W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy: Mamo, ja nie chcę wojny!

17.09.2022

1

Z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, upamiętnionej 1 września oraz agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., Ambasada RP w Caracas zainaugurowała wystawę "Mamo, nie chcę wojny" na Plaza Francia Altamira w gminie Chacao, jednym z najbardziej emblematycznych miejsc stolicy. Wystawa gromadzi poruszające świadectwa wojny, od historycznych rysunków dzieci polskich z 1946 roku, będących zapisem ich przeżyć w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, po współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się dziś na Ukrainie.
Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenie, zwycięstwo i nadzieja, Ambasada RP w Caracas pokazała w tej wystawie, poprzez 25 plansz, podobieństwa między wojnami i inwazjami.
W czasie otwarcia Chargé d'Affaires a.i. RP w Wenezueli, Milena Łukasiewicz, skierowała kilka słów do wszystkich obecnych, podkreślając wagę przypominania światu o historycznych wydarzeniach, które wyznaczały przed i po w Polsce, w Europie i na świecie, ale przede wszystkim jako odpowiedzialność, nie tylko z przeszłością, ale także z teraźniejszością i przyszłością. Podkreślił, jak ważna dla Polski jest pamięć o wydarzeniach z 17 września, które zadecydowały o losach kraju na następne pół wieku, a także o losach innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Również, a już 7 miesięcy po rozpoczęciu nieuzasadnionej inwazji Rosji na Ukrainę, Chargé d'Affaires a.i. RP w Wenezueli podkreśliła, że potępianie przemocy, związanych z nią form nietolerancji i wzywanie do pokoju powinno być obowiązkiem wszystkich. Podkreśliła również, że wojna nie jest normą i nie możemy się do niej przyzwyczaić.
W inauguracji wzięli udział członkowie Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Boliwariańskiej Republice Wenezueli, media, menadżerowie kultury i historycy, a także mieszkająca w stolicy społeczność polska, ukraińska i wenezuelska, w tym dzieci i młodzież.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}