W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Anna Maria Anders zainaugurowała nową ekspozycję w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim w Rzymie

22.03.2023

Z okazji Roku Kopernika 22.03.2023 r. otwarto zamknięte dla szerokiej publiczności od 2000 r. Muzeum Astronomiczne i Kopernikańskie z siedzibą na Monte Mario, w zabytkowej Villi Mellini w Rzymie. Założył je historyk emigracyjny Artur Wołyński (1844–1893). Są tam zebrane przez niego pamiątki związane z postacią astronoma z okazji obchodów 400. rocznicy jego urodzin, zorganizowanych w Rzymie w 1873 roku.

Muzeum Kopernika

Uroczystego otwarcia oraz inauguracji nowej ekspozycji dedykowanej Kopernikowi dokonała Ambasador Anna Maria Anders wespół z astrofizykiem Marco Tavani, prezesem Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF) oraz dyrektorem Muzeum  i Obserwatorium Astronomicznego w Rzymie Lucio Angelo Antonellim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele włoskiego rządu, MSZ, świata nauki, dziennikarze a także włoscy licealiści. W swoim wystąpieniu ambasador podkreśliła, że postać wielkiego astronoma jest nie tylko uniwersalnym dziedzictwem, ale także przykładem ścisłych więzów łączących od wieków Polskę i Włochy. Przypomniała, że Kopernik studiował w Ferrarze, Bolonii i Padwie: „Jako prawdziwy człowiek Renesansu wykorzystał swoją inteligencję i geniusz w różnych dziedzinach: astronomii, prawie, matematyce, ekonomii, astrologii i nawet w strategii wojskowej; był także tłumaczyłem i lekarzem, miał talent malarski”. Ambasador zwróciła uwagę na ścisłe więzy rzymskiego muzeum z historią Polski, podkreślając, że powstało ono w chwili, gdy na 123 lata nasz kraj zniknął z mapy Europy. To wtedy, jak zaznaczyła, do muzeum trafiła bogata kolekcja, jaką zgromadził polski naukowiec Artur Wołyński. Są to księgi, medale, obrazy i rzeźby, instrumenty naukowe. Ambasador przypomniała także, że Wołyński urządził i kierował muzeum, a jednocześnie promował polską historię i kulturę, gdzie tylko mógł.

Sugestywne i nadzwyczaj interesujące sale ekspozycyjne zainaugurowanego muzeum przedstawiają historię odkryć astronomicznych i związanych z nimi przyrządów od średniowiecza po współczesne odkrycia. Największą salę poświęcono kolekcji pamiątek kopernikańskich, wśród nich można podziwiać m.in. portret Mikołaja Kopernika namalowany przez Henryka Siemiradzkiego i podarowany tej placówce przez samego malarza, a wśród cennych starodruków pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium”.

W planach muzeum przez cały rok znajdują się wielorakie projekty dedykowane Kopernikowi, w tym edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży włoskich szkół oraz warsztaty naukowe dla studentów.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}