W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Świętо Wojska Polskiego w Winnickim Okręgu Konsularnym

17.08.2020

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Winnickim Okręgu Konsularnym zainagurowane zostały uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Po nabożeństwie, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński z proboszczem ks. Adamem Przywuskim, mieszkańcami Latyczowa oraz z prezesami organizacji polskich obwodu Chmielnickiego, złożyli kwiaty na grobie żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w Latyczowie w 1920 roku. Kwiaty zostały złożone w asyście eksperta Służby Ochrony i Kontaktu MSZ.

 

Po uroczystościach w Latyczowie Konsul Generalny RP w Winnicy udał się do Brahiłowa, gdzie na katolickim cmentarzu znajduje się mogiła żołnierzy Wojska Polskiego – 38. Pułku Piechoty, a także ich dowódcy por. Mikołaja Gutkowskiego. Konsul złożył kwiaty i zapalił znicze w miejscu pochówku polskich żołnierzy poległych w ciężkiej walce z bolszewikami 27 kwietnia 1920 roku pod pobliskim Mieżyrowem. Delegacji KG RP w Winnicy towarzyszył ks. Józef Krzyszycha pełniący posługę w Sanktuarium Jezusa Nazareńskiego w Brahiłowie.

 

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i w Święto Wojska Polskiego Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oddał także hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1920 r. w Barze i okolicach. Służyli oni w 3. Armii gen. Rydza-Śmigłego, a w roku 1920 walczyli wraz z oddziałami atamana Semena Petlury przeciw bolszewikom.

 

Uwieńczeniem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej był uroczysty koncert okolicznościowy w Domu Polskim w Barze, przygotowany przez zespół Domu Polskiego i Barskie Rejonowe Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków im. Konfederacji Barskiej. Jak zwykle gości zachwyciły występy działających w Domu Polskim zespołów artystycznych. W uroczystościach udział wzięli również miejscowy ksiądz, siostry benedyktynki i Polacy Barscy.

 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}