W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dominika

Bezpieczeństwo

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Od obywateli polskich nie są wymagane wizy przy wjeździe na Dominikę pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem z Dominiki. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz wystarczającej ilości środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu.

Pobyt można przedłużyć w Departamencie Migracji Kwatery Głównej Policji w Roseau.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Uznawane są międzynarodowe ubezpieczenia. Lekarz może jednak zażądać zapłaty w gotówce.

Zdrowie

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu oraz profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Koszt wizyty lekarskiej w prywatnej klinice od 30 - 50 USD.

Informacje dla kierowców

Miesięczne pozwolenie na prowadzenie pojazdu można uzyskać na podstawie ważnego międzynarodowego prawa jazdy, po wniesieniu opłaty w wysokości ok. 30 USD. Zezwolenie można uzyskać za pośrednictwem wypożyczalni samochodów lub na posterunkach policji. Ruch uliczny lewostronny.

Cło

Należy deklarować wwożone i wywożone środki finansowe. Inne przepisy celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności, owoców i roślin. Zabroniony jest wwóz wydawnictw pornograficznych. Obowiązuje całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych, noży oraz substancji narkotycznych. Wwóz zwierząt, w tym psów i kotów, wymaga specjalnego zezwolenia weterynaryjnego. Zwierzę powinno być zaszczepione przeciw wściekliźnie, co należy udokumentować zaświadczeniem weterynaryjnym.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie z osobą tej samej płci jest zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}