W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oddział protokołu i obsługi Kierownictwa Urzędu

ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź


Kierownik
Angelika Kujawa
tel.: (+48) 42 664-11-27
pokój: 114a

 

Zadania:

Do zakresu działania oddziału należy:

  • prowadzenie spraw dotyczących kontaktów i spotkań Wojewody i Wicewojewody z parlamentarzystami, organami administracji publicznej, partiami politycznymi i organizacjami społecznymi,
  • organizacja obchodów świąt narodowych i państwowych,
  • organizacja spotkań i wizyt przedstawicieli władz państwowych,
  • wykonywanie zadań związanych z funkcjami reprezentacyjnymi Wojewody, Wicewojewodów i Dyrektora Generalnego, w tym między innymi przygotowywanie okolicznościowych przemówień, życzeń, listów gratulacyjnych,
  • prowadzenie spraw z zakresu współpracy zagranicznej Wojewody,  w tym wynikających  z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
  • przygotowywanie dokumentów i materiałów wymagających szczególnego zaangażowania Wojewody i Wicewojewody,
  • wypełnianie zobowiązań wynikających z przyjętych przez Wojewodę zaproszeń, patronatów i udziału w komitetach honorowych, w tym zakup upominków, pucharów i nagród,
  • koordynacja zadań związanych z realizacją funkcji Wojewody jako zwierzchnika zespolonej administracji rządowej w województwie oraz zadań w zakresie współdziałania z organami administracji niezespolonej,
  • rozpatrywanie wniosków i prowadzenie spraw związanych z patronatami honorowymi Wojewody,
  • prowadzenie spraw związanych z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego,
  • prowadzenie spraw z zakresu orderów i odznaczeń państwowych, odznak resortowych oraz medali za długoletnie pożycie małżeńskie,
  • obsługa sekretariatów Wojewody, Wicewojewodów i Dyrektora Generalnego;
  • prowadzenie terminarza spotkań Wojewody, Wicewojewodów i Dyrektora Generalnego;
  • organizacja konkursu Nagroda Gospodarcza Wojewody Łódzkiego;
  • obsługa administracyjno-biurowa doradców i asystentów wojewody;
  • prowadzenie ewidencji kontroli przeprowadzanych w Urzędzie.
  • obsługa Społecznej Komisji Socjalnej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W oddziale obsługi protokołu i obsługi Kierownictwa Urzędu funkcjonują samodzielne stanowiska doradców i asystentów wojewody:

  • podlegające bezpośrednio Wojewodzie i Wicewojewodzie, do których zadań należy w szczególności:
  • przygotowywanie opinii i ekspertyz w sprawach społecznych, gospodarczych i politycznych dla potrzeb Wojewody,
  • współpraca z ugrupowaniami politycznymi i organizacjami społecznymi.
Samodzielne stanowiska doradców wojewody

ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź

tel.: (+48) 42 664-14-19

 

Zadania:

Do zakresu działania zespołu należy:

  • przygotowywanie opinii i ekspertyz w sprawach społecznych, gospodarczych i politycznych dla potrzeb Wojewody,
  • współpraca z ugrupowaniami politycznymi i organizacjami społecznym

 

  

Patronaty

Złożenie kompletnego wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu, ani zgodą Wojewody na udział w komitecie honorowym. Organizator, w odpowiedzi na złożony wniosek, otrzyma pisemną odpowiedź zawierającą zgodę lub też odmowę udzielenia patronatu honorowego lub udziału Wojewody w komitecie honorowym. Informacja o udzielonym patronacie lub zgodzie na udział w komitecie honorowym zostanie umieszczona na stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodz. Stanowisko odmowne nie wymaga uzasadnienia.

Honorowy charakter wyróżnienia nie wiąże się z dodatkowym udzieleniem wsparcia finansowego, organizacyjnego czy rzeczowego, ani z osobistym udziałem Wojewody Łódzkiego w wydarzeniu.

Udzielenie patronatu honorowego lub wyrażenie zgody na udział w komitecie honorowym nie zwalniają wnioskodawcy z jakichkolwiek obowiązków organizatora wynikających ze szczegółowych przepisów prawa (np. organizacji imprez masowych, organizacji loterii fantowych itp.).

O patronat honorowy lub udział Wojewody w komitecie honorowym mogą się ubiegać główni organizatorzy przedsięwzięć o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej i regionalnej.

Patronatem nie będę objęte przedsięwzięcia o charakterze politycznym lub komercyjnym.

Organizator, który otrzymał zgodę na patronat honorowy lub na udział Wojewody w komitecie honorowym, jest zobowiązany do:

  • dostarczenia dla Wojewody zaproszenia na to wydarzenie,
  • zamieszczenia informacji o patronacie honorowym lub udziale Wojewody w komitecie honorowym danego wydarzenia we wszystkich oficjalnych materiałach promocyjnych i informacyjnych dotyczących tego przedsięwzięcia,
  • umieszczenia na stronie internetowej organizatora linku do strony Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • przesłania informacji o planowanym przebiegu przedsięwzięcia, na adres sekretariat@lodz.uw.gov.pl, minimum na 7 dni przed jego rozpoczęciem, w celu ewentualnego wykorzystania na stronie internetowej.

Odebranie patronatu honorowego lub rezygnacja Wojewody z udziału w komitecie honorowym może nastąpić w przypadku:

  • podania nieprawdziwych informacji lub naruszenia przepisów obowiązujących organizatora przedsięwzięcia,
  • prowadzenia przez organizatora lub uczestnika imprezy działań o charakterze promocyjnym, dotyczących konkretnych produktów, usług czy firm, w szczególności w takiej formie, która mogłaby sugerować poparcie dla nich Wojewody,
  • lobbingowego charakteru przedsięwzięcia.
Ordery i odznaczenia państwowe

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące orderów i odznaczeń a także wnioski znajdują się na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/akty-prawne-i-formularze-wnioskow/

Ordery i odznaczenia państwowe o które wnioskuje Wojewoda Łódzki dotyczą osób mieszkających w województwie łódzkim m.in. z:

  • administracji publicznej
  • organizacji kombatanckich
  • związków zawodowych
  • stowarzyszeń i fundacji
  • uczelni, szkół
  • przedsiębiorstw

Informacje ogólne

  1. Ordery i odznaczenia nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadaje ordery z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, Kapituł Orderów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
  2. Ordery i odznaczenia nadaje się obywatelom polskim. Ordery i odznaczenia mogą być nadawane również cudzoziemcom za zasługi położone dla Rzeczypospolitej Polskiej lub jej obywateli, a także stosownie do zwyczajów międzynarodowych. O odznaczenia dla obywateli obcych państw wnioskuje do Prezydenta RP – Minister Spraw Zagranicznych.
  3. Ordery w każdej klasie i odznaczenia w każdym stopniu nadaje się jeden raz, chyba że przepisy stanowią inaczej. Zgodnie bowiem z art. 16 pkt 4 ustawy O orderach i odznaczeniach Krzyż Zasługi tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie dwukrotnie.
  4. Uprawnione organy przedstawiają Prezydentowi wnioski o nadanie odznaczeń za zasługi w dziedzinach objętych zakresem ich działania. O nadanie odznaczeń osobom związanych z obszarem województwa miejscem zamieszkania, pracy lub działalności mogą występować wojewodowie.
  5. Zgłoszenie inicjatywy nadania orderu lub odznaczenia nie zobowiązuje organu uprawnionego do przedstawienia Prezydentowi wniosku w tej sprawie. Nieprzedstawienie Prezydentowi wniosku o nadanie orderu lub odznaczenia przez organ uprawniony wymaga zawiadomienia i podania przyczyny zgłaszającemu inicjatywę.
  6. Ordery i odznaczenia mogą być nadawane pośmiertnie. Z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych można występować wyjątkowo w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej.
  7. Podmioty uprawnione do zgłaszania inicjatywy o nadanie przez Prezydenta RP orderu lub odznaczenia, składając wniosek do Wojewody Łódzkiego, powinny go przekazać z pismem przewodnim, w którym wskażą datę planowanej uroczystości wręczenia orderów lub odznaczeń.
  8. Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń przedstawia się Prezydentowi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak i orderów.
  9. Z wnioskiem o uhonorowanie orderem można występować nie wcześniej niż po 5 latach, a Krzyżem Zasługi nie wcześniej niż po 3 latach od przyznania poprzedniego odznaczenia.
  10. Kancelaria Prezydenta przekazuje wnioskodawcy odznaki nadanych orderów i odznaczeń oraz legitymacje, w celu ich wręczenia – w imieniu Prezydenta – osobom odznaczonym. Odznaki orderów i odznaczeń powinny zostać osobom odznaczonym wręczone w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta postanowienia o nadaniu tych orderów i odznaczeń.

 

Instrukcja wypełniania druku

Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia sporządza się na załączonym formularzu. Przy wypełnianiu formularza wniosku szczególną uwagę należy zwrócić na rubrykę nr 18 – uzasadnienie wniosku. Uzasadnienie powinno zawierać szczegółową informację o zasługach i osiągnięciach osoby, której dotyczy, po otrzymaniu ostatniego orderu lub odznaczenia. Przedstawienie zasług bez umiejscowienia ich w czasie uniemożliwia ocenę, czy zostały one już za nie uhonorowane. Funkcje pełnione przez osobę proponowaną do nadania orderu lub odznaczenia są istotne o tyle o ile związane jest to z konkretnymi dokonaniami. W wypadku wnioskowania o Order Odrodzenia Polski należy do druku wniosku dołączyć NOTATKĘ z dodatkowymi informacjami o zasługach kandydata. Należy w niej wymienić konkretne – umiejscowione w czasie dokonania kandydata (nie pisać, że za coś został nagrodzony – tylko co zrobił), nie podawać życiorysu, przebiegu kariery zawodowej, pełnionych funkcji społecznych, wymieniania organizacji, w których działa, charakterystyki osobowości, a tylko to co świadczy o szczególnych zasługach dla państwa i społeczeństwa – oczywiście jakie ma po ostatnim odznaczeniu, jeżeli kandydat ma osiągnięcia w dorobku naukowym i dydaktycznym należy też napisać tylko o tym fragmencie, który powstał po przyznaniu ostatniego oznaczenia.
Organ przekazujący do realizacji – do Prezydenta RP wniosek o przyznanie orderu, sporządza na podstawie pkt 18 wniosku oraz dołączonej do niego informacji o zasługach kandydata adekwatnych do danego stopnia orderu, notatkę, która po podpisaniu przez Pana Wojewodę stanowi podstawę do wydania decyzji (lub nie) o przyznaniu orderu.
Bezpośrednio pod 18 rubryką należy wpisać nazwę jednostki organizacyjnej sporządzającej wniosek, umieścić jej pieczęć oraz podpis kierownika jednostki.
Rubryka 19 powinna zawierać aktualną informację o karalności osoby, której dotyczy wniosek.
W wypadku wnioskowania o Order formularz należy wypełnić łącznie z rubryką 19 a przy Odznaczeniu Państwowym możemy wypełnić dodatkowo rubrykę 21.
Wymagane dokumenty:

Wypełniony zgodnie z instrukcją formularz oraz wypełniony druk zapytania o karalność

Termin załatwienia sprawy:    
Do 3 miesięcy

Jednostka odpowiedzialna:    Biuro Wojewody

ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź
tel.: (+48) 42 664-15-42, (+48) 42 664-15-60
fax: (+48) 42 664-13-42
Miejsce składania wniosku:    Oddział obsługi kancelaryjnej
ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź
pok. 005, bud. C
Telefon:    
+48 42 664-15-42 lub +48 42 664-15-60

Osoba prowadząca sprawę:    
Anna Konarska
Barbara Piwońska

Podstawa prawna:    
Ustawa z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach ( Dz.U. Nr 90, poz. 450 zm.: Dz.U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1177, Dz.U. z 2000 r. Nr 62, poz. 718, Dz.U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676),

Ustawa z dnia 16 października 1992 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy z dnia 5 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2019, nr 25),
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz.U. Nr 90, poz. 452),
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów ( Dz.U. Nr 277, poz. 2743).

 

Materiały

Formularze wniosków o odznaczenia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
01.04.2021 07:49 Ilona Kędzierska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Angelika Kujawa
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Oddział protokołu i obsługi Kierownictwa Urzędu 5.0 05.01.2024 13:07 Wanda Rutecka-Wybraniec
Oddział protokołu i obsługi Kierownictwa Urzędu 4.0 25.07.2023 11:05 Agnieszka Pakuła
Oddział protokołu i obsługi Kierownictwa Urzędu 3.0 12.10.2021 13:04 Wanda Rutecka-Wybraniec
Oddział obsługi kierownictwa urzędu 2.0 13.08.2021 12:18 Wanda Rutecka-Wybraniec
Oddział obsługi kierownictwa urzędu 1.0 01.04.2021 07:49 Ilona Kędzierska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}