W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podział gminy Kleszczów staje się faktem

29.12.2021

Grafika przedstawiająca zestawienie jednostek samorządu terytorialnego w oparciu o dochód na jednego mieszkańca

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin w Polsce. W ten sposób rząd przychylił się do wniosku wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. 

Z dniem 1 stycznia 2022 r. w powiecie bełchatowskim nastąpi zmiana granice gminy Bełchatów i gminy Kleszczów przez włączenie do dotychczasowego obszaru gminy Bełchatów obszaru obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina, o powierzchni 2061,59 ha, z gminy Kleszczów.

Modyfikacja spowoduje zmniejszenie niesprawiedliwości w podziale dochodów pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, które wynikają z nierównego podziału podatków płaconych przez elektrownię i kopalnię Bełchatów.

Gmina Kleszczów to najbogatszy samorząd w Polsce. Dochody podatkowe na 1 mieszkańca są wyższe niż w Warszawie aż siedmiokrotnie. Zmiana granic sprawi, że podatki będą się rozkładały sprawiedliwie na obie gminy, zaś zdecydowanie większa liczba mieszkańców ziemi bełchatowskiej zostanie objęta wsparciem finansowym

– wojewoda łódzki.

Gmina Bełchatów ponosi koszty funkcjonowania kopalni oraz elektrowni w zbliżonym stopniu jak gmina Kleszczów. Poziom wód gruntowych na jej terenie jest niższy przez istnienie pobliskiej odkrywki węgla brunatnego. Należy podkreślić podążając za orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego z 2003r. (4 listopada 2003 r., sygn. Akt K 1/03), iż zmian granic administracyjnych można dokonywać, gdy przemawiają za tym względy gospodarcze, społeczne i kulturowe. Niewątpliwie wszystkie niniejsze przesłanki dotyczą gminy Kleszczów i gminy Bełchatów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}