W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla organizacji rodzin jeńców i zaginionych w wyniku konfliktu na Donbasie

23.10.2020

Organizacje rodzin jeńców i zaginionych w związku z konfliktem na Donbasie na wschodzie Ukrainy otrzymały w piątek, 23 października 2020 r. wsparcie z funduszy Ambasady RP w Kijowie.

`

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę wolność straciło kilka tysięcy osób, o zabitych nie wspominając. Ok. 150 obywateli Ukrainy jest wciąż więzionych. Do opinii publicznej stale dochodzą informacje o nowych przypadkach pozbawienia wolności ukraińskich wojskowych oraz ludności cywilnej. Bliscy więzionych są często pozbawieni należytego wsparcia. Ich prawo do kontaktu z bliskimi i opieki prawnej jest powszechnie łamane przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Ambasada RP w Kijowie skupia się obecnie na minimalizacji skutków kryzysu wywołanego epidemią Covid-19, jaki dotknął byłych jeńców, oraz wsparcie rodzin zabiegających o powrót swoich bliskich z niewoli, a także na ich aktywizacji zawodowej i nagłośnieniu świadectw byłych więźniów. 

Bliscy jeńców działają na rzecz ich uwolnienia za własne środki i są pozbawieni zewnętrznych źródeł finansowania. Obecnie w obliczu epidemii większość przedsięwzięć musi być prowadzona on-line. Organizacje międzynarodowe i organy państwowe, z którymi osoby te są w stałym kontakcie, coraz częściej proponują komunikację w formie wideokonferencji. Udział w nich niestety w dużym stopniu utrudniony jest przez brak odpowiedniego, nowoczesnego wyposażenia komputerowego. Realizacja projektu pomoże przezwyciężyć te trudności dzięki wydatnemu wsparciu w postaci sprzętu teleinformatycznego. Nie bez znaczenia będą również planowane warsztaty językowe online.

Cele projektu jest rozwój organizacji samopomocowych, stworzonych przez rodziny jeńców, oraz aktywizacja zawodowa – poprzez szkolenia z analizy informatycznej, kursy językowe i wyposażenie w sprzęt. Długo po zakończeniu projektu organizacje nadal będą mogły korzystać z jego rezultatów.

Naszym, celem jest ponadto zwiększenie rozpoznawalności tematu dzięki obsłudze medialnej projektu. Współpraca z redakcjami polskimi oraz ukraińskimi, a także z partnerem „Medialna Inicjatywa nas rzecz Praw Człowieka” pozwoli osiągnąć  długofalowy cel w postaci umocnienia wartości demokratycznych oraz nagłośnienia nielegalnych i sprzecznych z prawami człowieka działań Rosji na terenie Ukrainy.

W przyszłości w ramach projektu dostarczane będą leki, artykuły higieniczne i przeciwepidemiczne, co przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowotnego jeńców oraz ich bliskich.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}