W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W Hanoi i Ho Chi Minh City może dochodzić do kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych, i kradzieży "na wyrwę" (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów). Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch jednośladów. Na drogach, w szczególności poza miastem, dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych.

Wietnam leży w strefie zagrożonej tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie wystąpienia tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK

  • Paszport tymczasowy Wietnam formalnie akceptuje polskie paszporty tymczasowe, jednak sporadycznie zdarzają się trudności z wjazdem na podstawie takich dokumentów.

  • Dowód osobisty Nie

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Minimalna ważność dokumentu podróży to 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest także otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe jest to również w wyjątkowych, losowych przypadkach (np. choroba, śmierć członka rodziny).

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza). Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych. E-wiza może zostać wydana na okres czasu nie dłuższy niż 30 dni. Na podstawie e-wizy Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych). Pozwolenie może zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Brak innych wymagań.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, jest wymagana pisemna zgoda rodziców na podróż dziecka z osobą trzecią.

  1. Zasady pobytu

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Ubezpieczenie

Sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Należy upewnić się, czy polisa będzie uznawana w Wietnamie oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

Zdrowie

Poziom publicznej opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) działają prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszt pobytu w nich jest wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 50-90 USD, w związku z czym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień ochronnych przed przyjazdem do Wietnamu należy skontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku życia, przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi (np. dżuma, cholera, ospa prawdziwa, gorączka krwotoczna Ebola i Lassa, ptasia grypa typu A/H5N1 lub typu A/H7N9, MERS-CoV) muszą przedstawić świadectwa szczepień lub podjąć określone środki zapobiegawcze wskazane przez wietnamskie władze w danej sytuacji.

Zgodnie z miejscowymi przepisami, leki uzależniające lub psychotropowe można wwieść w ilości, która nie przekracza zapasu na 7 dni ani ilości wskazanej w recepcie. Leki powinny być w opakowaniach z oznaczeniem składników oraz datą ważności, należy mieć ze sobą również receptę/list od lekarza – w języku angielskim lub wietnamskim. Pozostałe leki można wwozić do kraju jeśli ich wartość nie przekracza 100 dolarów. W przypadku przekroczenia tych limitów konieczne jest zezwolenie od Departamentu Zdrowia prowincji właściwej według miejsca przekroczenia granicy lub pobytu posiadacza leków.

Listę substancji, których przywóz jest zabroniony można znaleźć na stronie.

Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków można znaleźć  na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

[Informacje dotyczące podróży do Wietnamu oraz sytuacji w kraju w związku z pandemią COVID-19 dostępne są na stronie Ambasady RP w Hanoi].

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do miasta Ho Chi Minh zajmuje ok. 30 h) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

Każdego roku w Wietnamie dochodzi do bardzo wielu wypadków komunikacyjnych z udziałem skuterów. Miedzy innymi ze względu na specyfikę wietnamskiego ruchu ulicznego poruszanie się skuterami może być bardzo niebezpieczne. Korzystanie z taksówek jest rozwiązaniem bezpieczniejszym i wygodniejszym. Ponadto w Wietnamie popularne są aplikacje mobilne pozwalające na zamawianie usług transportowych za ustaloną z góry cenę (np. Grab, Be, Gojek).

Korzystając z usług taksówki motocyklowej lub samochodowej należy zwrócić uwagę na działający taksometr lub – w przypadku jego braku – ustalić cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem. Zasadniczo koszt przejazdu w granicach Hanoi na 2-3 km trasie nie powinien przekroczyć ok. 50 tys. VND. Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć 400 tys. VND.

W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD.

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna.

W przypadku rezydentów możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy polskiego.

W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę, że prędkość podróżowania na większości odcinków dróg nie przekracza 30-40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

Przepisy prawne

Kary za łamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci (dla przykładu za posiadanie heroiny w ilościach: do 100 g – kara wieloletniego więzienia, powyżej 100 g – kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci). Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Przydatne informacje

Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym oraz +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora (wykupienie karty pre-paid wymaga zarejestrowania na podstawie paszportu). W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata w wysokości 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Internet w telefonach komórkowych w standardzie 3G lub 4G w ramach kart pre-paid to koszt ok. 100 tys. VND miesięcznie. Obecnie żadna z wietnamskich sieci komórkowych nie obsługuje Internetu mobilnego w standardzie 5G.

Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest jedynie w bankach, hotelach i na lotniskach.

Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną lub dłuższą przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.

W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 21.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.

W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 15 do 300 USD i więcej za dobę.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.

Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi i osuwisk, które m.in. w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Od kwietnia do grudnia w Wietnamie występują tajfuny, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Szczególnie narażone są centralne i południowe prowincje kraju. Zimą natomiast w północnych regionach Wietnamu temperatura spada do ok. 10 st. C oraz występują częste opady deszczu.

W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które z łatwością dopasowują swoją ofertę do wymagań klienta, lecz standard tych usług może być zróżnicowany i niekoniecznie odzwierciedlony w cenie.

Prąd w gniazdkach elektrycznych ma następujące parametry: 220 V/50Hz, jest wiec zbliżony do standardów obowiązujących w UE (230 V/50Hz). Gniazdka zazwyczaj mają możliwość obsługi wtyczek europejskich (typ „C”, jak w Polsce) oraz jednocześnie amerykańskich (typ „A”). Sieć energetyczna często nie zapewnia stabilnego napięcia, co może sporadycznie powodować uszkodzenia niektórych wrażliwych urządzeń elektronicznych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}