W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy malarskiej zorganizowany z okazji 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Wietnamem

14.11.2020

13 listopada w Wietnamskim Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Hanoi odbył się wernisaż wystawy pt. „Transformation” – obrazów inspirowanych naturą Wietnamu, autorstwa Pani Marty Kisiliczyk. Wystawa została zorganizowana przez Ambasadę RP w Hanoi z okazji 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Wietnamem.

Marta Kisiliczyk

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych Tô Anh Dũng, wiceminister kultury, sportu i turystyki Tạ Quang Đông, władze Muzeum, dyplomaci, dziennikarze, przedstawiciele Polonii, a także inni zaproszeni goście oraz sympatycy Polski, przyjaciele artystki i miłośnicy sztuki.

Przemawiając podczas uroczystości ambasador Wojciech Gerwel zwrócił uwagę na szczególny charakter polsko-wietnamskich relacji, opierających się na wieloletniej przyjaźni obu narodów, manifestowanej m.in. za sprawą wietnamskich absolwentów polskich uczelni, diaspory wietnamskiej w Polsce oraz owocnej współpracy międzyrządowej. Podziękował również za spontaniczne gesty solidarności i wsparcia jakie społeczność wietnamska okazała Polakom w trakcie walki z COVID-19 wskazując, że tego typu inicjatywy, podobnie jak historia twórczości Pani Marty Kisiliczyk, najlepiej odzwierciedlają charakter i autentyczność polsko-wietnamskich kontaktów.

W swoim przemówieniu wiceminister Spraw Zagranicznych Tô Anh Dũng również zwrócił uwagę na wieloletnie i tradycyjne stosunki przyjaźni i współpracy miedzy Wietnamem i Polską, czego przykładem – jak wskazał – mogą być dwustronne obroty handlowe między krajami, które w 2019 r. wyniosły blisko 2 mld USD, zaś w tym roku, pomimo pandemii COVID-19, również mają charakter wzrostowy – w ciągu 9 miesięcy 2020 r. zwiększyły się o 22%. Podziękował jednocześnie Pani Marcie Kisiliczyk za jej wkład w rozwój tych relacji oraz jej przywiązanie do kraju i narodu wietnamskiego.

Wystawa potrwa do 19 listopada. W jej skład wchodzi 17 olejnych abstrakcji, które Pani Marta Kisiliczyk stworzyła podczas swego ponad rocznego pobytu w Wietnamie, inspirując się naturą i krajobrazami tego państwa.

Jak wskazuje sama autorka to przede wszystkim kolor i dynamika definiują jej prace, co niejednokrotnie zostało już docenione przez znawców tematu. Jej prace były regularnie prezentowane na London Affordable Art Fair, a także innych prestiżowych imprezach takich jak London Art Fair i London Art Biennale. Artystka z powodzeniem wystawia i sprzedaje swoją sztukę prywatnie i za pośrednictwem różnych galerii w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich. Jej obrazy znajdują się obecnie w kolekcjach sztuki w Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Austrii, Polsce i RPA. W 2018 r. została wytypowana do udziału w Chianciano Art Biennale we Włoszech otrzymując pierwszą nagrodę Międzynarodowej Konfederacji Krytyków Sztuki. W zeszłym roku w Rzymie otrzymała natomiast Międzynarodową Nagrodę Michała Anioła „For the artistic talent manifested, testimony of great creativity”.

Więcej informacji na temat twórczości Pani Marty Kisiliczyk można znaleźć na stronie www.martakisiliczyk.com

O wystawie: https://vnfam.vn/en/exhibitions/5fab90848c0bfc002ada3ba3?fbclid=IwAR0ChTl0XFeDqeMvWv2LLPk1QCF252G3-82kwYp0WU7nFsVNELZQ4FDvtdM

Zdjęcia: Marta Kisiliczyk (zdjęcie główne), Ambasada RP w Hanoi (galeria)

Zdjęcia (22)