W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej

15.02.2021

Zapraszamy na recital fortepianowy upamiętniający  30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej

V4

Koncert, w wykonaniu pianisty Wojciecha Waleczka, organizowany jest przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie. W programie znajdą się utwory najwybitniejszych kompozytorów polskich, węgierskich, czeskich i słowackich. Słowo wstępne wygłosi Konsul Generalna Adrianna Siennicka.

Transmisja online na żywo z domu artysty - 15.02.2021, godz. 20.30 na kanale YT

Relacja z koncertu dostępna poniżej.

 

Wojciech Waleczek – fortepian

Szymon Herbuś - realizacja dźwięku

Adam Litwin  realizacja obrazu

 

 PROGRAM 

Antonín Dvořák - Largo z IX Symfonii e-moll „Z Nowego Świata”, op. 95

Fryderyk Chopin – Wariacje B-dur, op. 12

Fryderyk Chopin – Preludium c-moll, op. 28 nr 20

Ján Cikker - Andante sostenuto z Sonatiny, op. 12

Wojciech Kilar – Wokaliza z filmu „Dziewiate Wrota”

Wojciech Kilar – Temat z filmu „Pianista”

Ferenc Liszt - „Pater noster d'après la psalmodie de l'Église” z cyklu „Harmonies poétiques et religieuses”, S.172a

Ferenc Liszt - „Hymne de l’enfant à son réveil” z cyklu „Harmonies poétiques et religieuses”, S.172a

Ferenc Liszt - Etiuda a-moll nr 6 z cyklu „Wielkie Etiudy na temat Paganiniego”

 

Wojciech Waleczek, polski pianista, dr hab. sztuk muzycznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach to artysta znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Urodzony w 1980 roku, od ponad dwudziestu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując recitale fortepianowe, a także koncerty symfoniczne i kameralne w 27 krajach Europy, a także w Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Algierii, Iranie, Iraku, Tunezji, Katarze, Japonii, Brazylii, Argentynie Urugwaju, Surinamie, Gujanie, Kanadzie oraz w USA.

Dyskografia:

•             F. Liszt - Violin and Piano Music (Voytek Proniewicz - skrzypce), Naxos 2014

•             F. Liszt - Grandes études de Paganini, Transcendental études de Paganini, Capriccio 2017

•             F. Liszt - Harmonies poétiques et religieuses, Naxos 2019

Wojciech Waleczek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. W latach 2014 i 2017 otrzymał stopnie doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pianista otrzymywał nagrody i stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezydentów Katowic i Gliwic, Sejmiku Województwa Śląskiego, Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz wielu innych Instytucji.

Oprócz aktywności koncertowej artysta zajmuje się też działalnością naukowo-dydaktyczną na stanowisku profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz organizacyjną jako wiceprezes Stowarzyszenia SIGNUM w Gliwicach do spraw promocji muzyki klasycznej.

W roku 2017 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał pianiście odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w roku 2018 „Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” wyróżnił go Sejmik tegoż regionu. Otrzymał również Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP w roku 2019.

Więcej informacji na stronie www.waleczek.com

Wideo

Zdjęcia (9)