400 par gogli ochronnych, 3,5 tys. maseczek i 4 tys. par rękawiczek. W czwartek 16 lipca 2020 roku zastępca Ambasadora Michał Giergoń i małżonka ambasadora pani Monika  Kapa - Cichocka przekazali pomoc w Fastowie Centrum Świętego Marcina oraz Centralnemu Szpitalowi Rejonowemu: 1 tys. l płynu dezynfekcyjnego, 100 par gogli ochronnych, 1 tys. maseczek i 2 tys. par rękawiczek.

Ww. środki zostały zakupione przez polskie firmy obecne na Ukrainie: PGNiG, PKN Orlen, PZU, PKO BP, a także Ministerstwo Zdrowia i Polską Fundację Narodową. Ze strony firm darczyńców, w przekazaniach uczestniczyli Ireneusz Derek doradca prezesa PGNiG SA ds. współpracy z Ukrainą oraz Zbigniew Szołyga Generalny Dyrektor „PZU Ukraina ubezpieczenia na życie”.  Kontakt z ostatecznymi odbiorcami pomocy zapewniły Natalia Onipko z organizacji Zaporuka, pomagającej Narodowemu Instytutowi Onkologii, Pani Natalia Zabołotna z Ukrainian Humanitarian Development Foundation działającej na rzecz rozwoju Kaniowa i Ojciec Michał Romaniw z Domu Świętego Marcina w Fastowie.  

Przekazanie pomocy było także okazją do rozmów o potencjalnej przyszłej współpracy: w Kaniowie z merem Ihorem Reńkasem (Ігор Ренькас) i w Fastowie z merem Mychajło Necjażukiem (Нетяжук Михайло)

Pomoc stanowiła część polskiego konwoju humanitarnego dedykowanego walce z koronawirusem, który przyjechał na Ukrainę 25 czerwca 2020 r.  12 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej przywiozło łącznie ponad 134 tony pomocy w postaci środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych.  Przekazanie pomocy stronie ukraińskiej koordynowała Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Przekazano łącznie:

·         40 000 maseczek;

·         ponad 18 tys. par gogli i przyłbic;

·         ponad 120 tys. litrów płynów i środków dezynfekcyjnych;

·         50 000 par rękawiczek;

·         1000 kostiumów ochronnych.

Pomoc skierowano do ukraińskich placówek medycznych i opiekuńczych, w tym min.: do Szpitala Dziecięcego w Słowiańsku, Narodowego Instytutu Onkologii w Kijowie, Centralnego Szpitala Rejonowego w Kaniowie, ,Wojskowego Centrum Medycznego we Lwowie i Czortkowskiego Centralnego Szpitala Rejonowego.

Wsparcie logistyczne zapewniła spółka ukraińska z polskim kapitałem Plastics-Ukraina.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}