W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady udzielania powiatom dotacji na działalność Powiatowych Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w 2023 r.

10.02.2023

Naliczanie i przekazywanie dotacji:

  1. Wojewoda corocznie ustala średnią wysokość dotacji z budżetu państwa na wydanie jednego orzeczenia przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności w województwie łódzkim, na podstawie liczby wydanych orzeczeń przez wszystkie powiatowe zespoły funkcjonujące na terenie województwa w roku poprzedzającym rok, na który ustalana jest średnia wysokość dotacji na wydanie jednego orzeczenia, z  uwzględnieniem prognozowanej liczby wydanych orzeczeń na ten rok oraz możliwości finansowych budżetu państwa. Ze względu na występującą w 2021 roku pandemię COVID 19, za podstawę przyjęto liczbę wydanych orzeczeń w 2019 roku.
  2. Informacja na temat wysokości dotacji w danym roku budżetowym, przypadającej na 1 wydane orzeczenie, jest publikowana na stronie internetowej Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej, po ogłoszeniu ustawy budżetowej.
  3. Wojewoda może w ciągu roku budżetowego, w miarę posiadanych możliwości finansowych, podwyższyć średnią wysokość dotacji na wydanie jednego orzeczenia, o której mowa w punkcie 1. O podwyższeniu średniej wysokości dotacji na wydanie jednego orzeczenia Wojewoda informuje Powiat odrębnym pismem.
  4. Dotacja na działalność Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności będzie przekazywana Powiatowi w transzach miesięcznych, w wysokości stanowiącej iloczyn planowanej liczby orzeczeń do wydania przez Zespół w miesiącu, na który udzielana jest dotacja i średniej wysokości dotacji z budżetu państwa na wydanie jednego orzeczenia w województwie łódzkim, skorygowanej o kwoty wynikające z rozliczenia wykonania w poprzednich miesiącach.
  5. Wojewoda udziela Powiatowi dotacji na działalność Zespołu na podstawie informacji o liczbie wydanych orzeczeń i wykorzystaniu środków z budżetu państwa oraz planowanej liczbie orzeczeń w danym miesiącu, przekazywanej comiesięcznie do 5 dnia każdego miesiąca na odpowiednim formularzu publikowanym w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS).
  6. Dotacja na miesiąc styczeń przekazywana jest w wysokości 1/12 kwoty zaplanowanej na działalność Zespołu na dany rok budżetowy oraz rozliczana w kolejnym miesiącu na podstawie liczby wydanych orzeczeń.
  7. Dotację na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. „13”) Wojewoda przekazuje Powiatowi odrębnie, na wniosek Powiatu złożony w terminie wskazanym przez Wydział Rodziny i Polityki Społecznej w CAS. Dotacja ta podlega rozliczeniu na podstawie przesłanych przez powiaty informacji na temat jej wykorzystania w terminie do dnia 15 kwietnia danego roku.
  8. Na wniosek Powiatu, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, Wojewoda może przekazać powiatowi w danym miesiącu wyższą kwotę dotacji niż wynika to ze złożonej informacji miesięcznej – do rozliczenia w kolejnych miesiącach, jeśli dotacja jest udzielana w ramach planu dotacji na dany rok, a w przypadku, gdy następuje zwiększenie planu budżetu – Wojewoda każdorazowo określa sposób rozliczenia podwyższonej dotacji.

Uzasadnienie

W związku z zawieszeniem lub znacznym ograniczeniem działalności przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności w województwie łódzkim na skutek zagrożenia epidemicznego wynikającego z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, a także biorąc pod uwagę występujące utrudnienia w procesie orzekania o  niepełnosprawności w 2021 roku, przy opracowywaniu projektu planu budżetu na 2022 rok wzięto pod uwagę liczbę wydanych orzeczeń w 2019 roku, jako bardziej miarodajną.

Dotację dla Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, przekazuje się przeliczając średnią wysokość dotacji na jedno wydane orzeczenie przez liczbę wydanych orzeczeń. Biorąc pod uwagę limit środków na 2022 rok już na etapie opracowywania projektu planu budżetu, można spodziewać się, że pomimo utrudnień w funkcjonowaniu Zespołów w warunkach utrzymującej się pandemii, kwota przekazywanych środków zabezpieczy najpilniejsze potrzeby związane z ich działalnością.

Powyższy system dotowania działalności Zespołów, zgodnie z którym przekazywanie środków do Powiatów następuje na podstawie liczby planowanych do wydania orzeczeń w danym miesiącu, z uwzględnieniem korekt wynikających z rozliczenia wykonania w poprzednich miesiącach, pozwala na efektywne wykorzystanie środków i gwarantuje ciągłość działalności orzeczniczej.

W informacjach miesięcznych składanych przez powiatowe zespoły ujmowana jest liczba wydanych orzeczeń oraz planowana liczba orzeczeń na dany miesiąc. W związku z tym, przekazywanie środków finansowych na działalność zespołów następuje zgodnie z planowaną liczbą wydanych orzeczeń w danym miesiącu, z uwzględnieniem korekty o nadmiar środków przekazanych w poprzednim miesiącu (w przypadku, jeśli w poprzednim miesiącu wydano mniej orzeczeń niż zaplanowano) oraz o niedobór środków (jeśli orzeczeń wydano więcej niż zaplanowano).

Zespoły powiatowe mogą z dużą dokładnością przedstawić dane na ten temat, ponieważ posiadają plany posiedzeń komisji na dany miesiąc i mogą oszacować kwotę niezbędną na realizację tego zadania, co tym samym pozwoli zabezpieczyć potrzeby mieszkańców województwa łódzkiego.

Zapis punktu 8 zasad umożliwia doraźne wsparcie Zespołów w przypadkach szczególnych, gdy dotacja wynikająca z liczby wydanych i planowanych do wydania orzeczeń nie zapewnia płynności finansowej zespołu, a Powiat nie jest skłonny do współfinansowania działalności Zespołu na poziomie umożliwiającym utrzymanie płynności.

Materiały

Zasady udzielania powiatom dotacji na działalność powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności na rok 2023
Zasady​_udzielania​_powiatom​_dotacji​_na​_działalność​_powiatowych​_zespołów​_do​_spraw​_orzekania​_o​_niepełnosprawności​_na​_rok​_2023.pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}