W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy

29.03.2021

W dniach 26 – 28 marca odbył się II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy. Ze względu na obostrzenia wynikające z sytuacji epidemicznej, tegoroczna edycja Konkursu przeprowadzona została w formie hybrydowej – bez udziału publiczności, w trybie online dla uczestników i offline dla jury.

II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy od lat inicjuje przedsięwzięcia promujące twórczość artystyczną i działalność społeczną Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty, kompozytora, filantropa i jednego z ojców polskiej niepodległości. Organizowany wspólnymi siłami Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy i winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 1, przy wsparciu organizacji pozarządowej „Przestrzeń Przyszłości” oraz Centrum Partnerstwa i Rozwoju „Polonia”, Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy wpisał się na stałe do kalendarza lokalnych wydarzeń kulturalnych. Wybór Ignacego Jana Paderewskiego na patrona Konkursu nie jest przypadkowy, bo znajdujące się w Winnickim Okręgu Konsularnym Kuryłówka, w której się urodził, oraz Chmielnik i Żytomierz, to miejsca związane z życiem kompozytora i jego rodziny. Tegoroczny Konkurs miał wyjątkowy charakter także dlatego, że w 2021 r. mija 80 lat od śmierci wirtuoza.

 

W Konkursie wzięło udział ponad 70 młodych artystów z Ukrainy i z Polski - uczniów najlepszych szkół muzycznych z Kijowa, Odessy, Lwowa, Charkowa, Winnicy i in., którzy w formie elektronicznej zaprezentowali własne wykonania utworów w 3 kategoriach wiekowych i jakościowych. W jury zasiedli przedstawiciele partnerów wydarzenia i instytucji współpracujących z jego organizatorami. Wśród nich znaleźli się: prof. Marek Szlezer, dr Piotr Różański, dr Piotr Niewiedział, prof. Mariusz Derewiecki, Joanna Konarzewska, Marianna Humecka, Kyryło Bondar i Pawło Kupin.

 

Do wsparcia realizacji Konkursu zaproszono szereg zeszłorocznych oraz nowych partnerów z Polski i Ukrainy, wśród nich znalazły się: Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, USC Thornton School of Music Polish Music Center, Polsko – Ukraińska Fundacja im. I. J. Paderewskiego oraz Winnicka Filharmonia Obwodowa im. M. D. Leontowycza.

 

Tegoroczny Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP oraz otrzymał wsparcie Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej, a także Rady Miejskiej m. Winnica.

 

Sponsorem nagród był Konsulat Generalny RP w Winnicy. Narodowy Bank Polski przekazał upominkowe srebrne monety kolekcjonerskie z serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Krzysztof Komeda”, a Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, wydane we współpracy z Pocztą Polską w 100. rocznicę swego utworzenia, okolicznościowe znaczki upamiętniające postać Ignacego Jana Paderewskiego – patrona instytucji.

 

Zapraszamy do obejrzenia transmisji koncertów na konkursowym kanale na portalu Youtube. 30 marca (wtorek) o godz. 19.00 transmitowany będzie koncert „Brawo Maestro” z udziałem członków jury Konkursu. 31 marca (środa) o godz. 19.00 odbędzie się transmisja koncertu laureatów Konkursu.

 

Wszelkie informacje dotyczące II Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Winnicy (w tym program wydarzenia) zamieszczono na stronie internetowej wydarzenia:  www.paderewskikonkurs.com oraz na portalach społecznościowych facebook i instagram.

Zdjęcia (13)