W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grenada

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością oprócz kradzieży. Należy zachować ostrożność w poruszaniu się po zmierzchu.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy Barbados formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Granadę nie potrzebują wizy.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Do wjazdu w celu turystycznym należy przedstawić bilety powrotne, planowany miejsce zakwaterowania oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest zgoda na piśmie od rodziców/opiekunów prawnych.

  1. Zasady pobytu

Pobyt bezwizowy do 3 miesięcy.

Ubezpieczenie

Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

Przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej może być wymagane szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane szczepienie przeciw żółtaczce i durowi brzusznemu. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Możliwa jest bezpłatna opieka medyczna w szpitalach publicznych. Polecane szpitale: St. George's General Hospital lub St. Augustine's Medical Services (prywatny).

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Możliwość uzyskania czasowego miejscowego prawa jazdy. Ruch uliczny lewostronny. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.

Cło

Nie ma ograniczeń co do kwoty wwożonych lub wywożonych pieniędzy. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obowiązuje całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych i narkotyków. Przed wwozem produktów rolnych należy porozumieć się z właściwą terytorialnie placówką dyplomatyczną Grenady.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}