W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie Ambasadora Nguyễn Hoằnga

03.03.2021

3 marca w Hanoi pożegnaliśmy wybitnego wietnamskiego dyplomatę i przyjaciela Polski – Jego Ekscelencję Nguyễn Hoằnga, wieloletniego budowniczego więzów przyjaźni między Polską a Wietnamem. Ambasador Nguyễn Hoằng zmarł 27 stycznia w wieku 65 lat.

Ambasador Nguyễn Hoằng

Jego Ekscelencja Nguyễn Hoằng spędził w Polsce ponad 20 lat swojego życia prywatnego i zawodowego – najpierw jako student Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoły Głównej Handlowej) w latach 1974-1979, a następnie jako zawodowy dyplomata. Podczas blisko 40-letniej kariery w MSZ SRW czterokrotnie pełnił służbę w Polsce: jako attaché (1982-1984), II sekretarz (1992-1995), radca i zastępca ambasadora (2002-2005) oraz ambasador Wietnamu w Polsce i na Litwie (2010-2013). Kilkakrotnie pełnił również funkcje kierownicze w wietnamskim resorcie spraw zagranicznych (w tym dyrektora Departamentu Europy w latach 2006-2010), zaś jego osobisty wkład w rozwój relacji polsko-wietnamskich wzmocnił fundamenty dla dalszej, wielowymiarowej współpracy między naszymi krajami. Podczas swojej służby z sukcesem brał udział w organizacji dwustronnych wizyt wysokiego szczebla, w tym m.in. wizyty w Polsce prezydenta Wietnamu Tran Duc Luonga w październiku 2003 roku, a także przyczynił się do realizacji wielu projektów inwestycyjnych. Był naocznym świadkiem ważnych dla naszego kraju wydarzeń, takich jak przystąpienie do Unii Europejskiej czy katastrofa w Smoleńsku. W 2013 r. prezydent RP odznaczył Ambasadora Nguyễn Hoằnga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wspomina ambasador Polski w Wietnamie Wojciech Gerwel: „Jego Ekscelencja Nguyễn Hoằng był jednym z największych znawców i przyjaciół Polski w Wietnamie. Od ponad trzynastu lat obserwowałem Jego rozliczne wysiłki na rzecz rozwoju bliskich relacji między Polską a Wietnamem i jestem głęboko przekonany, że bardzo wiele zawdzięczamy Mu w tym zakresie. Był nie tylko przyjacielem Polski i wybitnym dyplomatą, ale też niezwykle serdecznym i skromnym człowiekiem. Wieść o Jego śmierci przyjąłem z ogromnym żalem – to wielka strata.”

Zespół Ambasady RP w Hanoi przekazuje najszczersze kondolencje rodzinie, przyjaciołom oraz byłym współpracownikom zmarłego.

 

Zdjęcie: Ambasador Nguyễn Hoằng; zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości rodziny.