W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gustaw Herling-Grudziński - Portret epoki

20.11.2021

Konsulat Generalny RP w Mediolanie we współpracy z wydawnictwem Mondadori Meridiani oraz Archiwum Gustawa Herlinga w Neapolu zaprasza na otwarcie wystawy oraz prezentację katalogu «GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI: PORTRET EPOKI», która odbędzie się 26 listopada br. o godz. 17.00 w Centro Culturale di Milano (adres: Largo Corsia dei Servi 4, Milano). Szczegółowy program konferencji został zamieszczony na załączonym plakacie.

GHG4

W związku z restrykcjami mającymi na celu zapobieganie pandemii Covid-19 obowiązuje rezerwacja miejsc na adres mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl do dnia 26 listopada godz. 13.00 oraz green pass.

Wystawa i katalog są hołdem złożonym wielkiemu pisarzowi i intelektualiście polskiemu. Impulsem do jej powstania była niedawno obchodzona  setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jest to pierwsza wystawa,  która w sposób całościowy obejmuje złożone losy pisarza, jego twórczość i odbiór – w szczególności w Polsce i we Włoszech.

 Wojna, ucieczka z okupowanego kraju przez Związek Radziecki, doświadczenie łagrów sowieckich, udział w kampanii włoskiej 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. W. Andersa, rozterka i zawód wobec politycznych decyzji aliantów zamykającej Polskę w bloku sowieckim, decyzja o pozostaniu na emigracji, Londyn, Monachium i w końcu Neapol z regularnymi wizytami we Francji, gdzie w Maisons-Laffitte wspólnie z Jerzym Giedroyciem i Józefem Czapskim stworzył ośrodek polskiej kultury – mnogość przeżyć, z których można by stworzyć życiorysy kilku osób. Wątki biograficzne splatają się na panelach wystawy z fragmentami utworów pisarza, wybranymi wypowiedziami krytyków oraz zdjęciami.  Katalog uzupełnia test o Gustawie Herlingu-Grudzińskim i jego najważniejszych miejscach we Włoszech oraz bibliografia.

Podczas inauguracji kuratorzy wystawy Alessandro Ajres, Krystyna Jaworska i Marta Herling opowiedzą o tym, jak życie pisarza przełożyło się na jego twórczość, o paradoksach odbioru jego twórczości w Polsce i we Włoszech. W spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele wydawnictwa Mondadori, które w 2019 r. poświęciło Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu tom w prestiżowej serii wydawniczej I Meridiani zatytułowany „Etica e lettaratura. Testimonianze, diario, racconti” (tłum. „Etyka i literatura. Świadectwa, dziennik, opowiadania”).

GHG6

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}