W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Msza dziękczynna w Białej Cerkwi za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej

12.09.2021

W rodzinnym mieście Matki Elżbiety Róży Czackiej, Białej Cerkwi w obwodzie kijowskim, odbyła się msza dziękczynna za beatyfikację założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Msza dziękczynna w Białej Cerkwi za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej

Z inicjatywy o. Michała Romaniwa OP w Białej Cerkwi, miejscu narodzin i chrztu beatyfikowanej dziś Matki Elżbiety Róży Czackiej, odbyła się dziękczynna msza święta. Liturgię na schodach rodzinnego domu Błogosławionej celebrował bp Witalij Krywicki SDB, ordynariusz kijowsko-żytomierski. Na mszę świętą przybyli m.in. mer Białej Cerkwi Hennadij Dykyj, ambasador Argentyny Elena Leticia Mikusiński, amb. Bartosz Cichocki z małżonką, kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Kijowie Dorota Dmuchowska.

Amb. Cichocki podkreślił w wystąpieniu wpływ dziedzictwa dzisiejszych ziem Ukrainy na współczesną kulturę polską i europejską: "Biała Cerkiew, Fastów, Żytomierz, Kijów na przestrzeni stuleci rodziły bogactwo, z którego korzystamy w Polsce i na świecie. Wyniesiona dziś na ołtarze Świętego Kościoła Rzymsko-Katolickiego Matka Elżbieta Róża Czacka nierozerwalnie spaja Ukraińców, Polaków i cywilizację świata zachodniego".

Po mszy odbył się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu absolwentów Szkoły Muzycznej nr 1 w Białej Cerkwi, mieszczącej się w dawnym pałacu Branickich, gdzie przyszła na świat późniejsza założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Amb. Cichocki i konsul Dmuchowska złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Matce Elżbiecie Róży Czackiej na ścianie d. pałacu Branickich i w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie Błogosławiona przyjęła chrzest. Wiązankę kwiatów przekazał także ambasador Danii Ole Mikkelsen.

Zdjęcia (8)