W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Surinam

Bezpieczeństwo

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK

  • Paszport tymczasowy Surinam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.

  • Dowód osobisty NIE

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Surinam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Surinamu można ubiegać się wyłącznie za pośrednictwem Internetu (tzw. e-visa) na stronie https://suriname.vfsevisa.com/.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Do wjazdu w celu turystycznym należy przedstawić bilety powrotne oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

 

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego. W urzędzie imigracyjnym można przedłużyć pobyt do 90 dni (dla osób z wizą o ważności 30 dni).

Ubezpieczenie

Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych.

Zdrowie

Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dengue, zwłaszcza na południu kraju. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi (leiszmanioza, filarioza, leptospiroza), należy unikać spożywaniu surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza stolicą Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 40 USD.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane. Ruch uliczny jest lewostronny.

Cło

Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}