W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działania WIOŚ w Olsztynie podjęte w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia zbiorników wodnych (śnięcia ryb)

W związku ze zgłoszeniami śniętych ryb, Inspektorzy WIOŚ w Olsztynie podjęli w ostatnich dwóch tygodniach (15-28 sierpnia 2022 r.) czynności kontrolne, dotyczące zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w których zgłoszono takie zdarzenia.

Widok z drona na całe jezioro. Woda w jeziorze zielonobrunatna.

Polder – rezerwat „Kwiecewo”

W dniu 17 sierpnia 2022 r., po godzinie 17.00, po otrzymaniu zgłoszenia od RDOŚ w Olsztynie, dotyczącego śniętych ryb na rozlewisku wodnym w rezerwacie przyrody „Kwiecewo”, gm. Świątki, Inspektorzy WIOŚ w Olsztynie przeprowadzili oględziny ww. rozlewiska. W wyniku oględzin na całej powierzchni zbiornika stwierdzono obecność martwych ryb różnych gatunków (m.in. szczupak, lin, okoń, płoć).

Tego samego dnia Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie pobrało próbki wody do badań laboratoryjnych, celem określenia stanu fizyczno-chemicznego oraz wykonania analizy mikroskopowej pod kątem biologicznym.

Rozlewisko w rezerwacie „Kwiecewo” jest wodą stojącą (nie posiada dopływów i odpływów). Zasilane jest opadami atmosferycznymi i spływem wód powierzchniowych. W bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika znajdują się łąki, las oraz pola uprawne, a sam polder otoczony jest szuwarami, stanowiącymi strefę buforową. Z uwagi na niski poziom wody w rozlewisku, rów odpływowy ze zbiornika był suchy. Temperatura wody wynosiła w trakcie poboru prób 28,5 °C. Woda charakteryzowała się barwą ciemnozieloną, bez zapachu gnilnego. Oględziny linii brzegowej nie wykazały miejscowych punktów dopływu zanieczyszczeń.

W dniu 18 sierpnia 2022 r, około godziny 9.00, ponownie zostały przeprowadzone oględziny terenu rezerwatu. Wizję przeprowadzano w obecności przedstawicieli RDOŚ w Olsztynie. Podczas wizji został wykorzystany bezzałogowy statek powietrzny, w celu oceny obszaru zbiornika, na którym znajdują się martwe ryby. Inspektorzy WIOŚ w Olsztynie stwierdzili obecność licznych gatunków ptactwa, żerującego na martwych rybach.

Następnie w dniu 20 sierpnia 2022 r., w godzinach nocnych (około godziny 3.00), Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, wraz z próbobiorcami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Olsztynie, przeprowadzili ponowny pobór prób wody ze zbiornika, w celu zbadania warunków termiczno-tlenowych,  stężenia azotu amonowego oraz wykonania biologicznej oceny laboratoryjnej. W trakcie poboru, miejscowo wyczuwalny był zapach charakterystyczny dla siarkowodoru, który wydobywał się przy zruszeniu osadów dennych zbiornika. Z uwagi na bardzo niski poziom wody (nie więcej niż 0,5 m), ocenę warunków termiczno-tlenowych wykonano tylko przy powierzchni zbiornia. W trakcie wizji zaobserwowano tzw. „bąblowanie wody” (pęcherze gazu widoczne na powierzchni tafli wody), które może świadczyć o uwalnianiu się gazów (np. metanu, siarkowodoru) z osadów, nagromadzonych na dnie zbiornika. Na całej powierzchni zbiornika widoczne były martwe ryby z przewagą gatunkową szczupaków  o  rozmiarach od około 30 do 100 cm. Na powierzchni wody stwierdzono pojedyncze sztuki martwych okoni i linów, których ciała uległy już znacznemu rozkładowi. Zaobserwowano obecność żywych szczupaków oraz karasi, których zachowanie wskazywało na deficyt tlenowy w zbiorniku, tj. obserwowano ryby żywe, podejmujące próby pobierania tlenu atmosferycznego (tzw. ,,dzióbkowanie”). W trakcie wizji woda w przedmiotowym zbiorniku była bez zapachu, mętna, o barwie ciemnozielonej. Działania kontrolne były przeprowadzone przy wsparciu strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Olsztynie oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrym Miście.

BADANIA - WYNIKI: W dniu 24.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że w rozlewisku wodnym na terenie rezerwatu przyrody „Kwiecewo” wystąpiła tzw. przyducha letnia (duże niedobory zawartości tlenu w wodzie), wywołana takimi czynnikami jak: wysoka temperatura wody, niski stan wody w zbiorniku oraz dystroficzny charakter zbiornika.  W efekcie przyduchy doszło do śnięcia ryb. Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii:

Zdjęcie 1. Widok na jezioro Polder – rezerwat ,,Kwiecewo”

Zdjęcie 2. Widok na jezioro Polder – rezerwat ,,Kwiecewo”

Staw w Stawigudzie

W dniu 21 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia od Regionalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, dotyczącego zanieczyszczenia stawu zlokalizowanego na działce o numerze ewidencyjnym 141/11 obręb Stawiguda (powiat olsztyński), inspektorzy WIOŚ w Olsztynie przeprowadzili wizję w terenie. Do śnięcia ryb doszło w przededniu oględzin.

W wyniku oględzin stwierdzono, iż woda w zbiorniku wodnym (staw o powierzchni około 0,34 ha) była mętna, o zabarwieniu zielonobrunatnym, charakterystycznym dla wyglądu wód powierzchniowych w okresach zakwitu organizmów fitoplanktonowych. Wzdłuż poddanej oględzinom linii brzegowej nie stwierdzono śladów występowania zanieczyszczeń komunalnych, nienaturalnego zabarwienia wody, nie stwierdzono także występowania zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Próbka wody pobranej ze strefy przybrzeżnej zbiornika nie posiadała nienaturalnego zapachu gnilnego ani zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia (np. substancjami ropopochodnymi). W trakcie oględzin w zbiorniku pracowały dwie motopompy, które miały za zadanie natlenić wodę, celem ograniczenia deficytu tlenowego.

W dniu oględzin, około godziny 10, nie stwierdzono masowego śnięcia ryb - zauważono dwie śnięte ryby z gat. karp i amur. Nie stwierdzono także symptomów niedotlenienia wody (np. nienaturalnego zachowania ryb), co mogło wskazywać na skuteczność napowietrzania wody.

W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dokonali akredytowanego poboru prób wody, celem przeprowadzenia fizyczno-chemicznych analiz laboratoryjnych, których wyniki zostaną przedstawione w osobnym sprawozdaniu. Wg wskazań elektronicznej sondy tlenowej, temperatura wody sięgała blisko 22°C, stężenie tlenu wynosiło około 4 mg/l, zaś pH wyniosło 7,64.

BADANIA WYNIKI: W dniu 29.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że prawdopodobnie w płytkim stawie wystąpił letni zakwit fitoplanktonu, który mógł spowodować deficyt tlenowy w godzinach nocnych (gdy nie zachodzi fotosynteza) oraz mógł być odpowiedzialny za wytworzenie przez glony ichtiotoksyn, przyczyniających się do śnięcia ryb. Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii:

Zdjęcie 3. Pobór prób w stawie w Stawigudzie.

Zdjęcie 4. Widok na staw w Stawigudzie z maszynami napowietrzającymi.

Jezioro Pleśno

W dniu 22.08.2022 r., o godz. 12.42, po otrzymania zgłoszenia, które dotyczyło śnięcia ryb w kanale łączącym rzekę Sajnę z Rezerwatem Przyrody Polder Sątopy-Samulewo w okolicach miejscowości Pleśno (gmina Bisztynek), inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, Delegatura w Elblągu, przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia.

Stwierdzono, że wzdłuż linii brzegowej kanału odprowadzającego wody z Polderu Sątopy-Samulewo oraz przy zaporze od strony dopływu z polderu znajdują się śnięte ryby z przewagą gatunków takich jak: lin, szczupak i karaś. Wobec powyższego pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Olsztynie na miejscu przeprowadzili wstępną analizę wody znajdującej się w kanale oraz pobrali próby do dalszych badań laboratoryjnych.

Nie stwierdzono występowania śladów mogących stanowić podejrzenie punktowego wprowadzenia zanieczyszczenia do wód kanału.

BADANIA WYNIKI: W dniu 30.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją na Polderze Satopy – Samulewo.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że w kanale odprowadzającym  wodny z terenu Rezerwatu Przyrody Polderu Sątopy – Samulewo wystąpiła tzw. przyducha letnia (duże niedobory zawartości tlenu w wodzie), wywołana takimi czynnikami jak: wysoka temperatura wody, niski stan wody w zbiorniku oraz dystroficzny charakter zbiornika.  W efekcie przyduchy doszło do śnięcia ryb. Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii:

Zdjęcie 5. Śnięte ryby w jeziorze Pleśno.

Jezioro Łabędzie

W dniu 23 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia od Nadzoru Wodnego w Kwidzynie PGW Wody Polskie, dotyczącego masowego śnięcia ryb w Jeziorze Łabędzim (jez. Buchten), w gminie Iława, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie przeprowadzili wizję w terenie, w której uczestniczył przedstawiciel Nadleśnictwa Susz.

W wyniku oględzin stwierdzono, iż woda w Jeziorze Łabędzim oraz w cieku uchodzącym z ww. zbiornika, na odcinku objętym oględzinami, była lekko mętna, o zabarwieniu zielonkawym, charakterystycznym dla wyglądu wód powierzchniowych w okresach zakwitu organizmów fitoplanktonowych. Wzdłuż poddanej oględzinom linii brzegowej nie stwierdzono śladów występowania punktowego dopływu lub zrzutu zanieczyszczeń komunalnych, nienaturalnego zabarwienia wody, nie stwierdzono także występowania zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Próbka wody pobranej ze strefy litoralnej zbiornika w okolicy ujścia ww. cieku wodnego nie posiadała nienaturalnego zapachu gnilnego ani zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia, np. substancjami ropopochodnymi. W obrębie jeziora nie stwierdzono martwych ryb ani symptomów niedotlenienia wody (np. nienaturalnego zachowania ryb, które mogłoby wskazywać na deficyt tlenowy). Obecny na miejscu przedstawiciel Nadleśnictwa Susz poinformował, iż śnięcie ryb wystąpiło około 7 dni wcześniej i miało charakter okresowy.

W trakcie kontroli pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru prób wody, celem określenia stanu fizyczno-chemicznego oraz wykonania analizy mikroskopowej pod kątem biologicznym. Wg wskazań elektronicznej sondy wielozadaniowej temperatura wody sięgała 23,1°C, stężenie tlenu wynosiło około 11,1 mg/l, zaś pH wyniosło 9,36.

BADANIA WYNIKI: W dniu 01.09.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że prawdopodobnie w Jeziorze Łabędzim (jez. Buchten) wystąpił letni zakwit fitoplanktonu, który mógł spowodować deficyt tlenowy w godzinach nocnych (gdy nie zachodzi fotosynteza) oraz mógł być odpowiedzialny za wytworzenie przez glony ichtiotoksyn, przyczyniających się do śnięcia ryb. Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 6. Jezior Łabędzie.

Jezioro Ząbrowskie

W dniu 23 sierpnia 2022 r., po otrzymanym zgłoszeniu śnięcia ryb w jeziorze Ząbrowskim, w gminie Iława (powiat iławski), które przekazała Komenda Powiatowej Policji w Iławie, inspektor WIOŚ w Olsztynie przeprowadził wizję w terenie.

Podczas oględzin stwierdzono, iż woda w zbiorniku wodnym była przejrzysta, silnie zarośnięta roślinnością wodną. Tuż pod powierzchnią wyraźnie było widać pływające ryby. Wzdłuż poddanej oględzinom linii brzegowej nie stwierdzono śladów występowania punktowych zanieczyszczeń komunalnych, nienaturalnego zabarwienia wody, nie stwierdzono także występowania zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Próbka wody pobranej ze strefy przybrzeżnej zbiornika nie posiadała nienaturalnego zapachu gnilnego ani zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia, np. substancjami ropopochodnymi.

W obrębie ww. jeziora (w dniu oględzin około godziny 12) stwierdzono w strefie brzegowej nagromadzenie śniętych ryb (około 50 sztuk) i były to głównie okonie, pojedyncze płocie i szczupaki. W większości były to ryby o małych rozmiarach. W toni wodnej zaobserwowano pojedyncze martwe ryby.

W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru prób wody, w celu przeprowadzenia fizyczno-chemicznych analiz laboratoryjnych. Wg wskazań elektronicznej sondy tlenowej temperatura wody sięgała blisko 24°C, stężenie tlenu rozpuszczonego w strefie przybrzeżnej wyniosło około 16 %, a w strefie toni wodnej około 70%, zaś pH wyniosło 7,5.

Na miejscu zdarzenia działania podjęli również  przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Iławie, Państwowej Straży Rybackiej w Nowym Mieście Lubawskim, Nadzoru Wodnego w Iławie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Gminnej Spółki Komunalnej.

BADANIA WYNIKI: W dniu 30.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie, Pracownia w Elblągu przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że prawdopodobnie w Jeziorze Ząbrowskim wysoka temperatura i niski stan wody doprowadziły do tzw. przyduchy letniej, która spowodowała strefowe śnięcie ryb, szczególnie w litoralu (strefa przybrzeżna). Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 7. Śnięte ryby w jeziorze Ząbrowskim.

Jezioro Symsar

W dniu 24.08.2022 r., o godzinie 08.27, po otrzymaniu zgłoszenia z Nadzoru Wodnego w Lidzbarku Warmińskim RZGW Białystok, które dotyczyło zanieczyszczenia jeziora Symsar w miejscowości Kłębowo, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, Delegatura w Elblągu, dokonali oględzin jeziora.

W jeziorze od strony plaży zaobserwowano zielony kolor wody i ciemnozieloną gęstą zawiesinę o strukturze mazi, unoszącą się na dużej powierzchni wody. Na odcinku objętym oględzinami woda była mętna, o zabarwieniu zielonym, charakterystycznym dla wyglądu zbiorników silnie zeutrofizowanych w okresach zakwitu organizmów fitoplanktonowych, bez zapachu gnilnego, bez charakterystycznego zapachu ścieków. W szuwarach stwierdzono punktowe nagromadzenia zawiesiny, która została tam przemieszczona w wyniku działania wiatru i falowania wody. Na łodygach przybrzeżnej roślinności wynurzonej (głównie trzcina), na wysokości lustra wody, widoczny był osad zawiesiny koloru zielonego. Nie zaobserwowano śniętych ryb. Nie odnotowano innych bezpośrednich zanieczyszczeń, nie stwierdzono śladów występowania zanieczyszczeń komunalnych lub ropopochodnych.

W zawiązku z powyższym przedstawiciele Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Olsztynie pobrali próbę wody z jeziora, celem zbadania stanu fizyczno-chemicznego wody oraz wykonania biologicznej oceny laboratoryjnej.

BADANIA WYNIKI: W dniu 06.09.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie, Pracownia w Elblągu przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, że prawdopodobnie w jeziorze Symsar wystąpił letni zakwit fitoplanktonu, który mógł spowodować deficyt tlenowy w godzinach nocnych (gdy nie zachodzi fotosynteza) oraz mógł być odpowiedzialny za wytworzenie przez glony ichtiotoksyn, przyczyniających się do śnięcia ryb. W trakcie oględzin w dniu 25.08.2022 r. nie zaobserwowano śniętych ryb.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 8. Jezioro Symsar.

Jezioro Łaśmiady

W dniu 24 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia o śnięciu ryb (sielawa, jazgarz) w jeziorze Łaśmiady, gmina Stare Juchy, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, delegatura w Giżycku, przeprowadzili wizję w terenie. Podczas oględzin, przeprowadzonych około godziny 10.30, ujawniono pojedyncze przypadki śniętych ryb oraz zaobserwowano masowy zakwit sinic przy brzegu jeziora i w mniejszym stopniu w toni wodnej na głęboczku.

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru prób hydrobiologicznych wody do analizy mikroskopowej, w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności sinic oraz wykonania profilu termiczno-tlenowego na głęboczku.

BADANIA WYNIKI: W dniu 24.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie, Pracownia w Giżycku przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie przeprowadzonych badań i ustaleń terenowych można przypuszczać, że przyczyną śnięcia ryb jest naturalne zjawisko przyduchy letniej. Profil tlenowy wykazał zanik tlenu pomiędzy 4 a 5 metrem głębokości. Zaznaczyć należy, że w przedmiotowym jeziorze śnięciu ulegała sielawa tj. ryba głębinowa zimnolubna, która podążając za tlenem w płytsze warstwy wody snęła z uwagi na temperaturę wody.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 9. Śnięta ryba w jeziorze Łaśmiady.

Jezioro Mikołajskie

W dniu 24.08.2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia od Dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, które dotyczyło występowania sinic na Jeziorze Mikołajskim, od strony plaży miejskiej w Mikołajkach, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, Delegatura w Giżycku w dniu 25.08.2022 r. podjęli czynności kontrolne.

W dniu rozpoczęcia czynności kontrolnych kąpielisko było zamknięte, obowiązywał zakaz kąpieli w związku z podejrzeniem obecności sinic w Jeziorze Mikołajskim. Z informacji uzyskanych od pracowników ratownictwa wodnego wynikało, iż w dniu 24.08.2022 r. przy brzegu oraz na terenie kąpieliska tworzyły się gęste zielone kożuchy, wskazujące na obecność sinic. Podczas wizji lokalnej, w okolicach pomostów zlokalizowanych na terenie plaży miejskiej w Mikołajkach, stwierdzono obecność zielonych skupisk mikroorganizmów, unoszących się w toni wodnej.

W związku z powyższym, pracownik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie pobrał próby hydrobiologiczne wody do analizy mikroskopowej, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia obecności sinic na terenie kąpieliska.

BADANIA WYNIKI: W dniu 25.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie, Pracownia w Giżycku przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie przeprowadzonych badań i ustaleń terenowych można przypuszczać, iż wystąpił intensywny zakwit sinic.

Zobacz w galerii:

Zdjęcie 9. Śnięta ryba w jeziorze Łaśmiady.

Zdjęcie 10. Pobór prób w jeziorze Mikołajskim.

Jezioro Umląg

W dniu 25 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia, które dotyczyło masowego śnięcia ryb w jeziorze Umląg, gmina Barczewo, Inspektorzy WIOŚ w Olsztynie przeprowadzili wizję w terenie, w której uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Zlewni w Olsztynie PGW Wody Polskie oraz Nadzoru Wodnego w Olsztynie PGW Wody Polskie.

W wyniku oględzin stwierdzono, iż woda w jeziorze Umląg (zarówno w strefie pelagicznej jak i litoralnej) oraz w kanale Kiermas (w miejscu ujścia ww. kanału z jez. Umląg jak i w miejscu wpływu do ww. zbiornika) była klarowna, bez zabarwienia wskazującego na zakwit organizmów fitoplanktonowych. Wzdłuż linii brzegowej nie stwierdzono śladów występowania zanieczyszczeń komunalnych, nienaturalnego zabarwienia wody, nie stwierdzono także występowania zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Próby wody pobranej ze strefy litoralnej oraz pelagicznej zbiornika nie posiadały nienaturalnego zapachu gnilnego ani zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia, np. substancjami ropopochodnymi.

W obrębie jeziora stwierdzono śnięcie ryb (głównie szczupaków w liczbie około 50 szt., okoni oraz drobnych ryb karpiowatych, takich jak: płoć, wzdręga, leszcz. Jednocześnie obserwowano ryby żywe, nie wykazujące symptomów niedotlenienia wody (tzw. „dzióbkowania” czyli próby pobierania tlenu atmosferycznego). Rozmieszczenie ryb nie pozwoliło wskazać jednoznacznie miejsca największego śnięcia natomiast stan procesów rozkładu poszczególnych osobników dał podstawy sądzić, iż śnięcie nastąpiło w ciągu ostatnich 24 godzin.

W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru prób wody, celem określenia stanu fizyczno-chemicznego oraz wykonania analizy mikroskopowej pod kątem biologicznym. Próbki zostały pobrane z najgłębszego miejsca w jeziorze, w pobliżu ujścia oraz wpływu kanału Kiermas do jez. Umląg. Wg wskazań elektronicznej sondy wielozadaniowej temperatura wody w każdym z trzech badanych miejsc sięgała blisko 24°C.

Stwierdzono różnice w pH oraz w natlenieniu wody w pobliżu miejsca w którym kanał Kiermas wpływa do jeziora, w stosunku od dwóch pozostałych miejsc objętych badaniem, tj. pH w ww. miejscu kształtowało się na poziomie 7,6 zaś stężenie tlenu wynosiło około 1,8 mg/l. Odpowiednio pH wody pobranej z głęboczka oraz wody w okolicy ujścia kanału z jeziora wyniosło 8,7 zaś stężenie tlenu kształtowało się tam na poziomie 11,1 – 14,8 mg/l. Powyższe, orientacyjne wyniki podstawowych parametrów mogą wskazywać na dopływ do jeziora jako przyczynę deficytu tlenowego mogącego skutkować stwierdzonym śnięciem ryb.

W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru próbek wody, celem przeprowadzenia fizyczno-chemicznych oraz mikrobiologicznych analiz laboratoryjnych.

 

BADANIA WYNIKI: W dniu 01.09.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, iż przyczyną zwiększonej śmiertelności gatunków wchodzących w skład ichtiofauny ww. zbiornika były złe warunki termiczno-tlenowe (w szczególności dopływającego do jeziora kanału) nakładające się na okres masowego zakwitu organizmów fitoplanktonowych.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 12. Jezioro Umląg.

Jezioro Śniardwy – Port Popielno

W dniu 26 sierpnia 2022 r., około godz. 14:30, po otrzymaniu zgłoszenia od Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Piszu, dotyczące zanieczyszczenia wody w Porcie Popielno, gmina Ruciane-Nida, powiat piski, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, Delegatura w Giżycku podjęli czynności kontrolne. 

W trakcie prowadzonych czynności stwierdzono, iż od kilku dni wiatr wiejący z kierunku wschodniego zepchnął znaczne ilości fitoplanktonu oraz fragmenty roślinności twardej na zachodni brzeg jeziora Śniardwy w tym do portu w Popielnie. Zgromadzony w zacisznym porcie fitoplankton oraz fragmenty innych roślin spowodowały znaczne ograniczenie przejrzystości wody. Wysoka temperatura wody w basenie portowym 26°C doprowadziła do silnego zakwitu glonów. Wyczuwalny był zapach charakterystyczny dla zakwitu golów. Dodatkowo zaobserwowano, że w momencie manewrowania w basenie portowym dużych jednostek pływających, używane stery strumieniowe podnoszą z dna zbiornika znaczne ilości osadów dennych. Uwolnione z dna substancje organiczne w ciepłej wodzie ulegają szybkiemu rozkładowi co może potęgować nieprzyjemny zapach. Nie stwierdzono obecności zanieczyszczeń wskazujących na zanieczyszczenie wody jeziora. Nie zaobserwowano śniętych ryb.

WNIOSKI: Naturalny zakwit glonów.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 13. Jezioro Śniardwy – Port Popielno

Jezioro Siercze

W dniu 26 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia o zanieczyszczeniu jeziora Siercze, gmina Kętrzyn, powiat Kętrzyński, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie, Delegatura w Giżycku podjęli czynności kontrolne.

Przedmiotem oględzin był wygląd tafli oraz toni wodnej jeziora Siercze w okolicy plaży przy Księżycowym Dworku. W dniu czynności kontrolnych woda w jeziorze była klarowna, bez zapachu. W obrębie jeziora poddanym oględzinom nie stwierdzono zakwitu organizmów fitoplanktonowych ani śnięcia ryb. Nie stwierdzono również zanieczyszczeń komunalnych ani śladów innych substancji mogących świadczyć o zanieczyszczeniu wód zbiornika jeziora Siercze.

Jednakże, w celu zbadania stanu fizyko-chemicznego wody oraz wykonania biologicznej oceny laboratoryjnej, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Olsztynie, pobrali próbkę wody w okolicy brzegu w okolicy plaży przy Księżycowym Dworku.

BADANIA WYNIKI: W dniu 26.08.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie, Pracownia w Giżycku przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie przeprowadzonych badań i ustaleń terenowych można przypuszczać, iż wystąpił intensywny zakwit sinic.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 14. Jezioro Siercze

Jezioro Płaskie

W dniu 27 sierpnia 2022 r., po otrzymaniu zgłoszenia o śnięciu ryb w jeziorze Płaskie w miejscowości Jerzwałd, gmina Zalewo, powiat iławski, inspektorzy WIOŚ w Olsztynie przeprowadzili wizję w terenie. Inspektorzy na odcinku około 300 m przeprowadzili oględziny litoralu wzdłuż linii brzegowej Jeziora Płaskiego, od strony miejscowości Jerzwałd.

Cały odcinek porośnięty jest gęstą roślinnością wynurzoną (głównie trzcinami). Oględziny przeprowadzono w miejscach, gdzie znajdują się pomosty. Woda w jeziorze była klarowna, bezbarwna, bez wyczuwalnego zapachu. Przy każdym z pomostów zaobserwowano po kilka śniętych leszczy o długości całkowitej od 13 do 17 cm, jeden o długości około 23 cm. Łącznie na odcinku objętym oględzinami stwierdzono około 100 ryb – wszystkie jednego gatunku (leszcze). Wzdłuż brzegu nie stwierdzono śladów świadczących o przedostaniu się do jeziora lub celowym wprowadzeniu ścieków. Stan rozkładu martwych ryb wskazuje, że śnięcie miało miejsce przed około 2-3 dniami.

W zawiązku z powyższym przedstawiciele Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Olsztynie pobrali próbę wody z jeziora, celem zbadania stanu fizyczno-chemicznego wody oraz wykonania biologicznej oceny laboratoryjnej.

BADANIA WYNIKI: W dniu 01.09.2022 r. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie przekazało komplet wyników badań próbek pobieranych w związku z interwencją.

WNIOSKI: Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz ustaleń terenowych można przypuszczać, iż przyczyną śnięcia ryb w jeziorze Płaskim były złe warunki termiczno-tlenowe, nakładające się na okres masowego zakwity organizmów fitoplanktonowych. Nie stwierdzono bezpośrednich antropogenicznych przyczyn śnięcia ryb.

Zobacz w galerii: Zdjęcie 15. Jezioro Płaskie.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}