W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Niepodległości w Los Angeles w 2020 r.

11.11.2020

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Los Angeles zorganizowano recital utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty, kompozytora Marka Żebrowskiego.

Marek Żebrowski gra na fortepianie utwór Ignacego Paderewskiego, Cracovienne Fantastique, Op. 14 NO. 6. Zdjęcie w tle przedstawia flagi polską i amerykańską. .

Lokalne ograniczenia będące konsekwencją światowego kryzysu zdrowia, uniemożliwiły pracownikom konsulatu i Państwu, weteranom, przedstawicielom organizacji polonijnych, kręgów kultury i sztuki i członkom korpusu dyplomatycznego w osobistym spotkaniu i świętowaniu 102. rocznicy odzyskania niepodległości. W latach ubiegłych organizowany był koncert fortepianowy w Colburn School of Music w centrum Los Angeles. Niesprzyjające okoliczności nie mogły jednak przeszkodzić w uczczeniu Narodowego Święta Niepodległości i w tym, trudnym dla nas wszystkich roku.

Konsulat Generalny RP w Los Angeles zorganizował recital utworów Paderewskiego i Chopina w wykonaniu uznanego pianisty i kompozytora oraz naszego przyjaciela, Marka Zebrowskiego. Koncert był transmitowany na żywo online. Konsul Generalny RP w Los Angeles, Jarosław Łasiński w wystąpieniu wprowadzającym, odniósł się obecnych i ówczesnych wyzwań przed jakimi stali Polacy po wywalczeniu niepodległości w 1918 r.. Przywołał 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, która zatrzymała Rewolucję bolszewicką, i umożliwiła budowę nowej, młodej państwowości. Konsul Łasiński podkreślił, że Polska nie pozostawała osamotniona w swoich zmaganiach i przypomniał polsko-amerykańskie przykłady współpracy wojskowej: od tych znanych, jak przykład Błękitnej Armii i tysięcy młodych polskich emigrantów z Ameryki, którzy dołączyli do Generała Hallera we Francji, czy Eskadry Kościuszkowskiej, w skład której wchodzili amerykańscy piloci ochotnicy, w tym Merian C. Cooper, który później wyreżyserował i wyprodukował w Hollywood pierwszy film King Kong 1933 r., jak i tych mniej znanych, jak historia Charlesa Sweeney’a ze Spokane w Stanie Waszyngton, który nie tylko sam zaciągnął się do walki ale zrekrutował też dwustu byłych oficerów amerykańskich. Konsul podkreślił, że Polska i USA mają długą historię braterstwa broni i przyjaźni, od Kościuszki i Pułaskiego, przez wspólną walkę przeciwko Armii Czerwonej po członkostwo w NATO.

Koncert był transmitowany on-line na stronie Polska w USA oraz platformie YouTube. Poniżej można obejrzeć nagranie koncertu oraz przeczytać całość przemówienia Konsula Generalnego RP w Los Angeles.

Materiały

Przemówienie Konsula Generalnego RP w Los Angeles​_10​_11​_2020
Narodowy​_Dzień​_Niepodległości​_w​_Los​_Angeles​_2020​_r​_przemówienie​_KG​_docx.pdf 0.26MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}