W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100. rocznicy bitwy pod Dytiatynem

19.09.2020

19 września w Dytiatynie w obwodzie iwano-frankiwskim odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę bitwy z bolszewikami, która przeszła do historii jako "Polskie Termopile".

Dytiatyn 19.09.2020

Kwiaty pod pomnikiem na Polskim Cmentarzu Wojennym złożyli Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Michał Tomasz KAMIŃSKI, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i attache obrony Ambasady RP w Kijowie kmdr Maciej Nałęcz oraz zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Jewhenij Ferbej. Listy do uczestników wystosowali Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek, Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, minister w Kancelarii Premiera Jan Dziedziczak oraz wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Mszę świętą celebrował arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Po wiktorii w Bitwie Warszawskiej, Wojsko Polskie dalekie było od pełnego zwycięstwa. Armia Czerwona wciąż nie została doszczętnie rozbita. W połowie września na siły bolszewickie ruszyła kolejna ofensywa znad Dniestru. Jej celem było zamknięcie Armii Czerwonej drogi na Tarnopol. Nocą 15 września jednostki 13. Pułku Piechoty ruszyły w stronę Podhajec. W rejonie Dytiatyna napotkały przeciwnika, który zajmował jedno ze wzgórz. Bolszewicy ostrzelali siły polskie. Atakiem na bagnety 9. kompania piechoty zepchnęła czerwonoarmistów, zajmując wzniesienie. Jednak około godziny 9 rano 16 września bolszewicy w sile 2-3 tysięcy żołnierzy rozpoczęli kontratak. Wzgórza broniło wówczas ok. 600 Polaków. Bitwa trwała 8 godzin. Po wielu atakach Armii Czerwonej i przy kończącej się amunicji oddziały polskie stopniowo dokonały odwrotu, ale opóźniły go na tyle, że powstrzymały bolszewików przed dalszym uderzeniem na XVI Brygadę Piechoty.

W bitwie poległo 97 polskich żołnierzy, a 86 zostało rannych. Na pamiątkę ich bohaterstwa, na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczono tablicę z napisem "Dytiatyn 16 IX 1920".

Galeria zdjęć: TUTAJ (Fot. Witalij Hrabar).

 

{"register":{"columns":[]}}