W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne Oświadczenie Ministrów Spraw Zagranicznych Trójkąta Lubelskiego – Ukrainy, Republiki Litewskiej i Rzeczpospolitej Polskiej – z okazji 77. rocznicy deportacji Tatarów Krymskich z Krymu przez władze Związku Sowieckiego kierowanego przez Stalina

18.05.2021

`

W tym smutnym dniu, w imieniu Ukrainy, Republiki Litewskiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej, składamy nasze najgłębsze kondolencje Tatarom Krymskim. Łączymy się z Wami w bólu i czcimy pamięć niewinnych ofiar ludobójstwa popełnionego w 1944 r.

18 maja jest jedną z najtragiczniejszych dat minionego stulecia. Deportacja dziesiątek tysięcy Tatarów Krymskich przez reżim Stalina doprowadziła do niemal całkowitego unicestwienia tej grupy. Wielu spośród deportowanych zmarło, wszystkim odebrano prawo powrotu do swojej ojczyzny – na Krym, wszyscy byli także poddawani próbom przymusowej asymilacji w „nowym sowieckim społeczeństwie”. Na szczęście – stawili opór.

Kijów, Wilno i Warszawa podejmą wszelkie wysiłki aby upowszechniać fakty historyczne oraz zapewniać ich właściwą ocenę międzynarodową na obecnym etapie.

Niestety, w siedemdziesiąt lat od tej przerażającej zbrodni, nasze pokolenie jest świadkiem powtarzających się wydarzeń z przeszłości.

Tymczasowa okupacja Krymu przez Rosję doprowadziła do nowych represji skierowanych przeciwko Tatarom Krymskim, którzy raz jeszcze stają w obliczu naruszeń praw człowieka, prześladowania ze względu na ich poglądy, wyznanie, niezgodę z okupacją ukraińskiego Krymu, delegalizacji Medżlisu Tatarów Krymskich oraz innych form nękania i dyskryminacji. Tego typu działania Rosji jako państwa okupującego są nieakceptowalne w dzisiejszym świecie i wymagają adekwatnej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej.

Najskuteczniejszą odpowiedzią będzie de-okupacja półwyspu Krymskiego. Rządy naszych państw, wraz z partnerami, będą kontynuowały pracę prowadzącą do przywrócenia szacunku dla prawa międzynarodowego oraz suwerennej kontroli Ukrainy nad Krymem. Nie ulega wątpliwości, że naszym atutem w tej walce jest solidarność z Tatarami Krymskimi oraz jedność całego świata wokół naszego wspólnego celu.

Szczyt międzynarodowej Platformy Krymskiej, który odbędzie się w Kijowie 23 sierpnia 2021 r., ma odegrać istotną rolę w konsolidacji naszych wysiłków. Z niecierpliwością oczekujemy wypracowania jasnego planu działania społeczności światowej w celu przybliżenia de-okupacji ukraińskiego Krymu oraz przywrócenia praw Tatarów Krymskich.

Jesteśmy pewni, że nasze wspólne wysiłki i solidarność międzynarodowa przyczynią się do wyzwolenia Krymu spod rosyjskiej okupacji, jak również do przywrócenia praw i wolności Tatarom Krymskim na ukraińskim Krymie.

 

18 maja 2021 r.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}