W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkody w rolnictwie

Producent rolny, który doznał w swoim gospodarstwie rolnym w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego szkód, składa w urzędzie miasta lub gminy (właściwym ze względu na miejsce wystąpienia tych strat) wniosek o uruchomienie Gminnej Komisji w celu wyceny powstałych szkód.

Zgłoszeniu podlegają szkody, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 07 lipca 2020 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2019 r., poz. 477), powstałe w wyniku:

  • powodzi,
  • huraganu,
  • pioruna,
  • suszy,
  • ujemnych skutków przezimowania,
  • przymrozków wiosennych,
  • deszczu nawalnego,
  • obsunięcia się ziemi,
  • gradu,
  • lawiny

Susza w uprawach rolnych (w plonie)

Od 2020 r. zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę dokonuje się poprzez aplikacje publiczną. W roku 2023 r. i 2024 r. istnieje możliwość oszacowania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy w uprawach rolnych przez Komisję powołaną przez Wojewodę, po uprzednim złożeniu wniosku o oszacowanie powstałych strat, w terminie umożliwiającym ich lustrację, jednak nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Deklaracja przez producenta rolnego zgłoszenia o oszacowanie przez Komisję powołaną przez Wojewodę strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę nie zastępuje złożenia przez tego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem publicznej aplikacji. Po podpisaniu wypełnionego w aplikacji wniosku następuje automatyczne jego przeliczenie, do obliczenia wysokości szkody przyjmuje się odpowiednio dane w tym zakresie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego.

W przypadku gdy procentowa wysokość szkód ustalona zgodnie z ust. 13 różni się od procentowej wysokości szkód oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód spowodowanych przez suszę, do obliczenia wysokości szkody przyjmuje się: 

  1. wyższą wysokość szkód spowodowanych wystąpieniem suszy, jeżeli różnica wynosi nie więcej niż 30% w stosunku do niższej wysokości szkód;
  2. niższą wysokość szkód powiększoną o 30%, jeżeli różnica wynosi więcej niż 30% w stosunku do niższej wysokości szkód;
  3. wysokość szkód ustaloną na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego, jeżeli zgodnie z ustaleniami tego instytutu wysokość szkód wynosi 0%.

W przypadku, gdy szkody spowodowane przez suszę są:

  • wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym generowany jest protokół z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych suszą,
  • zostaną wyliczone na poziomie 30% i mniej generowana jest kalkulacja z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych suszą.

Po zalogowaniu się do ww. aplikacji profilem zaufanym, w zakładce „Status sprawy” producent rolny ma dostęp do:

  • protokołu / kalkulacji,
  • zestawienia upraw (dokumentu, w którym wyszczególnione są wszystkie zgłoszone uprawy wraz z uznaną wysokością straty).

Aplikacja oraz wszelkie materiały w tym zakresie, w tym instrukcja wypełniania wniosku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Susza w środkach trwałych (m. in. drzewa i krzewy owocowe)

W przypadkach szkód powstałych w wyniku wystąpienia zjawiska suszy w środkach trwałych lustracji dokonuje Komisja powołana przez Wojewodę. Wniosek winien być złożony niezwłocznie po zauważeniu powstałych strat, tak aby uruchomiona Gminna Komisja miała możliwość rzetelnego i obiektywnego ich oszacowania.

Pozostałe niekorzystne zjawiska atmosferyczne

Wniosek winien być złożony niezwłocznie po zauważeniu powstałych strat, tak aby uruchomiona Gminna Komisja miała możliwość rzetelnego i obiektywnego ich oszacowania. Na wniosek Prezydenta/Burmistrza/Wójta powołana przez Przewodniczącego Komisji Wojewody Gminna Komisja oszacowuje zakres i wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, rybach i środkach trwałych.

Ustalenia wysokości szkody - poprzez lustrację na miejscu – Gminna Komisja dokonuje:

  • w ciągu 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, tj.:
  1. od wschodów do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, albo
  2. nie później niż w terminie do 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny - w przypadku szkód w środku trwałym, albo
  3. nie później niż w terminie do 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód - w przypadku szacowania szkód spowodowanych przez powódź w budynkach;
  • dwukrotnie, szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych (dotyczy wyłącznie drzew owocowych jako środka trwałego natomiast nie dotyczy szkód w owocach tj. plonie):
  1. po raz pierwszy - w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód,
  2. po raz drugi - nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód.

 W pierwszym etapie szacowania szkód w drzewach owocowych sporządza się protokół w formie notatki zawierający dane niezbędne przy powtórnym szacowaniu szkód. Komisja dokonując szacowania po raz drugi sporządza protokół z oszacowania szkód. Gminna Komisja wylicza straty w odniesieniu do produkcji z całego gospodarstwa, a więc w produkcji roślinnej i zwierzęcej, niezależnie od tego czy szkody wystąpiły wyłącznie w uprawach, czy wyłącznie w produkcji zwierzęcej. W terminie 30 dni od dnia oszacowania szkód Przewodniczący Gminnej Komisji przedkłada Wojewodzie protokoły oszacowania zakresu i wysokości szkód celem zaewidencjonowania i ewentualnego potwierdzenia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego poprzez sporządzenie odpowiedniej adnotacji na protokole.

Jednostka odpowiedzialna

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Wydział Infrastruktury, Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego

pokój 202 (II piętro) - telefon 91 43 03 661

pokój 218 (II piętro) - telefon 91 43 03 707 oraz 91 43 03 644

e-mail: ir@szczecin.uw.gov.pl

e-mail: rolnictwo@szczecin.uw.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}