W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

STOP DEWASTACJI MAZURSKICH JEZIOR

Przy stole w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w trakcie konferencji prasowej siedzą Wiceminister klimatu i środowiska, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Prezes Wód Polskich

W związku z postępującą degradacją Wielkich Jezior Mazurskich polegającą na nielegalnej budowie urządzeń wodnych (m.in. pomostów), grodzeniu dostępów do jezior, wycinaniu trzcinowisk oraz bagrowaniu stref litoralnych zbiorników wodnych, powołano zespół do spraw wypracowania porozumienia w sprawie ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją, składający się z przedstawicieli instytucji rządowych i samorządowych zajmujących się ochroną środowiska oraz kształtowaniem zasobów wodnych. Powołany Zespół, pod przewodnictwem przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Polskie Wody,  wypracował rozwiązania umożliwiające efektywne ściganie oraz skuteczne egzekwowanie sankcji w stosunku do podmiotów dewastujących linię brzegową jezior mazurskich, w tym w szczególności poprzez opracowanie propozycji zmian legislacyjnych w krajowym ustawodawstwie.

Ustalenia zawarto w porozumieniu, które w dniu 15 lipca 2022r. zostało podpisane w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w obecności Wiceministra klimatu i środowiska – Pana Jacka Ozdoby, Wicewojewody Warmińsko-Mazurskiego – Pana Piotra Opaczewskiego oraz Prezesa PGW Wody Polskie – Pana Przemysława Dacy. Sygnatariuszami ww. porozumienia są: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Miasto i Gmina Mikołajki, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowa Straż Rybacka w Olsztynie, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Olsztynie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Do najważniejszych postanowień porozumienia należy zacieśnienie współpracy między organami ochrony środowiska i organami ścigania w zakresie ochrony wód i przyrody, a także możliwość podejmowania  wspólnych działań w ramach posiadanych kompetencji, w tym przeprowadzania wspólnych kontroli, inspekcji, oględzin w terenie, etc. Jednocześnie w załączniku do porozumienia przedstawiono wspólnie wypracowane propozycje zmian legislacyjnych zapewniających optymalną ochronę jezior i rzek przed dewastacją, w tym w szczególności polegających na wyposażeniu organów PGW Wody Polskie w możliwość natychmiastowego wstrzymywania nielegalnych działań w zakresie korzystania z wód, wykonywania urządzeń wodnych i robót w wodach, a także innych nielegalnych działań, czy też nakładania za ww. działania administracyjnych kar pieniężnych w wysokości od 5000 zł do 1000 000 zł.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zapewnił, że podlegli mu inspektorzy IOŚ podejmować będą wszelkie starania aby wspomóc merytorycznie i w działaniach operacyjnych (sprzęt, drony) pracowników PGW Wody Polskie w ramach podejmowanych wspólnie działań.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}