87. rocznica powołania Armii „Łódź”
23.03.2026
Wiosną 1939 roku, w obliczu zbliżającej się wojny, polskie dowództwo zdecydowało o przekształceniu sztabów armii w tworzące się związki operacyjne. Jednym z nich była Armia „Łódź”, powołana 23 marca 1939 roku, której dowódcą został gen. Juliusz Rómmel. W 87. rocznicę jej powstania przypomniano losy żołnierzy Wojska Polskiego z Łodzi i okolic, którzy walczyli w kampanii wrześniowej.
Kwiaty pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii „Łódź”, w imieniu wojewody łódzkiego Doroty Ryl, złożył zastępca dyrektora Biura Wojewody – Krzysztof Sztrajber. Hołd żołnierzom oddali również przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, szkół oraz mieszkańcy.
Uroczystość była okazją do przypomnienia historii formacji. Jej żołnierze od pierwszych dni wojny walczyli z niemieckim okupantem, broniąc pozycji nad Wartą i Widawką oraz opóźniając natarcie wrogich wojsk. Armia „Łódź” przyjęła uderzenie głównych sił niemieckich w pierwszym okresie wojny obronnej 1939 roku i przez cztery dni ciężkich walk opóźniała niemiecką ofensywę.
Armia „Łódź” odegrała ważną rolę w obronie centralnej Polski oraz Warszawy. Po rozbiciu części oddziałów żołnierze zostali zmuszeni do odwrotu. Pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thomméego przeszli przez rejon łódzki w kierunku północno-wschodnim i przedostali się do Twierdzy Modlin, której bronili przez dwa tygodnie.