Surinam
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po zmroku oraz unikanie afiszowania się z dobrami materialnymi (aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.)
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Informacje nt. Covid
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Surinam uznaje szczepienia: AstraZeneca, AZD 1222, Covishield, Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm, Sinovac. Szczepionki Soberana 1 (2 i plus), Abdala oraz Sputnik również są uznawane, ale podróżujący musi przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego na nie więcej niż 48h od przyjazdu oraz wykonać badanie antygenowe po 3 dniach od przyjazdu do Surinamu.
Przepisy nie regulują jak powinien wyglądać dokument potwierdzający szczepienie.
Osobę uznaje się za w pełni zaszczepioną po 14 dniach od otrzymania ostatniej dawki szczepienia.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby nie w pełni zaszczepione mogą wjechać na terytorium Surinamu po spełnieniu odpowiednich kryteriów.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Dla osób zaszczepionych nie ma obowiązku wykonania testu przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Dla osób zaszczepionych nie ma obowiązku wykonania testu po przyjeździe.
Kwarantanna
Podróżujący do Surinamu po spełnieniu wymogów zaszczepienia i wykonania testu są zwolnieni z obowiązku kwarantanny. Natomiast muszą przedstawić ubezpieczenie podróżne, które pokrywa okres minimum 30 dni.
Formularz lokalizacyjny
Brak.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Podróżujący do Surinamu musi przedstawić negatywny wynk testu PCR wykonany na nie więcej niż 48h przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Podróżujący zobowiązany jest wykonać badanie antygenowe po 3 dniach od przyjazdu do Surinamu.
Kwarantanna
Osoby niezaszczepione powinny samo izolować się przez 7 dni od przyjazdu, jednak kwarantanna nie jest egzekwowana prawnie.
Dodatkowo osoby niezaszczepione zobowiązane są przedstawić ubezpieczenie podróżne, które pokrywa okres minimum 30 dni.
Formularz lokalizacyjny
Brak.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Za ozdrowieńca uznawana jest osoba, która przebyła COVID-19 w okresie 6 miesięcy przed przyjazdem do Surinamu i przedstawią dokument potwierdzający status ozdrowieńca.
Ozdrowieńcy nie są zobowiązani do wykonania testu przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Ozdrowieńcy nie są zobowiązani do wykonania testu po przyjeździe.
Kwarantanna
Podróżujący do Surinamu posiadający status ozdrowieńca są zwolnieni z obowiązku kwarantanny. Natomiast muszą przedstawić ubezpieczenie podróżne, które pokrywa okres minimum 30 dni.
Formularz lokalizacyjny
Brak.
Dzieci
Dzieci w wieku do 18 roku życia zwolnieni są z obowiązku szczepień. Dzieci w wieku do 12 roku życia zwolnieni są z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR i negatywnego wyniku testu antygenowego.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Nie dotyczy.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Osoby przyjeżdżające z krajów o wysokim zagrożeniu żółtą febrą, zobowiązani są do przedstawienia świadectwa szczepienia na żółtą febrę wydanego minimum na 10 dni przed przyjazdem.
Obostrzenia na miejscu
Zalecane jest noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego 1,5 m.
Przydatne linki i dane kontaktowe
https://bogsuriname.com/, https://laatjevaccineren.sr/
- Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
Zasady wjazdu ustala Ministerstwo Sprawiedliwości: www.vz.juspol.sr.
- Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
Zasady kwarantanny ustala Ministerstwo Sprawiedliwości: www.vz.juspol.sr.
-
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
-
Paszport TAK
-
Paszport tymczasowy Surinam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.
-
Dowód osobisty NIE
-
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 miesięcy
-
Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Surinam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Surinamu można ubiegać się wyłącznie za pośrednictwem Internetu (tzw. e-visa) na stronie https://suriname.vfsevisa.com/.
-
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
Do wjazdu w celu turystycznym należy przedstawić bilety powrotne oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu.
-
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
-
Zasady pobytu
Nie ma obowiązku meldunkowego. W urzędzie imigracyjnym można przedłużyć pobyt do 90 dni (dla osób z wizą o ważności 30 dni).
Ubezpieczenie
Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.
Zdrowie
Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue, zwłaszcza na południu kraju. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (leiszmanioza, filarioza, leptospiroza), należy unikać spożywaniu surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza stolicą Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 40 USD.
Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane. Ruch uliczny jest lewostronny.
Cło
Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.