W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jamajka

Bezpieczeństwo

Numery alarmowe: 119 policja, 110 pogotowie ratunkowe.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Przestępczość

W całym kraju odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej, w tym napadów z bronią w ręku i morderstw, pomimo obecności policji, która próbuje przeciwdziałać działalności przestępczej. Dostępność broni palnej jest powszechna, a większość brutalnych przestępstw związanych z narkotykami i gangami, zwłaszcza morderstw, dotyczy broni palnej. Istnieje ryzyko, że staniemy się ofiarą krzyżowego ognia na tych obszarach. Gangi operują przede wszystkim w dużych miastach, np. Kingston i Montego Bay. Możliwe są napady z użyciem broni, kradzieże, zabójstwa i napaści na tle seksualnym. Zdarzały się przypadki napadów na turystów jadących z lotniska Norman Manley do Kingston. W niektórych dzielnicach Kingston oraz w gminach St James (w tym Montego Bay) i St Catherine obowiązują stany wyjątkowe. Turyści są również narażeni na przestępstwa drobne, szczególnie kradzieże i rabunki. 

 Zawsze i wszędzie przestrzegaj przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa: 

  • unikaj dużych skupisk, ale również nie przebywaj w miejscach opustoszałych;
  • nie eksponuj cennych przedmiotów (biżuterii, zegarka). Pieniądze i karty płatnicze noś w saszetce ukrytej w niewidocznym miejscu przy ciele; 
  • nie używaj telefonu komórkowego, tabletu, e-booków w miejscach publicznych;
  • podróżuj po kraju z kopią paszportu bądź zdjęciem dokumentu zachowanym w telefonie, a oryginał umieść w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie w hotelu, razem z biletami powrotnymi do kraju i pieniędzmi); 
  • podczas jazdy samochodem zamykaj od środka wszystkie drzwi i okna;
  • zdecydowanie unikaj poruszania się nocą, zarówno pieszo, jak i autem;
  • powstrzymaj się od nadmiernego picia, szczególnie w kurortach all inclusive
  • nigdy nie zostawiaj jedzenia i napojów bez nadzoru lub pod opieką nieznajomych. Uważaj na przyjmowanie przekąsek, napojów, gum do żucia i papierosów od nowych znajomych, ponieważ mogą one zawierać narkotyki, które mogą narazić Cię na napaść na tle seksualnym lub rabunek;
  • monitoruj wiadomości lokalne, aby być na bieżąco z sytuacją;- uważaj na nieznajomych, którzy wydają się przyjaźni;
  • w przypadku napadu nigdy nie stawiaj oporu! – opór często prowadzi do eskalacji przemocy, co może zakończyć się tragicznie;
  • pozostań w bieżącym kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi i informuj ich o swojej lokalizacji i dalszych planach podróży; jeśli jesteś na zorganizowanej wycieczce zawsze bądź w kontakcie z organizatorem, a jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z ubezpieczycielem lub konsulem dyżurnym.
  • mogą wystąpić oszustwa związane z użyciem kart kredytowych, debetowych i bankomatów. Podczas korzystania z karty bankowej w terminalu płatniczym lub w bankomacie zakrywaj klawiaturę jedną ręką podczas wpisywania PIN-u, zwracaj szczególną uwagę, gdy Twoje karty są obsługiwane przez inne osoby, unikaj używania czytników kart z nieregularną lub nietypową funkcją, korzystaj z bankomatów znajdujących się w dobrze oświetlonych miejscach publicznych, sprawdź, czy na wyciągu z konta nie ma żadnych nieautoryzowanych transakcji.

Istnieją doniesienia o napaściach na tle seksualnym w ośrodkach turystycznych, których dopuszczali się pracownicy hoteli, a w niektórych przypadkach także inni turyści. Zachowaj szczególną czujność, jeśli przebywasz w mniejszym lub odizolowanym obiekcie hotelowym. Osiedla ogrodzone i strzeżone są uważane za najbezpieczniejszą opcję zakwaterowania na Jamajce.

Stan wyjątkowy

Władze lokalne okresowo ogłaszają stan wyjątkowy w różnych regionach, aby walczyć z przestępczością gangów. W przypadku stanu wyjątkowego siły bezpieczeństwa mają zwiększone prawo do przeprowadzania przeszukań, konfiskat i zatrzymywania osób będących przedmiotem zainteresowania. Jeśli podróżujesz na obszarze, na którym obowiązuje stan wyjątkowy:

  • miej świadomość, że możesz być przedmiotem przeszukania przez siły bezpieczeństwa;
  • zawsze współpracuj z funkcjonariuszami wojska i policji;
  • noś przy sobie ważny dokument tożsamości i bądź przygotowany na różne punkty kontrolne;
  • postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych;

Oszustwa romantyczne

Zdarzały się oszustwa internetowe, a w efekcie napady i przypadki rabunków związanych z relacjami nawiązywanymi za pośrednictwem aplikacji randkowych, stron internetowych lub mediów społecznościowych. Przestępcy atakują zwłaszcza aplikacje i strony internetowe popularne wśród podróżnych o orientacji homoseksualnej.

Uważaj na osoby, które przez internet wyznają przyjaźń lub romantyczne zainteresowanie. Zaplanuj spotkanie w znanym, bezpiecznym miejscu. Uważaj na zapraszanie nowych znajomych do swojego mieszkania. 

Oszustwa na loteriach

Turyści stali się także celem oszustw związanych z loteriami. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie na Jamajce, która twierdzi, że wygrałeś na loterii. Nigdy nie podróżuj na Jamajkę, aby odebrać „nagrodę” lub pieniądze. 

Demonstracje

Mogą wystąpić demonstracje, które w każdej chwili przerodzą się w przemoc. Występują wtedy zakłócenia w ruchu drogowym i transporcie publicznym. Unikaj obszarów, w których odbywają się demonstracje i duże zgromadzenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. Monitoruj lokalne media pod kątem informacji o trwających demonstracjach.

Sporty wodne

Służby ratownicze na Jamajce mogą nie spełniać standardów międzynarodowych, a nie na wszystkich plażach są ratownicy i flagi ostrzegawcze. Podczas pływania zachowaj ostrożność ze względu na silne fale. Postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych i przestrzegaj ostrzeżeń flagowych. Nie pływaj samotnie po godzinach pracy ratowników lub poza wyznaczonymi miejscami. Skonsultuj się z mieszkańcami i organizatorami wycieczek, aby uzyskać informacje na temat możliwych zagrożeń i bezpiecznych miejsc do pływania. Monitoruj ostrzeżenia pogodowe. Jeśli jesteś zainteresowany nurkowaniem lub uprawianiem innych sportów wodnych korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i polecanych firm. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie podróżne obejmuje wybrane zajęcia rekreacyjne.

Transport publiczny

Transport publiczny generalnie nie jest bezpieczny ze względu na wysoki poziom przestępczości i przeludnienie. 

  • Autobusy. Knutsford Express oferuje bezpieczny, niezawodny i wygodny transport autobusowy pomiędzy głównymi miastami. Unikaj podróżowania lokalnymi autobusami miejskimi.

  • Usługi taksówkarskie i wspólne przejazdy. Unikaj korzystania z nieoznakowanych taksówek ze względu na ryzyko rabunku i napaści na tle seksualnym. Korzystaj wyłącznie z taksówek zamówionych w hotelach i autoryzowanych przez Jamaica Union of Travellers Association (JUTA). Można je rozpoznać po czerwono-białych tablicach rejestracyjnych „PP” i limonkowej naklejce JUTA na szybie. Uzgodnij opłatę z kierowcą przed odjazdem. Nie dziel taksówki z nieznajomymi. Dostępne są również usługi wspólnych przejazdów i są ogólnie bezpieczne. Jeśli korzystasz z zaufanej aplikacji do wspólnych przejazdów, przed wejściem do samochodu potwierdź tożsamość kierowcy i numer rejestracyjny.

Zagrożenia naturalne

Jamajka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub huraganu są dostępne na tej stronie.

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy. Jamajka formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny na cały okres planowanego pobytu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Jamajkę w celach turystycznych na okres do 30 dni nie potrzebują wizy.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

Do wjazdu w celu turystycznym należy przedstawić bilety powrotne, planowany miejsce zakwaterowania oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Wszyscy podróżni planujący wizytę na Jamajce muszą wypełnić formularz deklaracji pasażera online C5 na stronie https://enterjamaica.com/ na 48 godzin przed przyjazdem.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest zgoda na piśmie od rodziców/opiekunów prawnych.

  1. Zasady pobytu

Pobyt bezwizowy do 30 dni.

W celu uzyskania więcej informacji odwiedź stronę https://www.pica.gov.jm/immigration/travel-documents-required 

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, ale turyści powinni się upewnić, że posiadają ubezpieczenie na wypadek konieczności skorzystania z opieki lekarskiej. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Polisy wystawiane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

  • W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
  • Mimo że na Jamajce nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 roku życia, wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce.
  • W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
  • Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.
  • Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych.
  • Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.
  • Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona. Polecany szpital: the University of the West Indies Hospital.

Informacje dla kierowców

  • Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.
  • Warunki drogowe i bezpieczeństwo na drogach mogą się znacznie różnić w całym kraju. Drogi przybrzeżne są w dobrym stanie, ale jazda w głębi lądu może być niebezpieczna ze względu na wąskie, kręte drogi, słabą infrastrukturę drogową, złe oświetlenie, nieodpowiednie oznakowanie, słabe oznakowanie pasów ruchu, uszkodzeń dróg w sezonie huraganowym. Powszechne są także przypadki stosowania nadmiernej prędkości, a także jazda pod wpływem marihuany lub alkoholu.
  • Jadąc między międzynarodowym lotniskiem Norman Manley a Kingston, wybierz trasę South Camp Road – znaną również jako Hummingbird Route – zamiast Mountain View Avenue, gdzie zgłoszono kilka przypadków napadów.
  • Pomoc drogowa jest dostępna na terenie całej wyspy. W miarę możliwości trzymaj się głównych dróg i jedź defensywnie. Okna i drzwi pojazdu pozostawiaj zamknięte. 

Cło

Należy zgłosić służbom celnym wwóz dewiz w gotówce powyżej 10 tys. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu roślin, owoców i zwierząt. Zabroniony jest wwóz narkotyków, broni palnej i materiałów wybuchowych, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin. Nie można odzyskać podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

  • Posiadanie do 2 uncji marihuany jest „lekkim wykroczeniem”. W 2015 r. zalegalizowano marihuanę leczniczą. Wywożenie jakiejkolwiek ilości marihuany jest nielegalne i srogo karane. W związku z tym zaleca się osobiste pakowanie bagażu oraz unikanie przenoszenia czegokolwiek na prośbę osób trzecich przy wjeździe/wyjeździe.
  • Relacje homoseklsualne na wyspie są nielegalne, skazanym grozi kara do 10 lat więzienia.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}