W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie - wydawanie zezwoleń na prowadzenie placówek zapewniających całodobową opiekę

16.08.2023

  • Wydawanie zezwoleń - prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

Zezwolenie na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku wydaje wojewoda właściwy ze względu na położenie placówki.

 

  • Kto może prowadzić placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku?

Placówkę mogą prowadzić:

  1. W ramach działalności gospodarczej:

  • jednostki samorządu terytorialnego;

  • Kościół Katolicki, inne kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia;

  • inne osoby prawne;

  • osoby fizyczne.

Uzyskania zezwolenia wymaga także prowadzenie opisywanej placówki przez usługodawcę z państwa członkowskiego w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 470)

  1. W ramach działalności statutowej:

  • Kościół katolicki, inne kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia.

 

  • Jak winna być przygotowana i prowadzona placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.?

Standard usług socjalno–bytowych świadczonych w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku określają art. 68 i 68a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 901) .

 

  • Jakie dokumenty należy złożyć?

Wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot o nie występujący spełnia warunki określone w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej , rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę (Dz. U. z 2020 r. poz. 1562) lub rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie w ramach działalności statutowej placówki zapewniającej całodobową opiekę (Dz. U. z 2020 r. poz. 1532) i przedstawi wniosek (wzory w załączeniu poniżej), do którego dołączy:

  1. dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której usytuowany jest budynek;

  2. zaświadczenie organu nadzoru budowlanego potwierdzające możliwość użytkowania obiektu budowlanego określonego w kategorii XI załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 682);

  3. koncepcję prowadzenia placówki;

  4. informację o sposobie finansowania placówki i niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zaświadczenia ważne 3 miesiące od daty wystawienia);

  5. informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności osoby, która będzie kierowała placówką i zaświadczenie, że ze względu na stan zdrowia jest ona zdolna do prowadzenia placówki;

  6. oświadczenie, że podmiot prowadzący nie został prawomocnie ukarany za czyny, o których mowa w art. 130 ust. 4-6 ustawy o pomocy społecznej, w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki. Oświadczenie, o którym mowa powyżej, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznania. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Dokumenty dołączone do wniosku powinny być urzędowo poświadczone przez organ lub podmiot, który je wydał (odpis lub wyciąg z dokumentu ), ponadto można przedstawić kopie dokumentów, których poświadczenia zgodności dokumentu z oryginałem dokonuje notariusz albo występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym (zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, tj. Dz. U. z 2023 r. poz.775). Zaświadczenia otrzymywane w formie elektronicznej prosimy o doręczanie w tej samej postaci za pośrednictwem:

ePUAP': /lodzuw/skrytka

lub 

e-mail: ps@lodz.uw.gov.pl

  • Wizytacja placówki i wydanie decyzji zezwalającej na jej prowadzenie.

W przypadku braków formalnych wniosku lub niedołączenia wszystkich wymaganych dokumentów, Wojewoda wzywa podmiot występujący o zezwolenie do uzupełnienia braków formalnych lub do przedstawienia brakujących dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pouczając, że nieuzupełnienie braków formalnych lub niedołączenie dokumentów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

  • W terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o zezwolenie właściwy do spraw pomocy społecznej wydział urzędu wojewódzkiego, w imieniu i z upoważnienia wojewody, dokonuje oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka.

  • Wojewoda rozpatruje wniosek o zezwolenie w terminie 14 dni od dnia zakończenia oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka.

  • Przy rozpatrywaniu wniosku o zezwolenie wojewoda bierze pod uwagę wyniki oględzin obiektu, w którym jest usytuowana placówka, szczególnie w zakresie spełniania standardów określonych w art. 68 ustawy.

 

  • Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o zezwolenie wraz z kompletem dokumentów można złożyć osobiście, tradycyjnie lub elektronicznie na adres:

  • Łódzki Urząd Wojewódzki Wydział Rodziny i Polityki Społecznej w Łodzi, ul. Żeromskiego 87, 90-502 Łódź

  • ePUAP':/lodzuw/skrytka

Godziny pracy urzędu:

poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. od 8.00 do 16.00 oraz we wtorki w godz. 9.00 do 17.00

 

 

ZAŁĄCZNIK 1 – wzór wniosku – w przypadku działalności gospodarczej

ZAŁĄCZNIK 2 – wzór wniosku – w przypadku działalności statutowej

 

Materiały

ZAŁĄCZNIK 1 – wzór wniosku – w przypadku działalności gospodarczej
wzór​_wniosku​_o​_zezwolenie​_na​_prowadzenie​_działalności​_gospodarczej​_w​_zakresie​_prowadzenia​_placówki​_zapewniajacej​_całodobową​_opiekę.doc 0.02MB
ZAŁĄCZNIK 2 – wzór wniosku – w przypadku działalności statutowej
wzór​_wniosku​_o​_zezwolenie​_na​_prowadzenie​_w​_ramach​_działalności​_statutowej​_placówki​_zapewniającej​_całodobową​_opiekę.doc 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}