FAMI

Łódzkie przyjazne dla uchodźców z Ukrainy

Całkowita wartość projektu: 3 894 000,00 PLN

Kwota dofinansowania z FAMI: 2 920 500,00 PLN

Beneficjent: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

Partner Projektu :Centrum Służby Rodzinie

Celem nadrzędnym projektu jest:

  •  wsparcie działań dotyczących przyjmowania, zapewnienia potrzeb i integracji uchodźców z Ukrainy, w szczególności tych, którzy uciekli po zbrojnej napaści Rosji na ten kraj i przekroczyli granicę RP od dnia 24 lutego 2022 r.

Cel ten będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:

  • zapewnienie doradztwa i pomocy w zakresie legalizacji pobytu, kwestiach administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej poprzez stworzenie punktów informacyjno-doradczych w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim,
  • ułatwienie uchodźcom z Ukrainy dostępu do niezbędnych informacji  poprzez:
    • infolinię i call center, co korzystnie wpłynie na obsługę osób wymagających szczególnego traktowania, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci itp.
    • Dni Otwarte:
  • zapewnienie zwiększonego kontaktu i integracji ze społeczeństwem polskim oraz pomoc bezpośrednia, polegające na organizacji zajęć językowo-integracyjnych połączonych z nauką języka polskiego dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzież, osoby dorosłe (w tym seniorzy). W ramach zajęć uczestnicy otrzymają ciepły posiłek, a  na zakończenie każdego semestru paczkę.
  • ułatwienie dostępu do istotnych informacji, niezbędnych dla cudzoziemców z grup docelowych i forma kontaktu z administracją publiczną, a także znakomita promocja Projektu, poprzez utworzenie i prowadzenie strony internetowej dedykowanej uchodźcom z Ukrainy, na której zamieszczane będą aktualne informacje o możliwych formach wsparcia, godzinach funkcjonowania punktów informacyjno-doradczych, terminach rozpoczęcia szkoleń, kursów, zajęć integracyjnych itp., miejscach udzielania pomocy w załatwianiu spraw codziennych w innych instytucjach i urzędach.

Administracja dla cudzoziemca – szybciej i sprawniej

Całkowita wartość projektu: 1 332 780,00 PLN Kwota dofinansowania z FAMI: 999 585,00 PLN Beneficjent: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

W ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020 w  Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, realizowany jest projekt pn. ” Administracja dla cudzoziemca – szybciej i sprawniej „.
Projekt został zakwalifikowany do realizacji w wysokości 1 332 780,00 PLN. Wnioskowane przez Wojewodę Łódzkiego wsparcie ze środków FAMI wyniesie 999 585,00 PLN, poziom dofinansowania – 75 proc. Realizację zaplanowano w okresie: 1.11.2017 r. – 31.10.2019 r.

Celem nadrzędnym projektu jest upowszechnienie i podwyższenie jakości usług świadczonych na rzecz cudzoziemców z obszaru państw trzecich.

Projekt obejmuje utworzenie: infolinii i call center, generatora wniosków, a także szkolenia dla pracowników oraz informację i promocję skierowaną do Cudzoziemców z obszaru państw trzecich.

W ramach projektu zostanie utworzona infolinia dla cudzoziemców. Informacje dotyczące procedury legalizacji pobytu w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim zostaną udostępnione cudzoziemcom telefonicznie pod wskazanym numerem. Cudzoziemiec, który nie będzie usatysfakcjonowany przekazanymi nagraniem informacjami, będzie mógł wybrać opcję bezpośredniego kontaktu z pracownikiem infolinii. W call center zostanie zatrudnionych 5 osób ze znajomością języka polskiego, angielskiego lub ukraińskiego. Pracownicy będą udzielali szczegółowych informacji na temat procedur i przepisów związanych z legalizacją pobytu oraz o etapie weryfikacji i oceny wniosku.

Call center przeznaczone będzie tylko i wyłącznie dla obywateli państw trzecich (OPT).

Ponadto na stronach www urzędu, udostępniony zostanie cudzoziemcom generator wniosków o legalizację pobytu i pracy. Nowoczesna aplikacja umożliwi wypełnienie wniosków on line. Będzie informowała: jak należy poprawnie wypełnić wniosek i jednocześnie monitorowała jakość jego wypełnienia. Powyższe zaskutkuje zwiększeniem liczby poprawnie i czytelnie wypełnionych wniosków o legalizację pobytu i pracy, co w efekcie znacznie skróci czas obsługi klienta, a w konsekwencji oczekiwania na wydanie decyzji.
W celu zwiększenia potencjału kadry profesjonalnie obsługującej cudzoziemca, 54 pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, wypełniających obowiązki związane z obsługą cudzoziemców weźmie udział w szkoleniach: języków obcych, badania autentyczności dokumentów, pracy z klientem z innego kręgu kulturowego, języka migowego. W związku z częstymi zmianami przepisów oraz dużą fluktuacją kadry, zostanie powołany zespół liderów, którzy poprowadzą wewnętrzne szkolenia z zakresu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego, ustawy o cudzoziemcach i ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Powyższe działania pozwolą zrealizować założone cele szczegółowe projektu:

  • poprawa standardów obsługi cudzoziemców z państw trzecich poprzez wprowadzenie dedykowanych cudzoziemcom nowoczesnych narzędzi informatycznych, podwyższenie kwalifikacji i umiejętności urzędników oraz skrócenie czasu obsługi klienta,
  • ułatwienie dostępu cudzoziemców z państw trzecich do urzędnika poprzez infolinię i call center, co korzystnie wpłynie na obsługę osób wymagających szczególnego traktowania, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci itp.,
  • uruchomienie generatora wniosków, który ułatwi prawidłowe wypełnienie (on line) formularzy przez cudzoziemców z państw trzecich, co wpłynie korzystnie na skrócenie czasu bezpośredniej obsługi cudzoziemca z państw trzecich, w szczególności  osób wymagających szczególnego traktowania,
  • upowszechnienie usług związanych z legalną migracją poprzez organizowane: konferencje i Dni Otwarte oraz materiały informacyjne dla cudzoziemców z obszaru państw trzecich.

Łódzkie bez barier dla cudzoziemców

Całkowita wartość projektu: 1 948 680,00 PLN Kwota dofinansowania z FAMI: 1 461 510,00 PLN Beneficjent: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

W ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020 w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi realizowany jest projekt pn. ” Łódzkie bez barier dla cudzoziemców „.

Projekt został zakwalifikowany do realizacji w wysokości 1 948 680,00 PLN. Wnioskowane przez Wojewodę Łódzkiego wsparcie ze środków FAMI wyniesie 1 461 510,00 PLN, poziom dofinansowania – 75 proc. Realizację zaplanowano w okresie: 2.05.2017 r. – 31.12.2018 r.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie dostępności instytucjonalnej oraz upowszechnienie usług związanych z legalną migracją cudzoziemców państw trzecich.

Projekt obejmuje: modernizację budynku Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Łodzi przy ul Piotrkowskiej 103.; zakup wyposażenia, zakup info kiosków, działania informacyjne i promocyjne skierowane do Beneficjentów końcowych, zostaną wykonane plakaty i ulotki zawierające informacje niezbędne dla cudzoziemców z państw trzecich.

W pierwszym etapie, na parterze budynku utworzono salę obsługi cudzoziemca z państw trzecich wraz z dedykowanym cudzoziemcom węzłem sanitarnym (pomieszczenie socjalne, toaleta dla niepełnosprawnych, toaleta męska i damska, pokój dla rodzin z dziećmi, Kącik Malucha) oraz punkt ochrony (który stanowi integralną część pomieszczenia do obsługi cudzoziemców z państw trzecich, tym samym zapewnia bezpieczeństwo osób przebywających na dużej sali obsługi klientów), o łącznej powierzchni ok. 156 m2. Przeprowadzona została również modernizacja sieci logicznej i elektrycznej. Ponadto, powstanie jednolity system oznakowania – tzw. „ścieżka obsługi klienta”, który wyodrębni punkt przyjęć osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży, studentów oraz pozostałe formy legalizacji pobytu i zezwoleń na pracę.

W drugim etapie, prace remontowe obejmą kolejne 350 m2 powierzchni, na której znajdują się pomieszczenia biurowe wykorzystywane przez pracowników wykonujących zadania z zakresu obsługi cudzoziemców z państw trzecich oraz pomieszczenie przesłuchań cudzoziemców. Modernizacja polegać będzie na zmianie zagospodarowania przestrzeni, malowaniu, wymianie podłóg, założeniu klimatyzacji, wyciszeniu pokoju przesłuchań.

Obok aspektu ściśle budowlanego, projekt zawiera również komponent dostaw niezbędnych do profesjonalnego wyposażenia 9 punktów obsługi oraz punktu informacyjnego w sali obsługi cudzoziemców, pokoju przesłuchań oraz 31 stanowisk pracy przeznaczonych (zgodnie z zakresem czynności) do realizacji zadań związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców pochodzących z obszaru państw trzecich. Zakupione wyposażenie obejmie meble biurowe (biurka, szafy, regały zamykane), telefony i sprzęt informatyczny (komputery, skanery dokumentów, czytniki linii papilarnych, drukarki) – zgodnie z budżetem projektu.

Powyższe działania pozwolą zrealizować załóżone cele szczegółowe projektu:

  • poprawa dostępu cudzoziemców z państw trzecich do urzędnika w punkcie obsługi klienta poprzez zwiększenie przestrzeni przeznaczonej do bezpośredniej obsługi cudzoziemców, stworzenie pojedynczych, oddzielonych
  • od siebie punktów obsługi, które zapewnią każdemu cudzoziemcowi komfort i ochronę danych osobowych, a także odpowiednie oznakowanie, w tym szybkiej ścieżki obsługi studentów,
  • zwiększenie bezpieczeństwa cudzoziemców państw trzecich poprzez prowadzenie obsługi w jednym miejscu na parterze budynku, z którego łatwo przeprowadzić (w razie potrzeby) ewakuację,
  • poprawa standardów obsługi cudzoziemców państw trzecich poprzez unowocześnienie narzędzi informatycznych, którymi posługują się urzędnicy oraz skrócenie czasu obsługi klienta,
  • upowszechnienie usług związanych z legalną migracją poprzez zakup i udostępnienie info kiosków wspomagających proces legalizacji pobytu cudzoziemców państw trzecich,
  • przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie specjalnie przystosowanego miejsca obsługi osób na wózkach i toalety oraz do potrzeb rodzin z dziećmi poprzez stworzenie możliwości skorzystania (w czasie oczekiwania na przyjęcie przez urzędnika lub w trakcie obsługi) ze specjalnego pomieszczenia, dostosowanego do przewijania dziecka i karmienia co miedzy innymi korzystnie wpłynie na obsługę osób wymagających szczególnego traktowania, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci itp.

Łódzkie bliżej cudzoziemca

Całkowita wartość projektu: 1 151 460,00 PLN Kwota dofinansowania z FAMI: 863 595,00 PLN Beneficjent: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

W ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020 w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi realizowany jest projekt pn. ” Łódzkie bliżej cudzoziemca „.

Projekt ” Łódzkie bliżej cudzoziemca” został zakwalifikowany do realizacji w wysokości 1 151 460,00 PLN. Wnioskowane przez Wojewodę Łódzkiego wsparcie ze środków FAMI wyniesie 863 595,00 PLN, poziom dofinansowania – 75 proc. Realizację zaplanowano w okresie: 1.02.2018 r. – 31.01.2020 r.

Celem nadrzędnym projektu jest upowszechnienie instrumentów legalizacji pobytu i pracy dla cudzoziemców z obszaru państw trzecich.

Projekt przewiduje utworzenie punktów legalizacji pobytu cudzoziemca z obszaru państw trzecich w trzech terenowych punktach paszportowych Urzędu Wojewódzkiego tj. w Piotrkowie Trybunalskim, w Skierniewicach i w Sieradzu.

W związku z powyższym, przeprowadzona zostanie modernizacja sieci logicznej i elektrycznej, zainstalowane łącza OST 112 oraz podłączenie programu Pobyt w trzech punktach Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w: Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu. Umożliwi to utworzenie dziewięciu stanowisk obsługi klienta cudzoziemca, które wyposażone zostaną w niezbędne meble i sprzęt informatyczny. Zapewnione będzie profesjonalne oznakowanie ścieżki obsługi klienta, ułatwiające cudzoziemcom załatwianie spraw.
W celu przygotowania nowej przestrzeni biurowej dedykowanej obsłudze cudzoziemców z obszaru państw trzecich, zostaną wyremontowane pomieszczenia biurowe w Skierniewicach i Sieradzu. Natomiast w celu umożliwienia odpoczynku osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom ciężarnym oraz rodzicom z dziećmi, wyodrębniona zostanie powierzchnia na której zlokalizowane zostaną m.in.: stoliki do zabaw dla dzieci oraz stoły i krzesła. Zainstalowane będą również info kioski, dzięki którym cudzoziemcy uzyskają dostęp do wzorów wniosków, bieżących informacji na temat przepisów prawa w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Zaplanowano również organizację Dni Otwartych dla cudzoziemców z państw trzecich, w ramach których klienci zostaną poinformowani m.in. o procedurach oraz przepisach dotyczących legalizacji pobytu i pracy.

Powyższe działania pozwolą zrealizować założone cele szczegółowe projektu:

  • decentralizacja legalizacji pobytu czyli umożliwienie cudzoziemcom z obszaru państw trzecich załatwienie spraw w trzech miastach (punktach terenowych Urzędu Wojewódzkiego) województwa łódzkiego tj. w Piotrkowie Trybunalskim, w Skierniewicach, w Sieradzu, co między innymi korzystnie wpłynie na obsługę osób wymagających szczególnego traktowania, takich jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby samotnie wychowujące małoletnie dzieci itp,
  • zapewnienie pomocy w kwestiach legalizacji pobytu poprzez umożliwienie cudzoziemcom bezpośredniego kontaktu z wykwalifikowanymi urzędnikami, a także otrzymania niezbędnych informacji w kilku językach,
  • rozwój i poprawa jakości usług dostosowanych do potrzeb cudzoziemców poprzez zakup nowych komputerów i innych narzędzi informatycznych, którymi posługują się urzędnicy, przejrzyste oznakowanie (wielojęzyczne), prowadzenie obsługi w bezpiecznych warunkach (wyremontowane pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób wymagających szczególnego traktowania: starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży oraz rodziców z dziećmi).

Łódzkie przyjazne cudzoziemcom

Całkowita wartość projektu: 4 704 193,10 PLN Kwota dofinansowania z FAMI: 3 528 144,82 PLN Beneficjent: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

W ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020 w  Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, realizowany jest projekt pn. „Łódzkie przyjazne cudzoziemcom”.
Projekt został zakwalifikowany do realizacji w wysokości 4 704 193,10 PLN. Wnioskowane przez Wojewodę Łódzkiego wsparcie ze środków FAMI wyniesie 3 528 144,82 PLN, poziom dofinansowania – 75 proc. Realizację zaplanowano w okresie: 1.01.2020 r. – 30.06.2022 r.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie dostępności instytucjonalnej oraz upowszechnienie i usprawnienie usług związanych z legalną migracją cudzoziemców państw trzecich.

Projekt obejmuje: modernizację budynku dla Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Łodzi przy ul. Traugutta 25 i Piotrkowskiej 103.; zakup wyposażenia, rozbudowę systemu zarządzania obsługą klientów wraz z zakupem kolejkomatu, rozbudowę infolinii, szkolenie dla pracowników oraz działania informacyjne i promocyjne skierowane do Beneficjentów końcowych.
W zmodernizowanej części budynku przy ul. Traugutta 25 w Łodzi powstanie nowa 4 stanowiskowa sala obsługi klienta oraz dodatkowa powierzchnia biurowa dla stanowisk pracy dla pracowników realizujących zadania dotyczące obsługi cudzoziemców.

Ponadto na parterze budynku, przy ul. Piotrkowskiej 103 w Łodzi  zostanie utworzona jeszcze jedna sala obsługi cudzoziemców z 8 stanowiskami.

Obok aspektu ściśle budowlanego, projekt zawiera również komponent dostaw niezbędnych do profesjonalnego wyposażenia 12 punktów obsługi cudzoziemców oraz stanowisk pracy przeznaczonych (zgodnie z zakresem czynności) do realizacji zadań związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców pochodzących z obszaru państw trzecich. Zakupione wyposażenie obejmie meble biurowe (biurka, szafy, regały zamykane), telefony i sprzęt informatyczny (komputery, skanery dokumentów, czytniki linii papilarnych, drukarki) – zgodnie z budżetem projektu. Jednocześnie zostanie również rozbudowana infolinia o 9 stanowisk dla Punktów Obsługi Klienta w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach oraz zorganizowane zostaną dni otwarte oraz konferencje dla cudzoziemców i ich pracodawców w ramach działań informacyjno- promocyjnych.

Powyższe działania pozwolą zrealizować założone cele szczegółowe projektu:

  • poprawa dostępu cudzoziemców z obszaru państw trzecich do urzędnika
    w punktach obsługi klienta poprzez zwiększenie przestrzeni i liczby stanowisk przeznaczonych do obsługi cudzoziemców, wyposażonych w nowoczesne systemy rezerwacji wizyt,
  • poprawa standardów obsługi cudzoziemców poprzez przystosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnoprawnych oraz rodzin z dziećmi (likwidacja barier architektonicznych, przygotowanie kącika malucha oraz pomieszczenia dostosowanego dla matki z dzieckiem), stworzenie pojedynczych, oddzielonych od siebie punktów obsługi, które zapewnią cudzoziemcowi komfort i ochronę danych osobowych. Ponadto, w wyniku szkoleń dla pracowników, podniosą oni swoje kwalifikacje zawodowe, co w efekcie przełoży się na podniesienie standardów obsługi cudzoziemców z obszaru państw trzecich oraz wpłynie na sprawność obsługi i pozytywny wizerunek administracji rządowej realizującej zadania z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców,
  • zwiększenie bezpieczeństwa cudzoziemców podczas wizyt w urzędzie poprzez prowadzenie bezpośredniej obsługi klientów w przystosowanym budynku, spełniającym wszystkie normy sanitarne, przeciwpożarowe, oraz bhp,
  • upowszechnienie wśród cudzoziemców usług i wiedzy związanej z legalizacją pobytu poprzez utworzenie infolinii dla klientów i działania z nią związane- organizację dni otwartych i konferencji wspomagających proces legalizacji pobytu cudzoziemców.

Łódzkie wspiera integrację cudzoziemców

Projekt nr 5/8-2017/OG-FAMI pn. „Łódzkie wspiera integrację cudzoziemców”
Cel szczegółowy – integracja/legalna migracja.
Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Okres realizacji projektu 1 kwietnia 2019 r. – 31 października 2022 r.

O projekcie

Uprzejmie informujemy, że Wojewoda Łódzki 7 grudnia 2018 r. zawarł z Centrum Obsługi Projektów Europejskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji porozumienie finansowe dotyczące finansowania ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa Projektu „Łódzkie wspiera integrację cudzoziemców”
Okres realizacji Projektu: 1 kwietnia 2019 r. – 31 października 2022 r.
Budżet całkowity projektu: 3 214 667,00 PLN w tym wkład ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji wynosi 2 411 000,00 PLN.
Beneficjenci projektu:

  1. cudzoziemcy, którzy nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów UE, a jednocześnie należą przynajmniej do jednej niżej wymienionych grup:
    1. osoby korzystające ze statusu uchodźcy lub statusu osoby potrzebującej ochrony uzupełniającej w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/95/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, jednolitego statusu uchodźców lub osób kwalifikujących się do otrzymania ochrony uzupełniającej oraz zakresu udzielanej ochrony (Dz. Urz. UE L 337 z 20.12.2011, s. 9);
    2. cudzoziemcy nie będący obywatelami Unii Europejskiej (UE), przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) legalnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (jt. Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 ze zm.) na podstawie:
      1. wizy, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt. 4-6, 9-13, 17, 18a-21,  23-25;
      2. zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały (art. 195, z wyjątkiem ust. 1 pkt 6a) jednak wyłączenie to nie dotyczy osób, które otrzymały zgodę na pobyt ze względów humanitarnych;
      3. zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE (art. 211);
      4. dokumentu potwierdzającego posiadanie zgody na pobyt tolerowany o nazwie „zgoda na pobyt tolerowany” (art. 226 ust. 5);
      5. zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
    3. dzieci ww. osób (nie będące obywatelami UE) urodzone na terytorium RP. Pozostałe dzieci podlegają odpowiednio warunkom z pkt 2, 4, 5, 6 i 8
    4. cudzoziemcy, którzy złożyli wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie abolicji, a obecnie przebywający na terytorium RP na podstawie stempla, którzy:
      1. złożyli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (art. 108 ust. 1 pkt 2);
      2. złożyli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały (art. 206 ust. 1 pkt 2);
      3. złożyli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
      4. złożyli wniosek o przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej (art. 87 ust. 1 pkt 1), w którym uzasadnienie jest zgodne z jednym z następujących celów wskazanych w art. 60 ust. 1 pkt 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25;
      5. złożyli wniosek o przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego na terytorium RP  (art. 300 ust. 4). 
    5. cudzoziemcy, którzy przebywają na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego.
    6. cudzoziemcy nie będący obywatelami UE, przebywający na terytorium RP, którzy są w trakcie uzyskiwania zezwolenia na legalny pobyt w Polsce. Wsparcie dla tych osób jest ograniczone do pomocy w uzyskaniu legalnego pobytu.
    7. małżonkowie, wstępni oraz zstępni osób należących do grup wymienionych w pkt 2-5 i 8, w takim zakresie, jaki jest konieczny do skutecznej realizacji działań, w tym będący obywatelami Polski lub innych krajów Unii Europejskiej.
    8. Osoby nie będące obywatelami UE, przebywające na terytorium RP legalnie, które złożyły wniosek o:
      1. a)      udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (art. 108);
      2. b)      udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały (art. 206);
      3. c)      udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (art. 223);
      4. d)     przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej (art. 87), w którym uzasadnienie jest zgodne z jednym z następujących celów wskazanych w art. 60 ust. 1 pkt 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25;
      5. e)      przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego na terytorium RP (art. 300) i uzyskały w dokumencie podróży odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia.

        Uwaga! Cudzoziemcy, którzy złożyli ww. wniosek, lecz nie otrzymali odcisku stempla w dokumencie podróży mogą korzystać jedynie ze wsparcia ograniczonego do pomocy w uzyskaniu legalnego pobytu w Polsce. Z pełnego wsparcia mogą korzystać od momentu uzyskania odcisku stempla w dokumencie podróży.
    9. Cudzoziemcy nie będący obywatelami UE, przebywający na terytorium RP legalnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. 2006 nr 144 poz. 1043):
      1. a)    na podstawie prawa pobytu przez okres dłuższy niż 3 miesiące (art. 18) lub prawa pobytu stałego (art. 43).
    10. Od 1 stycznia 2021 obywatele Wielkiej Brytanii legalnie przebywający na terytorium Polski.
  2. pracownicy pomocy społecznej i powiatowych urzędów pracy,
  3. nauczyciele.

Działania projektu

  1. uruchomienie i prowadzenie punktów informacyjno doradczych dla cudzoziemców, w których będzie dostępna pomoc w załatwianiu spraw dotyczących legalizacji pobytu, pomoc psychologa, prawnika, doradcy zawodowego oraz pomoc mentora kulturowego,
  2. kursy języka polskiego dla cudzoziemców na co najmniej  2 poziomach nauczania,
  3. kursy adaptacyjne dla cudzoziemców obejmujące zagadnienia dot. polskiej kultury, tradycji, świąt, kuchni, warunków życia, struktury społecznej i zasad współżycia społecznego.
  4. zajęcia integracyjne dla dzieci, w których wezmą udział dzieci cudzoziemskie i ich polscy rówieśnicy,
  5. szkolenia dla pracowników pomocy społecznej i powiatowych urzędów pracy z zakresu obsługi cudzoziemców, różnic międzykulturowych, pomocy dla osób będących ofiarami handlu ludźmi,
  6. specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli w zakresie nauki języka polskiego jako języka obcego i pracy z klasą wielokulturową.

Powyższe działania projektu będą realizowane przez wykonawców.
Udział w projekcie jest bezpłatny!

Koordynatorzy projektu:   
Beata Sowińska tel. 42 664 20 31
Sebastian Rakowski tel. 42 664 20 69

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
Wydział Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej
90-502 Łódź, ul. Żeromskiego 87.