W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc humanitarna dla Wietnamu w związku z pandemią COVID-19

09.09.2021

W związku z utrzymującą się bardzo trudną sytuacją epidemiczną w Wietnamie Polska wysyła do miasta Ho Chi Minh sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej.

Załadunek sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej do Wietnamu

Od czerwca 2021 roku Wietnam odnotowuje gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów na COVID-19. Ma to związek z coraz szybciej rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 w wariancie Delta. Wietnam, który w ubiegłym roku skutecznie i szybko poradził sobie z opanowaniem pandemii, w ostatnich dniach odnotowuje ponad 10 tys. przypadków zachorowań dziennie. Od końca kwietnia 2021 roku, gdy w tym kraju rozpoczęła się największa od początku pandemii fala zachorowań, łączna liczba chorych na COVID-19 wzrosła z 2,8 tys. do ponad 530 tys. przypadków. Największym aktywnym ogniskiem epidemii, odpowiadającym za prawie 50% zachorowań w całym kraju pozostaje miasto Ho Chi Minh, w którym do tej pory zarejestrowano ponad 250 tysięcy zachorowań na COVID-19. To największe w Wietnamie miasto i centrum biznesowe, w obliczu wzrastających potrzeb w zakresie ochrony zdrowia, zwróciło się do społeczności międzynarodowej o pomoc.

Solidaryzując się z najpilniejszymi potrzebami strony wietnamskiej Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu Wietnamowi sprzętu medycznego: respiratorów, pomp strzykawkowych i objętościowych, kardiomonitorów oraz środków ochrony osobistej: przyłbic, kombinezonów, rękawic i maseczek ochronnych. Około 8 ton sprzętu o wartości około 14 milionów PLN, pochodzących z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, dotrze do miasta Ho Chi Minh transportem wojskowym koordynowanym przez MON w dniu 10 września br.

Wysyłka pomocy humanitarnej do Ho Chi Minh to kontynuacja udzielanego wcześniej wsparcia.  W dniu 20 sierpnia br. Polska wysłała do Wietnamu darowiznę w postaci ponad 500 tys. sztuk szczepionek przeciw COVID-19.

W trudnym czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają dowody przyjaźni i współpracy między państwami. Gest społeczności wietnamskiej w Polsce, która na początku pandemii przekazała nam środki ochrony osobistej i zestawy testowe na SARS-CoV-2 oraz obecne działania rządu polskiego świadczą o tym, że relacje polsko – wietnamskie są oparte na wzajemnym szacunku i solidarności.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Zdjęcia (4)