W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zanieczyszczenie na Łynie

Do WIOŚ w Olsztynie w dniu 30 marca 2023r. (około godz. 16) została przekazana informacja od Wydziału Zarządzania Kryzysowego o zanieczyszczenia środowiska - rowu kanalizacji deszczowej przepływającego przez Rodzinne Ogrody Działkowe im. M. Kajki i uchodzącego do rzeki Łyny w Olsztynie – substancją nieznanego pochodzenia, tworzącą na powierzchni wody opalizującą warstwę. Inspektorzy inspekcji ochrony środowiska przeprowadzili tego samego dnia wizję w terenie. Przedmiotem oględzin był wygląd ww. rowu kanalizacji deszczowej (dz. nr 2 i 18/2 obręb 108 Olsztyn) przepływającego przez Rodzinne Ogrody Działkowe im. M. Kajki oraz rzeki Łyny w Olsztynie.

Pobór próbek przez CLB GIOŚ. Próbkobiorca w żółtej kamizelce pobiera wodę z rzeki. W tle ogródki działkowe.

Na miejscu zdarzenia ustalono, iż w wodzie rowu kanalizacji deszczowej (na odcinku przyujściowym) widoczne były ślady zanieczyszczeń tworzących na powierzchni wody opalizującą warstwę nie posiadającą żadnego charakterystycznego zapachu. Wielkość oraz charakter zanieczyszczenia nie wpływała znacząco na rzekę Łynę, tj. ślady zanieczyszczenia w trakcie migracji do koryta ww. cieku wodne ulegały rozproszeniu w nurcie i stawały się słabo widoczne. Woda w rzece Łynie na „miejskim” odcinku poza naturalnym zmętnieniem wody nie nosiła śladów zanieczyszczeń, tj. nie posiadała wyglądu oraz zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi, a barwa i mętność  nie odbiegały od naturalnego wyglądu cieku w okresach wiosennych. W trakcie oględzin nie stwierdzono śnięcia ryb ani symptomów niedotlenienia wody (np.: nienaturalnego zachowania poszczególnych gatunków ryb wchodzących w skład ichtiofauny rzeki).
Celem ustalenia miejsca zdarzenia przeprowadzono wizję wzdłuż ww. rowu kanalizacji deszczowej w trakcie, której wyeliminowano jako miejsce wprowadzenia zanieczyszczeń zlewnię ul. Sikorskiego, zlewnię hipermarketu Leroy Merlin w Olsztynie oraz zlewnię zakładów sąsiadujących.
Jako prawdopodobne miejsce zdarzenia wytypowano ujście „zażelazionego” rowu odwadniającego teren przedmiotowych ogródków działkowych, zlokalizowane około 120 m w poniżej ujścia odpływu wód deszczowych. Ww. „zażelaziony” rów melioracyjny częściowo zanieczyszczony był substancją tożsamą z substancją stwierdzoną w rowie kanalizacji deszczowej uchodzącym do rzeki Łyny w pobliżu ul. Obrońców Tobruku, a ilość stwierdzonej substancji nie wskazywała na wystąpienie „Poważanej Awarii”.
W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru próbek wody rowu kanalizacji deszczowej oraz rzeki Łyny celem przeprowadzenia fizyko-chemicznych analiz laboratoryjnych, natomiast funkcjonariusze Komenda Miejska PSP Olsztyn ustawili prewencyjnie zaporę sorpcyjną w miejscu mogącym ograniczyć rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}