W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

76. rocznica wyzwolenia Ankony

21.07.2020

W dniu 18 lipca br. w Ankonie odbyły się obchody 76. rocznicy wyzwolenia miasta przez 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa.

Cmentarz Polski w Loreto

Ze względu na ograniczenia wprowadzone we Włoszech w związku z pandemią, tegoroczne uroczystości odbyły się w skromnej, ale godnej oprawie,  z udziałem burmistrza Ankony p. Valerii Mancinelli oraz przedstawicieli miejscowych władz państwowych, wojskowych i kościelnych. Ambasadę RP w Rzymie reprezentował Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny oraz konsul honorowa Cristina Gorajski. Wyrazem hołdu dla żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, przy Bramie Santo Stefano przez którą w 1944 roku oddziały polskie weszły do miasta, zostały złożone wieńce. W dniu poprzedzającym uroczystości w Ankonie, na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto oddano cześć żołnierzom polskim, poległym na froncie adriatyckim. W imieniu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie wieniec w hołdzie Poległym złożył p. Łukasz Paprotny, Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Na uroczystości obecni byli wiceburmistrz Loreto pani Alessia Morelli wraz z komendantem Policji Miejskiej  p. Giovannim Papa,  konsul honorowa RP w Ankonie p. Cristina Gorajski Visconti, przedstawiciele Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Regionie Marche, Szkoły Języka i Kultury Polskiej „Anders” w miejscowości Macerata oraz polskie siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu.   

Zdjęcia (5)