W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przekazuje Wietnamowi drugą partię szczepionek

13.10.2021

13 października odbyło się spotkanie Ambasadora Polski w Hanoi Wojciecha Gerwela z Ministrem Spraw Zagranicznych Wietnamu Bùi Thanh Sơnem. Głównym tematem rozmów była kwestia wsparcia Wietnamu w walce z pandemią COVID-19 poprzez przekazanie przez Polskę w darowiźnie drugiej partii szczepionek AstraZeneca.

Spotkanie Ambasadora RP z Ministrem Spraw Zagranicznych SRW, 13/10/2021

Podczas spotkania Ambasador RP poinformował o decyzji Polskiego Rządu nt. przekazania Wietnamowi darowizny w postaci 887 700 dawek szczepionki AstraZeneca, wskazując jednocześnie, że ładunek powinien dotrzeć do Wietnamu jutro rano.

Minister Bùi Thanh Sơn wyraził głęboką wdzięczność za przekazanie daru podkreślając również wieloletnią tradycję wzajemnej przyjaźni między krajami. Polska pomoc została dostarczona w czasie, gdy Wietnam najbardziej tego potrzebował.

Obie strony wyraziły satysfakcję, że pomimo trudnego czasu walki z pandemią COVID-19 stosunki między państwami i narodami obu krajów umocniły się – co pokazuje szczególną relację i przyjaźń Polaków i Wietnamczyków.

Oprócz kwestii darowizny rozmówcy poruszyli szereg zagadnień z zakresu stosunków dwustronnych, podkreślając dobrą współpracę obu krajów oraz szerokie perspektywy jej rozwoju. Omówiono kwestie polityczne, w tym dotyczące wizyt dwustronnych, a także sprawy gospodarcze, edukacyjne oraz dotyczące współpracy kulturalno-naukowej.

Spotkanie odbyło się w przyjacielskiej atmosferze. Obie strony potwierdziły chęć kontynuacji i dalszego pogłębiania wzajemnej współpracy oraz stosunków między obywatelami obu państw.

 

Polskie wsparcie dla Wietnamu w walce z pandemią COVID-19

Polska darowizna w postaci 887 700 dawek szczepionki AstraZeneca stanowi kontynuację udzielanego wcześniej Wietnamowi wsparcia. W sierpniu do Hanoi dotarło 501 600 dawek szczepionki AstraZeneca. W ubiegłym miesiącu do miasta HCM przybył zaś polski samolot Sił Powietrznych przewożący ponad 8 ton sprzętu medycznego, w tym 70 respiratorów, 50 kardiomonitorów, 267 pomp objętościowych 100 pomp strzykawkach oraz setki tysięcy sztuk materiałów ochronnych o łącznej wartości około 3,6 mln USD.

Pomoc Wietnamowi to wyraz głębokiej solidarności z ważnym azjatyckim partnerem i jego walce z pandemią. Polskę i Wietnam od ponad 70 lat łączą tradycyjnie bliskie relacje, a oba kraje i ich mieszkańcy niejednokrotnie udowodnili, że mogą polegać zarówno na sobie jak i swojej tradycyjnej przyjaźni. Wietnam jest pierwszym państwem w regionie Azji Południowo-Wschodniej, które otrzymało tego rodzaju wsparcie z Polski. Wierzymy, że przekazane szczepionki i sprzęt medyczny uratują niejedno życie i przyspieszą lokalny proces szczepień, a także przyczynią się do szybszego powrotu mieszkańców Wietnamu do zdrowia i pełnej aktywności.

Pula szczepionek skierowanych do Wietnamu pochodzi z nadwyżek znajdujących się w rządowych zasobach i zostanie rozdysponowana przez Ministerstwo Zdrowia Wietnamu zgodnie z lokalnym zapotrzebowaniem. Polska jest gotowa również odstąpić Wietnamowi kolejne dawki szczepionek w formie odsprzedaży non-profit.

 

 

Fot. Tuấn Anh, TGVN

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}