W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspiera Wietnam w walce z COVID-19 przekazując sprzęt medyczny i materiały ochronne

11.09.2021

W związku ze skomplikowaną sytuacją epidemiologiczną w mieście Ho Chi Minh polski rząd zdecydował o przekazaniu Wietnamowi ponad 8 ton najpotrzebniejszego sprzętu i materiałów medycznych.

Przylot polskiego samolotu wojskowego C-130 Hercules ze sprzętem i materiałami medycznymi do miasta HCM, 11 września 2021 r.

Od 27 kwietnia Wietnam zmaga się z największą od początku pandemii falą zachorowań na COVID-19, wiążącą się z niespotykaną do tej pory skalą wzrostu liczby zakażonych i zgonów. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się miasto Ho Chi Minh gdzie w ciągu ponad 4 miesięcy zachorowało powyżej 280 000 osób i zmarło ponad 10 tys. pacjentów.

Władze Wietnamu, lokalna służba zdrowia oraz sami mieszkańcy robią co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich. W tym celu strona wietnamska zaapelowała m.in. o międzynarodowe wsparcie i pomoc, na który to apel Polska nie pozostała obojętna.

W odpowiedzi Polska zdecydowała o przekazaniu Wietnamowi rzeczowej pomocy humanitarnej w postaci 70 respiratorów, 50 kardiomonitorów, 267 pomp objętościowych oraz 100 pomp strzykawkach, pochodzących z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pomoc dla Wietnamu zorganizowało ponadto polskie Ministerstwo Obrony Narodowej dostarczając 400 000 rękawic ochronnych, 11 tys. przyłbic, 5 tys. kombinezonów, 5 tys. półmasek oraz 20 tys. jednorazowych maseczek ochronnych. Wartość przekazanej darowizny to ponad 3,6 mln USD.

Sprzęt i materiały medyczne dotarły do miasta HCM wczesnym rankiem, 11 września, polskim samolotem Sił Powietrznych. Uroczysta ceremonia przekazania sprzętu Wietnamowi odbyła się tego samego dnia w godzinach popołudniowych. Stronę polską reprezentował Ambasador RP w Hanoi Wojciech Gerwel, stronę wietnamską – Wiceminister Zdrowia SRW Nguyen Truong Son oraz Wiceprzewodniczący Komitetu Ludowego miasta HCM Duong Anh Duc. W wydarzeniach brał udział również Dyrektor Szpitala Thong Nhat, instytucji do której trafi darowizna.

­– Naszym, polskim priorytetem było szybkie dostarczenie tej pomocy. Wiemy, że Wietnam potrzebuje jej teraz. Wiemy, że miasto HCM potrzebuje jej natychmiast. W ubiegłym roku to my, Polacy, walczyliśmy z pandemią, gdy społeczność wietnamska w Polsce wyciągnęła do nas pomocną dłoń. Czuję się naprawdę zaszczycony mogąc tu dziś stać w imieniu Narodu Polskiego i odwzajemniać ten gest głębokiej i trwałej przyjaźni. Jestem przekonany, że środki medyczne, które dotarły dziś do miasta HCM, pomogą uratować życie wielu Wietnamczyków – powiedział Ambasador Wojciech Gerwel podczas ceremonii.

Wysyłka pomocy humanitarnej do Ho Chi Minh to kontynuacja udzielanego wcześniej Wietnamowi wsparcia. Trzy tygodnie wcześniej, 21 sierpnia, do Hanoi dotarła polska darowizna w postaci 501 600 dawek szczepionki AstraZeneca.

W organizację drugiej partii pomocy dla Wietnamu zaangażowane były m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz Ambasada RP w Hanoi.

 

Fot. Małgorzata Rólka-Nowakowska, Ambasada RP w Hanoi

Zdjęcia (14)