W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Antykorupcja


W celu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie kadra kierownicza zobowiązała się do wdrożenia, nadzorowania, przestrzegania oraz stałego doskonalenia Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym.

Zaangażowanie się w profilaktykę antykorupcyjną to nie tylko obowiązek wynikający
z przepisów prawa oraz z obowiązków członków korpusu służby cywilnej, ale również wdrażanie przejrzystości funkcjonowania urzędu, jako instytucji wolnej od korupcji.

W urzędzie podejmowane są działania zmierzające do uświadamiania pracownikom zagrożeń wynikających z korupcji oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku.

 

Definicja korupcji

Istnieje wiele definicji korupcji.

Definicja pochodząca z Cywilnoprawnej Konwencji o Korupcji:

Korupcja oznacza żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki czy jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści  lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane
od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę.

 

Powiadamianie o zdarzeniach korupcyjnych

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, każdy kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ma obowiązek zawiadomienia prokuratora lub policji o tym fakcie.

Podstawa prawna, art. 304 Kodeksu postępowania karnego:

Art. 304. § 1. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję […]

§ 2. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić
o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

Informacje na temat działań o charakterze korupcyjnym dotyczące wyłącznie pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie można przesłać za pomocą:

- przesyłki za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres:

   Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

    Wały Chrobrego 4

    70-502 Szczecin

- przesyłki złożonej na miejscu w Kancelarii Ogólnej

- pocztą elektroniczną na adres: etyka@szczecin.uw.gov.pl,

- e-PUAP

 

Zgłoszenie powinno zawierać

- dane osoby zgłaszającej

- dane kontaktowe (nr telefonu, e-mail, adres korespondencyjny)

- dane personalne osoby, której dotyczy zgłoszenie

- opis wystąpienia incydentu

 

Przed zgłoszeniem należałoby

- podjąć próbę potwierdzenia, czy zgłaszane informacje są wiarygodne,
  a wątpliwości uzasadnione,

- odpowiedzieć na pytanie, czy podejmowane działanie ma służyć środowisku,  
  a przez to jest działaniem słusznym i racjonalnym, a w szczególności nie jest wymierzone jedynie
  w celu zdyskredytowania poszczególnych osób lub komórek i jednostek.

{"register":{"columns":[]}}